Program SKO „Inicjatywą Edukacyjną Roku”

SKO, prowadzone od 80 lat przez PKO Bank Polski, zostało jednomyślnie uznane za „Inicjatywę Edukacyjną Roku”. Nagrodę odebrał na Zamku Królewskim w Warszawie Prezes Zarządu PKO Banku Polskiego podczas zorganizowanej przez Ministerstwo Edukacji Narodowej i redakcję „Głosu Nauczycielskiego” uroczystej gali konkursu „Nauczyciel Roku”.

– Nagroda jest kolejnym potwierdzeniem tego, że nasza praca i zaangażowanie przynosi efekty. Dzięki niezwykle bogatej, 80-letniej historii naszego programu dla szkół, w oszczędzaniu z SKO mają doświadczenie już co najmniej trzy pokolenia Polaków. Program jest atrakcyjny dla najmłodszych i pomaga w edukacji finansowej, która jest niezbędna i znacznie ułatwia podejmowanie racjonalnych decyzji finansowych w dorosłym życiu – mówi Zbigniew Jagiełło, prezes Zarządu PKO Banku Polskiego.

Nagroda została przyznała jednomyślnie przez Kapitułę Konkursową złożoną z 13 nauczycieli – zwycięzców Konkursu „Nauczyciel Roku” w poprzednich latach.

Szkolne Kasy Oszczędności prowadzone przez PKO Bank Polski obchodzą w tym roku 80. urodziny. W programie uczestniczy dziś ponad 4,6 tysiąca placówek oświatowych, czyli co trzecia polska szkoła podstawowa i liczba ta systematycznie rośnie. Tysiące polskich dzieci pomnaża swoje oszczędności, korzystając z atrakcyjnie oprocentowanych rachunków oraz zaprojektowanego z myślą o nich serwisu bankowości internetowej. Spośród uczniów oszczędzających dziś w SKO, 52% to dziewczynki, 48% – chłopcy, a najczęstsze imiona SKO-wiczów to Jakub i Julia. SKO jest najpopularniejsze w przedziałach wiekowych 8-9 i 10-11 lat, a średnia kwota zgromadzona na internetowym koncie ucznia to 371 złotych.

Z okazji jubileuszu objęcia kuratelą Szkolnych Kas Oszczędności przez PKO Bank Polski, zorganizowana została wystawa „80 lat SKO”, która pokazuje fenomen SKO – zarówno tego sprzed 80 lat, jak i obecnego, opartego na innowacyjnych technologiach, kompleksowego programu edukacyjnego. Narrację wystawy wzbogacają zdjęcia, plakaty, eksponaty, w tym wiele unikatowych, a także elementy multimedialne. Kraków jest dziewiątym miastem, w którym w tym roku gości wystawa. Wcześniej ekspozycję mogli odkładać mieszkańcy Warszawy, Łodzi, Poznania, Szczecina, Torunia, Gdańska, Białegostoku i Rzeszowa. Można ją oglądać do 19 października w siedzibie Oddziału 1 PKO Banku Polskiego, przy u. Lubicz 17 (od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-18.00), a jej wirtualną wersja jest dostępna na specjalnej stronie: www.pkobp.pl/80-lat-sko.