Prorynkowa poprawka na wniosek PIU

Komisja Budżetu i Finansów Publicznych Senatu RP zmieniła na wniosek Polskiej Izby Ubezpieczeń brzmienie art. 829 § 2 Kodeksu Cywilnego na lepiej dostosowane do potrzeb rynku ubezpieczeniowego. Poprawka ma istotne znaczenie dla funkcjonowania ubezpieczeń grupowych.

Ogranicza obowiązek uzyskiwania zgody ubezpieczonego lub osoby uprawnionej tylko do przypadku, w którym umowa miałaby zostać zmieniona  na jego niekorzyść. Została jednomyślnie przyjęta przez Komisję i zostanie zarekomendowana na posiedzenie plenarne Senatu.

W przypadku uchwalenia przez Izbę Wyższą ustawy wraz z tą poprawką oraz przyjęcia jej przez Sejm, przepis art. 829 § 2 otrzyma brzmienie:

„Art. 829 § 2. W umowie ubezpieczenia na życie zawartej na cudzy rachunek, odpowiedzialność ubezpieczyciela rozpoczyna się nie wcześniej niż następnego dnia po tym, gdy ubezpieczony oświadczył stronie wskazanej w umowie, że chce skorzystać z zastrzeżenia na jego rzecz ochrony ubezpieczeniowej. oświadczenie powinno obejmować także wysokość sumy ubezpieczenia. Zmiana umowy na niekorzyść ubezpieczonego lub osoby uprawnionej do otrzymania sumy ubezpieczenia w razie śmierci ubezpieczonego wymaga zgody tego ubezpieczonego”.

Poprawkę przyjęto w trakcie rozpatrywania ustawy z 9 stycznia 2009 r. o zmianie ustawy o działalności ubezpieczeniowej oraz niektórych innych ustaw.
Źródło: Polska Izba Ubezpieczeń