Prywatyzacje mogą pomóc finansom samorządów

Problem samorządów, związany z niewystarczającymi środkami na rozwój, może pogłębić się w związku z planowanym wprowadzeniem limitu łącznego zadłużenia JST. Według specjalistów z Obszaru Rynków Kapitałowych BZ WBK, bez względu na ostateczny kształt przepisów, samorządy zaczną intensywniej poszukiwać dodatkowych źródeł finansowania.

Jednym z nich, przede wszystkim dla dużych miast, mogą być prywatyzacje. Zapewniają one dopływ środków do budżetów miast nie zwiększając przy tym deficytu.

Ministerstwo Finansów planuje ograniczyć dopuszczalny łączny deficyt jednostek samorządu terytorialnego do 10 mld zł w 2012 r. a w 2014 do 8 mld zł. W przypadku niektórych aglomeracji, takich jak np. Katowice, oznaczałoby to zmniejszenie puli środków na inwestycje nawet o 40%. Ograniczeniem skali problemu mogą być prywatyzacje. Samorządy już od kilku lat prywatyzują swój majątek; największą transakcją była niedawna prywatyzacja warszawskiego SPEC, którą prowadziliśmy w imieniu Urzędu m.st. Warszawy i po zakończeniu której otrzymujemy więcej zapytań ze strony miast. Wydaje się, że nowe regulacje przyspieszą decyzje tych JST, które do tej pory się wahały – komentuje Marcin Pędziński, dyrektor Obszaru Rynków Kapitałowych BZ WBK.

Jak pokazują dotychczasowe doświadczenia prywatyzacyjne, samorządy zyskują realne korzyści wynikające z transakcji. Koronnym przykładem jest prywatyzacja branży ciepłowniczej, którą interesują się inwestorzy, nie tylko branżowi, ale także finansowi. W tym momencie ponad 50% przedsiębiorstw ciepłowniczych jest sprywatyzowanych i te przypadki pokazują, że oddanie przedsiębiorstwa komunalnego w prywatne ma pozytywne konsekwencje – wskazuje Marcin Pędziński, który zaznacza również, że coraz częściej prywatyzowany będzie majątek spółek świadczących usługi inne niż produkcja i dostarczanie ciepła. Mowa tu m.in. o zakładach oczyszczania miast oraz spółkach transportu publicznego.

Prywatyzacje przynoszą dwojakie efekty. Prywatny właściciel finansuje inwestycje w danym  przedsiębiorstwie, przy czym często są to inwestycje, których nie byłby w stanie sfinansować właściciel samorządowy. Ulepszenia, tak samo jak unikalny know-how wnoszony przez nowego inwestora, przyspieszają rozwój przedsiębiorstwa. Mieszkańcy widzą poprawę jakości usług, za które płacą. Z drugiej strony samorząd, nie zapożyczając się, może uzupełnić swój budżet i wydać pieniądze na inne ważne projekty, np. związane z pozostałymi spółkami komunalnymi lub infrastrukturą. Warunki życia lokalnej społeczności poprawiają się także w ten sposób – dodaje Piotr Wiła, dyrektor zarządzający Obszaru Rynków Kapitałowych BZ WBK.

Źródło: Obszar Rynków Kapitałowych BZ WBK