„Przeciwdziałanie wykluczeniu finansowemu w Polsce” – podsumowanie

„Przeciwdziałanie wykluczeniu finansowemu w Polsce” to temat konferencji, która w sobotę (23.01.) odbyła się w Złotych Tarasach w Warszawie. Bezpośrednio po niej wręczona została główna nagroda w konkursie „Zostań dwumilionowym członkiem SKOK.”

Konferencja składała się z dwóch części. Temat wykluczenia finansowego został najpierw poruszony na tzw. „Kanapie Forbesa” – cyklu spotkań redaktora naczelnego miesięcznika „Forbes” Kazimierza Krupy z gośćmi należącymi do elity polskiego biznesu i polityki. Tym razem zasiedli na niej: członek zarządu NBP prof. dr hab. Małgorzata Zaleska oraz prezes KSKOK Grzegorz Bierecki.

Małgorzata Zaleska, wskazując konkretne inicjatywy NBP, podkreśliła konieczność prowadzenia działań edukacyjnych. – Pamiętam, jak na początku lat 90. uczyliśmy się podstawowych instrumentów finansowych. Dla wielu Polaków one wciąż wydają się skomplikowane.

Zdaniem Grzegorza Biereckiego kwestią priorytetową jest likwidacja barier, które uniemożliwiają dostęp do instytucji finansowych. Prezes KSKOK przekonywał, że państwo powinno wspierać bankowość spółdzielczą oraz pozytywnie interweniować np. definiując podstawowy rachunek bakowy, poziom cen i usług.

Drugą część konferencji stanowił panel dyskusyjny „Przyczyny niedostępności usług finansowych i sposoby walki z wykluczeniem finansowym” prowadzony przez z-cę redaktora naczelnego miesięcznika „Forbes” Jacka Pochopienia. W dyskusji udział wzięli: doradca prezesa NBP prof. Krzysztof Opolski, kierownik I Katedry Prawa Cywilnego KUL prof. Henryk Cioch, redaktor „Biznes Newsweek” Wojciech Surmacz, prezes Stowarzyszenia Krzewienia Edukacji Finansowej Kazimierz Janiak, wiceprezes SKOK-u Stefczyka Ryszard Czerwonka, główny ekonomista SKOK-u Janusz Szewczak.

Paneliści w – momentami naprawdę gorącej – dyskusji jako przyczyny wykluczenia wskazali m.in. na istnienie szarej strefy oraz brak zaufania do banków po prostu. Zwrócono też uwagę, że w Polsce jest zbyt wiele osób, które mają utrudniony dostęp do produktów finansowych (ludzie młodzi funkcjonujący bez stałego dochodu, renciści, emeryci). Podkreślono, że istotnym czynnikiem zwalczania wykluczenia są, zakrojone na szeroką skalę, działania edukacyjne. W tym kontekście doceniono inicjatywy SKOK-ów oraz ogłoszenie przez Parlament Europejski i Radę Unii Europejskiej rok 2010 Europejskim Rokiem Walki z Ubóstwem i Wykluczeniem Społecznym.

Po zakończeniu dyskusji wręczona została główna nagroda w konkursie „Zostań dwumilionowym członkiem SKOK”. 2 miliony groszy (20 tys. zł) otrzymał Zdzisław Jagodziński ze SKOK-u im. F. Stefczyka, autor hasła reklamowego „Ludzkość rozwija się SKOK-ami”.

Konferencję zakończył występ kabaretu „Jurki”.

Źródło: SKOK