Bez względu na to, w jakim jesteśmy mieście, z każdej strony otaczają nas billboardy i plakaty zachęcające do zakupu nowego mieszkania. Deweloperzy kuszą spokojnymi lokalizacjami, korzystnymi cenami oraz najlepszą jakością materiałów wykończeniowych. Zanim podejmiemy decyzję o zakupie, warto sprawdzić czy wybrany deweloper ma stabilną kondycję finansową i nie grozi mu upadłość.
Na rynku mieszkań widać gospodarcze spowolnienie. Spadający popyt i wydłużający się czas sprzedaży nie pozostają bez wpływu na sytuację firm deweloperskich. Dlatego też należy pamiętać o ryzyku, jakie niesie kupno nowego mieszkania czy domu. Możemy spotkać się z opóźnieniem w nabyciu nieruchomości, czy utratą wpłaconych pieniędzy z powodu upadłości firmy. Warto zatem poświęcić dosłownie kilka minut, by sprawdzić sytuację finansową dewelopera, któremu chcemy powierzyć niemałe przecież pieniądze.
Aby cieszyć się swoim mieszkaniem
Przede wszystkim należy dokonać mądrego wyboru dewelopera. Poza zebraniem porad i opinii wśród rodziny czy znajomych, warto zweryfikować firmę w biurze informacji gospodarczej takim, jak chociażby Rejestr Dłużników ERIF BIG S.A. Na dzień 9 września 2013 r. w bazie danych Rejestru znajdowały się 94 firmy deweloperskie z całej Polski, a ich łączne zadłużenie wynosiło ponad 2 miliony złotych. Województwo mazowieckie przodowało w tej statystyce, zarówno ze względu na największą liczbę firm (19), jak i najwyższą wartość ich zobowiązań (blisko 950 tys. zł).
Nabywanie nowego mieszkania to proces niezwykle czasochłonny, ale również sprawiający ogromną radość –mówi Edyta Szymczak, prezes zarządu Rejestru Dłużników ERIF BIG S.A. – Żeby nie niósł on za sobą dodatkowych problemów i niepotrzebnego stresu, warto sprawdzić, czy wybrany przez nas deweloper nie jest wpisany do biura informacji gospodarczej – dodaje Edyta Szymczak.
Kolejnym krokiem jest upewnienie się, że zgodnie z ustawą chroniącą wpłaty nabywców mieszkań, firma posiada rachunek powierniczy, na który trafiają pieniądze klientów. Dobrym pomysłem będzie także zabezpieczenie w formie gwarancji bankowej lub ubezpieczeniowej. Na jej podstawie, po ewentualnej upadłości dewelopera, nabywca lokalu może domagać się od banku lub zakładu ubezpieczeń pokrycia wszelkich kosztów w kwocie równomiernej do tej zapłaconej deweloperowi.
Co jeszcze można zrobić?
Jeżeli podejmiemy już decyzję w sprawie wyboru konkretnej firmy, to warto stale obserwować jej działania. Nieuregulowanie zobowiązań finansowych firmy może oznaczać opóźnienie w rozpoczęciu prac budowlanych naszej inwestycji, ich wstrzymanie bądź spowolnienie. Również przerwanie procesu sprzedaży mieszkań lub znaczne obniżki ich cen. Nie bez znaczenia jest także nadmierna rotacja pracowników biura, czy zupełny brak kontaktu z klientem. Informację o pogorszeniu kondycji finansowej spółki z sektora budowlanego można również uzyskać z biura informacji gospodarczej poprzez skorzystanie z usługi monitoringu w BIG. Dzięki niej otrzymamy powiadomienia o każdej zmianie lub nowym wpisie, który pojawi się na temat wybranego dewelopera w bazie BIG. Najprościej jest monitorować firmę w serwisie infoKonsument.pl należącym do Rejestru Dłużników ERIF BIG S.A. Wystarczy dostęp do internetu i NIP spółki, którą chcemy sprawdzić.
Warto wspomnieć, że od 23 września do 6 października br. w serwisie infoKonsument.pl trwa promocja „Sprawdź dewelopera za 0 zł”. Może z niej skorzystać każdy, kto we wskazanym czasie zarejestruje się w serwisie. Wystarczy znać NIP firmy deweloperskiej, by bezpłatnie sprawdzić jej wiarygodność płatniczą.
Gdy deweloper ogłosił upadłość
Kiedy obserwacja i inne działania okazują się niewystarczające, a deweloper ogłasza upadłość, warto jak najszybciej zacząć działać. Należy przede wszystkim zgłosić swoją wierzytelność osobie kierującej postępowaniem upadłościowym firmy, u której zakupiliśmy lokal. Każdy nabywca mieszkania lub domu powinien uczestniczyć w tym postępowaniu, podejmując z innymi nabywcami uchwałę co do swoich wierzytelności względem dewelopera i przyszłości inwestycji.
Wykończenie jak marzenie
Lokale kupowane są często w stanie, który wymaga od nabywcy wykończenie. Można zlecić taką usługę deweloperowi, bądź wykonać we własnym zakresie. Niektórzy wolą wybrać sprawdzoną firmę, która zadba o detale i wystrój mieszkania. Warto pamiętać, że są to dodatkowe, spore koszty. Dlatego też i w tym przypadku warto uważnie sprawdzić w Rejestrze Dłużników ERIF BIG S.A., czy firma wykończeniowa ma uregulowane zobowiązania finansowe i będzie w stanie wywiązać się ze swoich obowiązków.
/ ERIF