Drugi etap nowelizacji ustawy o swobodzie działalności gospodarczej (projekt ustawy jest w uzgodnieniach międzyresortowych) ma wprowadzić tzw. jedno okienko, w którym będzie można dokonać wszelkich formalności związanych z rozpoczęciem działalności gospodarczej. Zostaną również uproszczone przepisy związane z ewidencjonowaniem przedsiębiorców, reglamentacją ich działalności oraz ograniczeniem kontroli w firmach.
Interpretacja w 30 dni
Nowe przepisy ustawy o swobodzie działalności gospodarczej zmieniają regulacje dotyczące urzędniczych interpretacji w indywidualnych sprawach. Przedsiębiorcy będą mogli złożyć wniosek do organu administracji publicznej albo do państwowej jednostki organizacyjnej (takiej jak ZUS) o wydanie pisemnej opinii co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów, z których wynika obowiązek płacenia podatków albo składek na ubezpieczenia społeczne lub zdrowotne.
Opłata od złożenia wniosku o wydanie urzędniczej interpretacji przepisów wynosi 40 zł. Samą interpretację w formie decyzji przedsiębiorca musi otrzymać w ciągu 30 dni od złożenia wniosku. Będzie przysługiwało od niej odwołanie. Jeżeli organ nie dotrzyma 30-dniowego terminu, przedsiębiorca może uznać, że urząd przyjął jego argumentację przedstawioną we wniosku. Decyzja nie będzie wiążąca dla przedsiębiorcy. Ma natomiast wiązać organy administracji. Przedsiębiorcy, który zastosuje się do urzędniczej interpretacji, nie będzie można obciążyć w przypadku zmiany zdania przez urząd daninami publicznymi, sankcjami administracyjnymi, finansowymi ani karami.
Niekompletne wnioski
Organy administracji publicznej nie będą mogły odmówić przyjęcia od przedsiębiorcy niekompletnego wniosku oraz żądać od niego dokumentów, których obowiązek złożenia nie wynika wprost z przepisów prawa. Umożliwienie przedsiębiorcom składania niekompletnych wniosków powinno znacznie przyśpieszyć załatwianie spraw przez urzędy.
Jaki przedsiębiorca będzie mógł zawiesić wykonywanie działalności gospodarczej na okres od miesiąca do dwóch lat ? Czy w czasie zawieszenia firmy przedsiębiorca nie zapłaci składek na ubezpieczenia społeczne? Czy przedsiębiorca, który zawiesi wykonywanie działalności gospodarczej, skorzysta z wakacji podatkowych ? Czy przedsiębiorcy z państw UE, EFTA oraz Szwajcarii będą mogli także czasowo świadczyć usługi w Polsce bez konieczności uzyskania wpisu do Rejestru Przedsiębiorców w KRS albo ewidencji działalności gospodarczej?
Więcej: Gazeta Prawna 19.09.2008 (184) – str.2-3
Adam Makosz, Magdalena Majkowska, Michał Jarosik, Bartosz Marczuk