Przedsiębiorczość po polsku

Wśród 175 państw objętych raportem „Doing Business” Banku Światowego, który poddaje analizie warunki prowadzenia działalności gospodarczej, Polska zajmuje 75 lokatę. W porównaniu z rokiem ubiegłym jest to spadek o jedną pozycję. Spadek wydaje się być niewielki, ale w porównaniu z rozwojem innych państw budzi niepokój. W reformach gospodarki wyprzedziły nas m.in. Gruzja, Rumunia i Chiny.

– Z punktu widzenia łatwości prowadzenia działalności gospodarczej Polska ze swoim 75 miejscem znajduje się niemal na końcu listy członków Unii Europejskiej, wyprzedzając tylko Włochy (82 miejsce) i Grecję(109) – wyjaśnia Jacek Wojciechowicz Senior Communications Officer Banku Światowego w Polsce. – W kraju należy kontynuować przeprowadzanie dalszych reform, bowiem jak wyliczyli członkowie zespołu przygotowującego raport, reformy w Polsce powinny doprowadzić do podwyższenia wzrostu gospodarczego o ok. 2,5% , a co za tym idzie, do przyspieszonej konwergencji gospodarczej z państwami dawnej „piętnastki”.

Opłacalność działania firm (zwłaszcza tych z sektora MSP) miały poprawić środki z funduszy strukturalnych Unii Europejskiej. Jednak aplikowanie o dotacje jest procesem skomplikowanym. Nadzieję przedsiębiorców budził przygotowywany na początku roku nowy program operacyjny na lata 2007-2013, z budżetem przekraczającym 7 mld euro, mający w bardziej przyjazny sposób umożliwić polskim firmom absorpcję środków na wzmocnienie własnej konkurencyjności. W efekcie prac powstał Program Operacyjny Innowacyjna Gospodarka, który nieco zawiódł nadzieje przedsiębiorców. Innowacyjna gospodarka wspiera bowiem przede wszystkim projekty badawcze, będące innowacyjne technologiczne w skali co najmniej regionalnej.

Małe i średnie firmy mogą aplikować o dofinansowanie inwestycji z puli funduszy Regionalnych Programów Operacyjnych. Na ich realizację ma być przeznaczonych ok. 15,9 mld euro (26,8% całości środków unijnych na lata 2007-13). Czy absorpcja środków w regionach będzie większa i łatwiejsza, niż było to w przypadku programu Wzrost Konkurencyjności Przedsiębiorstw, okaże się dopiero w styczniu przyszłego roku, gdy będą znane szczegółowe kryteria przyznawania dotacji. Wszystko wskazuje na to, że Regionalne Instytucje Finansujące zajmujące się obsługa przedsiębiorstw w ramach PARP, będą przeprowadzały ocenę wniosków z pominięciem oceny merytorycznej. Dzięki temu osoba oceniająca wniosek będzie lepiej znała specyfikę działalności firmy, której oceny wniosku dokonuje, co ułatwi pozyskanie środków unijnych przedsiębiorstwom. Do tego czasu przedsiębiorcy mogą nadal korzystać ze środków SPO WKP.

– Według najnowszych informacji, na projekty dotyczące poprawy innowacyjności poprzez wspieranie nowych inwestycji małych i średnich przedsiębiorstw, PARP rozdysponuje dodatkowe fundusze przesunięte z sektora dużych inwestycji w ramach SPO WKP 2.2.1. W ramach rund aplikacyjnych ogłoszonych dla tego poddziałania budżet, jaki zostanie rozdysponowany to 680 mln zł – mówi Edyta Górzyńska, doradca finansowy firmy 7milowy, pomagającej firmom

w pozyskiwaniu dofinansowania z UE na wdrażanie systemu SAP. – W ramach poddziałania wspierane będą inwestycje w środki trwałe oraz wartości niematerialne i prawne, w tym zakup licencji systemów informatycznych wraz z kosztem ich instalacji. Inwestycje te mają dotyczyć w szczególności projektów związanych z utworzeniem lub rozbudową przedsiębiorstwa oraz dywersyfikacją produkcji przedsiębiorstwa poprzez wprowadzanie nowych produktów.

Sporym ułatwieniem dla przedsiębiorstw jest możliwość wstępnej oceny projektu poprzez złożenie wniosku o prekwalifikację. Procedura ta nie jest obowiązkowa, nie stanowi też podstawy do roszczeń w przypadku jeśli ocena projektu po złożeniu właściwego wniosku będzie różniła się od oceny wstępnej. Pozwala jednak firmom na uzyskanie informacji czy projekt kwalifikuje się do dofinansowania i umożliwia korektę ewentualnych błędów proceduralnych. Termin składnia wniosku o prekwalifikację mija 15 grudnia br. Ostateczne zakończenie naboru wniosków do poddziałania 2.2.1 następuje z dniem 12 stycznia 2007 r. Składając wniosek na 7 dni przed terminem (tj. do 05.01.2007) wnioskodawcy mają możliwość usuwania uchybień formalnych wskazanych przez PARP.