Przedstawiciele KPF zostali wybrani do zarządu Eurofinas

26 listopada odbyły się wybory zarządu Eurofinas, międzynarodowej organizacji, która reprezentuje w Brukseli interesy poważnej części europejskiego przemysłu finansowego. W tym roku, po raz pierwszy, do zarządu tej organizacji weszło dwóch przedstawicieli Konferencji Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce: Andrzej Roter, Dyrektor Generalny  KPF i Łukasz Gębski, Przewodniczący Komitetu tej organizacji oraz członek Rady Nadzorczej firmy Unilink.

Wspólnie z przedstawicielami  15 innych organizacji krajowych będą decydowali o strategicznych działaniach federacji, która zabiera głos w imieniu ponad tysiąca dwustu instytucji finansowych z całej Europy.

Eurofinas jest jednym z głównych partnerów instytucji europejskich w dyskusji nad regulacjami, które kształtują europejski rynek kredytowy. „Mając świadomość znaczenia, jakie rozstrzygnięcia zapadające w Brukseli mają dla poszczególnych rynków krajowych, KPF już cztery lata temu zdecydowała się włączyć w tą dyskusję. Najbardziej efektywnym sposobem uczestniczenia w debacie europejskiej jest aktywne zaangażowanie w prace organizacji, która cieszy się w Brukseli uznaniem i jest traktowana jako ekspert rynku finansowego przez  Parlament Europejski i Komisęi. Cieszę się, że teraz, zasiadając w zarządzie Eurofinas, będziemy mogli jeszcze lepiej reprezentować interesy członków KPF” – komentuje Andrzej Roter.

Członkostwo w Eurofinas pozwala KPF na bieżąco monitorować europejskie inicjatywy legislacyjne, także w kontekście konkretnej sytuacji poszczególnych rynków krajowych. Jednym z przykładów jest praca nad wdrażaną właśnie dyrektywą  o kredycie konsumenckim. KPF zabierała istotny głos w sprawie, uczestnicząc w pracach legislacyjnych już od 2005 roku, dostarczając ważne argumenty w europejskiej debacie, takie jak choćby tzw. impact assesement wdrożenia tej regulacji, studiowane w całej Europie, także w Parlamencie Europejskim i Komisji Europejskiej.

W Polsce KPF jest aktualnie największą organizacją zrzeszającą instytucje związane z rynkiem consumer finance. Członkami KPF są banki, firmy ubezpieczeniowe, pośrednicy i doradcy finansowi,  firmy windykacyjne oraz instytucje zarządzające informacją gospodarczą. KPF przy współpracy z GAB organizuje corocznie Kongres Consumer Finance, którego piąta edycja obędzie się 1 grudnia w Warszawie. W tegorocznej imprezie  weźmie udział weźmie ponad 200 przedstawicieli rynku finansowego oraz reprezentantów firm zagranicznych zainteresowanych zachodzącymi zmianami  oraz sytuacją na rynku polskim.

Funkcjonowanie na forum europejskim to nie tylko wiedza o regulacjach. To także możliwość wymiany wiedzy i doświadczeń z innymi organizacjami o podobnym do KPF profilu. Na to szczególną uwagę zwracają praktycy rynku finansowego. „Rynek kredytowy coraz bardziej się globalizuje. Członkostwo KPF w Eurofinas daje firmom, które ona reprezentuje, cenną wiedzę o tym, co dzieje się w innych krajach. Często rozwiązania stosowane na drugim końcu Europy doskonale sprawdzają się w Polsce, albo stanowią inspirację do innego spojrzenia na rynek. Cieszę się, że dzięki zaangażowaniu udało się KPF wypracować pozycję partnera dla instytucji europejskich. To daje nam, członkom tej organizacji, swoistą, merytoryczną przewagę nad innymi uczestnikami rynku, która o pewnych ważnych projektach dowiaduje się, kiedy na przykład dyskusja nad założeniami do regulacji są już zamknięte i trudno włączyć się na dalszym etapie z głosem eksperckim. – mówi Łukasz Gębski, kierujący pracami Komitetu KPF.

W trakcie trwającej dwa lata kadencji zarząd Eurofinas będzie zajmował się takimi kwestiami, jak europejska polityka w zakresie odpowiedzialnego udzielania i zaciągania kredytów, wymiana informacji kredytowych i gospodarczych, czy polityka w zakresie pośrednictwa kredytowego. 

Źródło: Konferencja Przedsiębiorstw Finansowych