W najbliższy czwartek w DESIE Unicum odbędzie się ostatnia w tym roku aukcja dzieł sztuki. W ofercie znalazły się muzealnej klasy prace polskiego malarstwa XIX-wiecznego, m.in.: autorstwa Józefa Chełmońskiego, Włodzimierza Łosia, Antoniego Kozakiewicza i Konstantego Kukiewicza. Na licytację wystawionych będzie niemal 120 obiektów.
Zainteresowanie kolekcjonerów tradycyjnego polskiego malarstwa z pewnością wzbudzi „Czwórka” Józefa Chełmońskiego (cena wywoławcza 350 000 zł). Dzieło pochodzi z najlepszego okresu twórczości artysty – powstało w Paryżu i od dłuższego czasu było częścią jednej z amerykańskich kolekcji. Powrót obrazu do kraju może wzbudzić wiele emocji wśród kolekcjonerów.
Z podobnego okresu pochodzą również: „Zaprzęg na drodze” Włodzimierza Łosia (cena wywoławcza 60 000 zł), rzadko spotykanego artysty szkoły monachijskiej oraz „Kąpiel w Prucie” Stanisława Dębickiego (cena wywoławcza 110 000 zł). Ostatni obraz jest najbardziej znanym dziełem tego artysty i był wielokrotnie opisywany w literaturze. Ciekawostką dla licytujących będzie również „Lutnista” pędzla Leona Wyczółkowskiego, obraz ten pochodzi z wczesnego, historyczno-rodzajowego, okresu twórczości artysty i należy do cyklu 6 obrazów „Wesołe pacholęta”, przedstawiającego paziów ubranych w dworskie stroje (cena wywoławcza 450 000 zł).
Podczas grudniowej aukcji można będzie licytować także klasyczne dzieła z okresu Młodej Polski. Na uwagę zasługują dwa wybitne dzieła Jacka Malczewskiego – „Autoportret z zamkiem w tle”, nawiązujący do postaci Don Kichota wizerunek własny artysty na tle południowego krajobrazu oraz „Portret Mieczysława Gąseckiego”, przyjaciela i sekretarza artysty na tle polskiego krajobrazu (ceny wywoławcze odpowiednio 430 000 zł i 290 000 zł). Na licytacje wystawione zostaną również dwie ciekawe akwarele artysty. Najbliższa aukcja będzie również okazją do nabycia zmysłowego „Aktu” autorstwa Teodora Axentowicza, jednego z najlepszych portrecistów tego okresu (cena wywoławcza 75 000 zł).
Warto również zwrócić uwagę na „Pytanie o drogę” Konstantego Kukiewicza, jest to najprawdopodobniej pierwsza olejna praca tego artysty, jaka trafiła na rynek aukcyjny (cena wywoławcza 65 000 zł). Na rynku antykwarycznym generalnie pojawia się bardzo niewiele prac polskich artystów z pierwszej połowy XIX w. co podkreśla wyjątkowość tej pracy. Ciekawostką ze sztuki dwudziestolecia międzywojennego będzie industrialna akwarela Rafała Malczewskiego „Maszyna” (cena wywoławcza 15 000 zł).
Miłośnicy innych, niż malarstwo, form sztuki będą mogli wybierać spośród 22 obiektów. Uwagę zwraca np.: XVIII-wieczna srebrna cukiernica skrzynkowa, w której ściankach osadzono 7 cennych medali i monet srebrnych. Tego typu obiekty są bardzo rzadko spotykane, tym bardziej, że przedmiot powstał w Toruniu, jednym z mniejszych polskich ośrodków złotniczych. Wielbiciele rzeźby z pewnością nie przejdą obojętnie obok popiersia Józefa Piłsudskiego wykonanego przez Stanisława Jackowskiego, autora słynnej tancerki z parku Skaryszewskiego. Na aukcję wystawiono również m.in.: kilka złoconych aniołków, srebrny koszyk, pojemnik na konfitury, dzbanek do herbaty, kałamarz, przybornik na biurko oraz chińską porcelanę.
Aukcja odbędzie się 17 grudnia 2009 roku (czwartek) w domu aukcyjnym DESA Unicum, przy ul. Marszałkowskiej 34-50 w Warszawie, początek o godzinie 19.00. Wszystkie obiekty można zobaczyć na www.desa.pl oraz w galerii.
Źródło: FineArt Communications