Przepisy dotyczące ubezpieczeń niespójne i niekompletne

21 czerwca 2010r. odbyła się w Sali Kolumnowej Sejmu RP konferencja „Kierunki zmian Kodeksu Cywilnego w zakresie umowy ubezpieczenia”. Konferencja spotkała się z dużym zainteresowaniem – wystąpieniom dotyczącym zagadnień Kodeksu cywilnego przysłuchiwało się ponad 200 uczestników.

Organizatorami konferencji byli: Nadzwyczajna Komisja ds. Zmian w Kodyfikacjach, Komisja Kodyfikacyjna Prawa Cywilnego, Polskie Towarzystwo Legislacyjne oraz Polska Izba Ubezpieczeń. Uczestników Konferencji powitali: dr Józef Zych – Wiceprzewodniczący Nadzwyczajnej Komisji do Zmian w Kodyfikacjach oraz Jan Grzegorz Prądzyński – Prezes Polskiej Izby Ubezpieczeń.

Dr Józef Zych przedstawił problemy prawa cywilnego i ubezpieczeniowego w procesie legislacyjnym Sejmu RP. Podkreślił niespójność i niekompletność przepisów regulujących prawo ubezpieczeń gospodarczych rozrzuconych w ponad 60 aktach prawnych.

Przewodniczący Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Cywilnego prof. dr hab. Zbigniew Radwański stwierdził, że w opinii Komisji Kodyfikacyjnej Kodeks cywilny powinien spełniać funkcję integracyjną dla całego prawa prywatnego, które to pojecie – potępione w systemie komunistycznym – należy przywrócić do życia. Funkcję tę może spełniać tylko wtedy, gdy znajdą się w nim podstawowe i najdonioślejsze dla życia społecznego regulacje stosunków prywatnoprawnych odpowiadających potrzebom współczesnym.

Prof. Zbigniew Radwański dokonał analizy prawno-porównawczej sposobów i metod regulacji prawa ubezpieczeniowego w prawodawstwie różnych krajów. Zdaniem Profesora w Polsce powinna zostać przyjęty typ regulacji polegającej na unormowaniu w Kodeksie Cywilnym prywatno-prawnej umowy ubezpieczenia. Natomiast związane z nią normy publicznoprawne lokowane powinny zostać w ustawach odrębnych. Model ten zdecydowanie dominuje w najnowszych kodyfikacjach, między innymi kodeksy: holenderski, rosyjski, ukraiński, litewski, węgierski, estoński i Quebeku.

Refleksjami na temat „Tworzenie dobrego prawa a proces legislacyjny” podzielił się z uczestnikami konferencji dr Maciej Graniecki – Przewodniczący Polskiego Towarzystwa Legislacyjnego.

Członek Zespołu ds. Prawno-Legislacyjnych Polskiej Izby Ubezpieczeń Radosław Kamiński zaprezentował oczekiwane przez rynek ubezpieczeniowy konkretne i szczegółowe zmiany Kodeksu Cywilnego w zakresie umowy ubezpieczenia.

W dyskusji nad wygłoszonymi referatami wszyscy jej uczestnicy wyrażali przed wszystkim optymizm co do perspektyw skutecznego przeprowadzenia tak ważnych dla wszystkich uczestników rynku ubezpieczeniowego zmian Kodeksu Cywilnego.

W podsumowaniu konferencji dr Józef Zych podkreślił niezmiernie istotny fakt jakim jest całkowita zgodność poglądów Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Cywilnego i Nadzwyczajnej Komisji do Zmian w Kodyfikacjach co do sposobu i metody przeprowadzenia gruntownej przebudowy prawa ubezpieczeniowego. Uznał, że w procesie legislacyjnym nad nowymi regulacjami niezbędny jest udział Polskiej Izby Ubezpieczeń i pozostałych instytucji rynku ubezpieczeniowego.

Źródło: Polska Izba Ubezpieczeń