Przez bank na giełdę

Aby inwestować na giełdzie, czasami wystarczy mieć zwykły rachunek bankowy z opcją dostępu do Internetu. Od września 2005 r. w ten sposób mogą kupować i sprzedawać papiery klienci mBanku, internetowego ramienia BRE Banku. Według Macieja Witkowskiego, dyrektora Wydziału Produktów Inwestycyjnych mBanku, w końcu ubiegłego roku z usługi tej korzystało 12 380 osób. W ciągu pierwszego tygodnia tego roku przybyło 270 kolejnych.

Dostęp do giełdy za pośrednictwem internetowej witryny banku sprowadza się do tego, że posiadacz eKonta (podstawowy rachunek osobisty) korzysta z dodatkowej opcji – transakcji giełdowych. Ma jeden rachunek (a nie tak jak w biurze maklerskim dwa: inwestycyjny i pieniężny), na którym deponuje kupione papiery wartościowe. Platforma mBanku umożliwia zakup wszystkich akcji i obligacji notowanych na warszawskiej giełdzie (system nie dopuszcza obecnie transakcji na rynku futures). Wybierając odpowiednie opcje, inwestor może m.in. śledzić notowania posiadanych papierów. Aby dokonać transakcji, musi posługiwać się hasłami jednorazowymi, które zamawia w banku.

System mBanku zintegrowany jest z platformą transakcyjną Domu Inwestycyjnego BRE Banku, który znajduje się w grupie BRE. Jak wyjaśnia Maciej Witkowski, zlecenia inwestorów z mBanku trafiają na giełdę właśnie za pośrednictwem DI BRE, choć posiadacze rachunków w mBanku nie muszą być wcale klientami tego biura.

Jak donosi dziennik, prawdopodobnie w marcu za pośrednictwem Internetu na giełdzie będą mogli inwestować także klienci MultiBanku, detalicznego ramienia BRE. Do uruchomienia internetowej platformy transakcyjnej w ramach konta Inteligo intensywnie przygotowuje się Bank PKO BP.

Pierwszym brokerem, który zaoferował tego rodzaju usługi, było Biuro Maklerskie Banku BPH. – Mamy już 21,2 tys. klientów – mówi Krzysztof Polak, dyrektor biura.

Bank BPH zaczął pierwsze próby połączenia oferty bankowej i inwestycyjnej już w połowie 2003 r. Początkowo na giełdzie mogli inwestować posiadacze kont Sezam Inwestor.

Od października 2004 r. oferta inwestycyjna Banku BPH została znacznie rozszerzona. Obecnie posiadacze rachunków Sezam, po wypełnieniu odpowiednich dokumentów, mogą korzystać z internetowej platformy M@kler. M@kler zapewnia dostęp do pełnego zakresu usług inwestycyjnych. Umożliwia także zakup jednostek funduszy inwestycyjnych.