„TFI mają prawo odmówić wypłaty. […] Na to pozwala ustawa o funduszach inwestycyjnych zawierająca zapis zezwalający towarzystwu funduszy zawiesić odkupywanie jednostek, gdy w ciągu 2 tygodni klienci zażądają umorzenia jednostek, których wartość przekracza 10 proc. aktywów funduszu.
Jednak przedstawiciele branży zapewniają, że to mało prawdopodobne.
— Zapis należy postrzegać w kontekście sytuacji katastroficznych, gdy fundusz nie ma możliwości zbywania akcji, które posiada. Przez 15 lat funkcjonowania rynku takie zagrożenie się nie pojawiło — mówi Marcin Dyl, prezes Izby Zarządzających Funduszami i Aktywami.
Podkreśla, że TFI wcale nie musiałyby skorzystać z takiej możliwości.” – czytamy w „Pulsie Biznesu”.
„Branża zapewnia, że klienci mogą spać spokojnie.
— Nie ma żadnego ryzyka dla klientów, że taka sytuacja nastąpi. Ten zapis ma w zasadzie charakter jedynie formalnoprawny — mówi Marcin Dyl.
— Nigdy nie podjęliśmy takiej decyzji i nie przypominam sobie, by taka możliwość była rozważana — dodaje Maciej Podgórski, dyrektor departamentu produktów Skarbiec TFI. Tym bardziej że nie widać powodów, dla których klienci mieliby masowo umarzać jednostki.
— Krótkotrwałe spadki na giełdzie, nawet głębokie, nie są groźne. Falę wycofywania się z inwestycji mogłyby wywołać spadki trwające kilka miesięcy, a to nam raczej nie grozi — mówi Grzegorz Raupuk z Analiz Online.
Większe ryzyko występuje w przypadku funduszy z małymi aktywami i niewielką liczbą klientów. Wystarczy decyzja kilku hiperbogaczy. Eksperci wskazują jeszcze jedno ryzyko.
— Może się zdarzyć, że fundusz nie będzie miał możliwości upłynnienia aktywów. Najbardziej prawdopodobne jest to w przypadku funduszy inwestujących w małe i średnie spółki. Ten segment rynku jest najmniej płynny i fundusze mogłyby nie znaleźć chętnych do odkupienia akcji — mówi Maciej Podgórski.” – informuje dalej „Puls Biznesu”.
W Polsce fundusze inwestycyjne cieszą się coraz większą popularnością. Jak wynika z informacji firmy Analizy Online w styczniu do funduszy napłynęło 3,8 mld zł i dotychczas jest to rekordowy wynik. Największym powodzeniem cieszyły się fundusze zrównoważone i aktywnej alokacji – ich aktywa wzrosły w styczniu o 1,8 mld zł.
Więcej na ten temat w dzisiejszym wydaniu „Pulsu Biznesu”, w artykule Grzegorza Nowackiego „Oszczędzanie z pułapką”.