Zgodnie z ministerialnym projektem podatnicy, którzy nabędą nieruchomość do końca 2008 roku i zameldują się w niej, przy sprzedaży mieszkania lub domu nadal będą mogli korzystać z ulgi meldunkowej, nawet wtedy, gdy sprzedaż nastąpi po 1 stycznia 2009 r. Wydawać by się mogło, że Ministerstwo Finansów zadbało o podatników, dając im prawa nabyte do ulgi meldunkowej. Niestety nie jest to prawda. Wbrew intencjom projektu podatnicy ze zwolnienia nie skorzystają z powodu błędu w przepisach przejściowych.
Podstawowym warunkiem, jaki trzeba spełnić, aby skorzystać z ulgi meldunkowej, jest zameldowanie na pobyt stały w zbywanej nieruchomości przez co najmniej 12 miesięcy. Skoro podatnik kupi mieszkanie lub dom przed końcem 2008 roku i zamelduje się od razu w tej nieruchomości, to rzeczywiście nabędzie prawo do ulgi meldunkowej przy sprzedaży mieszkania lub domu. Tylko niestety nie skorzysta z tego zwolnienia, bo nie spełni warunku 12-miesięcznego zameldowania, ponieważ 1 stycznia 2009 r. znika obowiązek meldunku. Co więcej, od przyszłego roku może się okazać, że część podatników przy sprzedaży nieruchomości nie skorzysta z żadnej ulgi. Nie będą mogli oni spełnić warunków do skorzystania z ulgi meldunkowej oraz nie nabędą uprawnień do nowych ulg podatkowych, które zaczną obowiązywać po 1 stycznia 2009 r. Te będą przysługiwać przy sprzedaży nieruchomości tylko tym podatnikom, którzy kupią je po tej dacie.
Czy to błędne koło, z którego nie ma wyjścia? Eksperci są innego zdania. Jest jeszcze czas, żeby doprecyzować przepisy przejściowe w nowelizacji ustawy o PIT. Wszystko jednak w rękach resortu finansów.
Podatnicy bez ulgi
Jeśli nowelizacja ustawy o PIT w obecnym kształcie wejdzie w życie od początku przyszłego roku, przy sprzedaży nieruchomości podatnicy będą musieli być bardzo ostrożni. Dla rozliczeń podatkowych będą stosowane trzy różne tryby. Każdy uzależniony od momentu nabycia zbywanego mieszkania bądź domu.
Jakie tryby będą stosowane dla rozliczeń podatkowych – przy sprzedaży nieruchomości? Która grupa podatników będzie w najbardziej niekorzystnej sytuacji ? Co może być ratunkiem dla tych podatników ? Jakie mogą być wykładnie przepisów w odniesieniu do osób, które nabędą nieruchomość mieszkalną przed końcem 2008 roku i przed zniesieniem obowiązku meldunkowego nie spełnią warunku zameldowania przez okres 12 miesięcy? Co będzie – wobec braku obowiązku meldunkowego – jedyną oficjalną formą stwierdzenia zmiany zamieszkania podatnika ?
Ewa Matyszewska
Więcej: Gazeta Prawna 22.09.2008 (185) – str.10-11