Przybędzie placówek akceptujących płatności kartami

W ramach strategicznej inicjatywy organizacji Visa Europe, podjętej wspólnie z bankami członkowskimi w Polsce, został uruchomiony program rozwoju sieci akceptacji kart płatniczych pod nazwą Kartą Visa zapłacisz wszędzie. Celem programu jest podwojenie, w ciągu 5 lat, liczby placówek przyjmujących karty Visa w Polsce, tak by osiągnęła ona 400 tys. do końca 2015 r.

Program, który jest finansowany przez banki-wydawców kart Visa koncentruje się na pozyskiwaniu przede wszystkim małych i średnich placówek zlokalizowanych w małych miejscowościach i na terenach wiejskich. Banki członkowskie Visa w Polsce wyasygnują w ciągu 5 lat ponad 200 mln zł na wsparcie rozwoju akceptacji kart, w tym na jej unowocześnienie w oparciu o technologie mikroprocesorowe, co pozwoli na szybkie wdrażanie innowacyjnych rozwiązań, takich jak karty zbliżeniowe Visa payWave.

Mimo znaczącej dynamiki wzrostu liczby kart Visa oraz liczby i wartości płatności dokonywanych tymi kartami (odpowiednio o 21% oraz o 14% w 2009 r.), polska sieć akceptacji jest w porównaniu do średniej europejskiej słabo rozwinięta, szczególnie poza dużymi miastami, w stosunku do liczby mieszkańców, ich siły nabywczej i chęci korzystania z wygody i bezpieczeństwa kart płatniczych. Wg danych NBP, na koniec 2009 r. liczba placówek przyjmujących karty płatnicze osiągnęła 175,6 tys.

Unikalny na skalę europejską program Kartą Visa zapłacisz wszędzie przewiduje, że łączna kwota zainwestowana przez banki-wydawców kart Visa w Polsce w rozwój sieci akceptacji kart płatniczych w ciągu 5 lat kart przekroczy 200 mln zł. Banki-wydawcy kart Visa angażują się finansowo w rozwój sieci akceptacji tworząc Fundusz Rozwoju Akceptacji, z którego środki będą sukcesywnie przekazywane agentom rozliczeniowym na wsparcie ich działań, w tym przykładowo inwestycji w zakup nowoczesnych elektronicznych terminali płatniczych, w rozwój sieci akceptacji czy szkolenia i materiały – zarówno dla własnych pracowników, jak i detalistów. Fundusz został już uruchomiony i zasilony pierwszymi kwotami wpłaconymi przez banki-wydawców kart.

 

„Program jest bezprecedensowym przedsięwzięciem w skali Europy: do tej pory w żadnym kraju banki-wydawcy wspólnie, w skoordynowany sposób nie inwestowały w rozwój potrzebnej konsumentom sieci akceptacji kart płatniczych. Jest też przejawem ogromnej odpowiedzialności polskich banków członkowskich Visa Europe za rozwój rynku, tym bardziej, że decyzje o kierunkach programu i skali finansowego zaangażowania banków były podejmowane w czasie kryzysu” – stwierdziła Małgorzata O’Shaughnessy, wiceprezes Visa Europe, dyrektor generalna odpowiedzialna za Czechy, Polskę i Słowację.

 

Program Kartą Visa zapłacisz wszędzie mocno promuje najnowocześniejsze rozwiązania w zakresie akceptacji kart, w tym Visa payWave, które wykorzystują technologię mikroprocesorową i standard EMV, zapewniające większą funkcjonalność i wyższe bezpieczeństwo. W ramach Programu wdrażane są również rozwiązania sprzyjające rozwojowi płatności kartami w handlu hurtowym, płatności kartami za rachunki (np. opłaty za prąd, gaz, telefon) oraz e-commerce, czyli płatności za zakupy w sklepach internetowych.

„Wszyscy agenci rozliczeniowi, którzy chcą korzystać ze środków z Funduszu Rozwoju Akceptacji muszą przejść proces certyfikacji organizacji Visa Europe umożliwiający im obsługę płatności zbliżeniowych Visa payWave oraz usługi Visa cash back, a także aktywnie budować sieć akceptacji kart Visa zgodnie z wymogami Programu” – wyjaśnia Jakub Kiwior, dyrektor Visa Europe w Polsce. Od grudnia br. wszystkie terminale instalowane w ramach Programu będą umożliwiały dokonywanie błyskawicznych płatności kartami z funkcją zbliżeniową Visa payWave. Jednocześnie będzie kładziony nacisk na to, by terminale były wyposażane m.in. w oprogramowanie umożliwiające oferowanie usługi Visa cash back.

Program Kartą Visa zapłacisz wszędzie skupia się na małych i średnich placówkach handlowo-usługowych, które do tej pory nie przyjmowały kart, szczególnie w mniejszych miejscowościach i na terenach wiejskich, gdzie sieć akceptacji jest najsłabiej rozwinięta. Dodatkowe środki z Funduszu Rozwoju Akceptacji pozwolą agentom na rozpoczęcie obsługi kart płatniczych w punktach detalicznych o relatywnie niskich obrotach, gdzie bez dodatkowego wsparcia ze strony banków członkowskich Visa Europe obsługa kart mogłaby być dla agentów rozliczeniowych nieopłacalna.

 

Wśród kluczowych działań Programu znajduje się zwiększenie dostępności usługi akceptacji kart dla małych i średnich firm handlowych, które będzie m.in. polegać na jej oferowaniu przez same banki-wydawców kart. Badania przeprowadzone wśród małych firm nie akceptujących kart wskazują, że głównymi barierami są takie czynniki, jak koszt dzierżawy terminala, niechęć do zmian, brak informacji na temat zalet akceptowania kart oraz przecenianie trudności z tym związanych, w tym wymogów technicznych oraz nauczenia się właściwej obsługi terminali płatniczych przez personel. Często też – szczególnie w małych miastach i miejscowościach – nikt nie oferował małym firmom obsługi kart, dlatego jest ona często postrzegana jako mało dostępna.

 

„Jak pokazały badania, właściciele małych i średnich firm chętnie podpisywaliby umowy o akceptacji kart właśnie w banku, który obsługuje ich firmę” – mówi Jakub Kiwior.

 

Zgodnie z przyjętymi rozwiązaniami, w programie Kartą Visa zapłacisz wszędzie banki będą mogły oferować usługę akceptacji kart bądź samodzielnie, stając się dodatkowo agentem rozliczeniowym, bądź we współpracy z którymś z aktualnie działających agentów rozliczeniowych.

 

Istniejąca sieć akceptacji będzie też dalej rozwijana głównie poprzez otwieranie nowych placówek firm, które już przyjmują karty oraz poprzez instalowanie najnowocześniejszych terminali o większej funkcjonalności. Dotyczy to działań nie objętych Programem, choć pozostających z nim w związku, gdyż efektem Programu będzie rozpoczęcie działalności przez nowych agentów rozliczeniowych, którzy będą rozwijać sieć zarówno w ramach Programu, jak i poza nim.

 

„Agenci rozliczeniowi wykazują ogromne zainteresowanie programem Kartą Visa zapłacisz wszędzie. Przewidujemy, że do końca roku do grona firm rozwijających sieć akceptacji kart w Polsce dołączy 3-4 nowych agentów” – stwierdził Jakub Kiwior.

 

Rozbudową polskiej sieci akceptacji kart Visa do marca br. zajmowały się: eService, Elavon, First Data Poland (Polcard), Pekao, Polbank oraz SIXPay. Do ich grona w marcu br. dołączył Bank BPH (z którym współdziała Centrum Rozliczeń Elektronicznych Polskie ePłatności).

 

Po to, by ułatwić rozpoczęcie i prowadzenie działalności polegającej na obsłudze placówek handlowo-usługowych Visa Europe wybrała rekomendowanych dostawców urządzeń dla Programu oraz firmę, która specjalizuje się w przetwarzaniu transakcji. Z ich oferty mogą skorzystać wszyscy uczestnicy programu Kartą Visa zapłacisz wszędzie. Banki i agenci rozliczeniowi mogą także samodzielnie wybrać dostawcę terminali bądź samodzielnie zbudować odpowiednie kompetencje w przetwarzaniu transakcji.

 

W celu zapewnienia skutecznego wdrażania założeń i elementów Programu został stworzony zespół specjalistów Visa Europe, w biurach w Warszawie i w Londynie.

Program Kartą Visa zapłacisz wszędzie jest otwarty dla wszystkich agentów rozliczeniowych, już działających na polskim rynku bądź dopiero rozpoczynających działalność.

Źródło: Visa Europe