Łączący się z niemieckim HVB Group włoski bank UniCredito zamierza w sierpniu tego roku ogłosić wezwania, aby odkupić od mniejszościowych akcjonariuszy pakiety akcji Banku Austria Creditanstalt (22,5 proc.) i Banku BPH (28,8 proc.).
UniCredito proponuje dwie opcje: własne akcje lub gotówkę. W pierwszym przypadku, przy obecnych cenach na giełdzie, oferta daje posiadaczom udziałów obu banków niewielką premię w stosunku do aktualnej wyceny. Nieatrakcyjnie wygląda natomiast opcja gotówkowa: za akcję BA CA inwestorzy dostaliby 16,6 proc. mniej, a za walor BPH 5,3 proc. mniej od bieżących notowań giełdowych.
Inwestorzy i analitycy zadają sobie pytanie, dlaczego UniCredito chce odkupić pakiety walorów BA CA i BPH. W pierwszym przypadku odpowiedź jest jasna: do ogłoszenia wezwania obliguje Włochów austriackie prawo papierów wartościowych. Bardziej skomplikowana jest sprawa w Polsce. – Podczas telekonferencji przedstawiciele UniCredito tłumaczyli, że planują ogłoszenie wezwania do sprzedaży akcji BPH, bo chcą być fair również wobec polskich inwestorów. Panuje jednak opinia, że intencją Włochów jest chęć umocnienia pozycji w BPH przed spodziewaną fuzją z Pekao – mówi Robert Sobieraj, analityk Erste Securities.
Według „Rzeczpospolitej” analitycy są zgodni, że plan przejęcia pełnej kontroli nad BPH świadczy o tym, iż UniCredito chce wzmocnić swoją pozycję przetargową przed planowanym połączeniem BPH z Pekao. – To defensywny ruch, który pozwoli lepiej zabezpieczyć interesy UniCredito w przyszłości – uważa Andrzej Powierża, doradca inwestycyjny BDM PKO BP.
Wprawdzie w sprawie fuzji obydwu banków nie zapadły żadne oficjalne decyzje, jednak rynek wkalkulował ją już w ceny akcji BPH i Pekao. Według Roberta Sobieraja inwestorzy liczą się z tym, że przy łączeniu Pekao i BPH parytet wymiany wyniesie 4 walory Pekao za jedną BPH. – Akcjonariusze Pekao stali się w pewnym sensie zakładnikami fuzji z BPH – mówi Sobieraj.
UniCredito poprzez HVB i BA CA kontroluje teraz 71,2 proc. akcji BPH. Im jego wpływ w BPH będzie większy, tym fuzja z Pekao będzie łatwiejsza do przeprowadzenia i mniej kosztowna dla UniCredito. Do określenia wyceny przy łączeniu BPH i Pekao przyjęty zostanie zapewne parytet 1:1 wartości księgowej. Przy tym założeniu wycena BPH w chwili połączenia byłaby jeszcze większa niż obecnie. Na podstawie wartości księgowej Pekao i BPH z raportów z pierwszego kwartału tego roku można szacować, że parytet wymiany wyniósłby w takim wypadku 4,3 akcji Pekao za 1 walor BPH.