Przygotowujemy dom na nadejście zimy

Rozpoczęła się astronomiczna jesień. Nastają coraz chłodniejsze dni. To idealny czas na przygotowanie domu na przyjęcie zimy. O czym powinni pamiętać mieszkańcy domów jednorodzinnych, by ta pora roku niczym ich nie zaskoczyła?

Przejrzyj piec i wyczyść komin

Najważniejsze to oczywiście przegląd pieca i wyczyszczenie komina. Od nich bowiem zależy bezpieczeństwo wszystkich domowników. W dalszej kolejności dach. Należy sprawdzić przed okresem zimowym, czy nie ma na nim żadnych ubytków. – Jeśli w szczeliny dostanie się zamarzająca woda, luki w zadaszeniu mogą się powiększyć –mówi Marcin Stefański, menadżer projektu ES Polska. Jesień to także ostatni dobry moment na drobne naprawy kominów i tynków elewacyjnych. – Pęknięcia i szczeliny wyglądają czasem dość niewinnie, zaniedbane mogą jednak prowadzić do dalszej erozji i uszkodzenia cegieł lub pustaków – dodaje Marcin Stefański. Poprawki i naprawy dokonywane w okresie zimowym, należą niestety do mało skutecznych.

Sprawdź rynny

Spośród drobniejszych zabiegów konserwacyjnych, wymienić należy przede wszystkim rynny. Warto oczyścić je z liści, które zebrały się tam jesienią. Nie doprowadzimy wówczas do ich zatkania. Na rynku dostępne są specjalne siatki, zabezpieczające górną krawędź rynny przed wpadaniem liści. – Ich montaż ma sens wczesną jesienią, póki z drzew nie sypie się jeszcze na potęgę. Należy też sprawdzić stan zamocowania rynien – czy będą one w stanie udźwignąć ciężar zalegającego śniegu. Pomocne w tym względzie są również płotki śniegowe, które zatrzymują część śniegu na dachu – dodaje Marcin Stefański.

Udrożnij rury

Do najczęściej zapominanych czynności, należy z kolei udrożnienie przed zimą rur odpływowych. Przy niskich temperaturach i zamarzających rurach, dość łatwo o zatory. – W tym przypadku wystarczy jednak zazwyczaj użycie popularnego „Kreta”. Ważne, by zrobić to jeszcze gdy jest ciepło –  dodaje Marcin Stefański. Słoneczne jesienne dni wykorzystać możemy także na konserwację stolarki: okien, drzwi, ogrodowych ławeczek i altan. Długie jesienno-zimowe miesiące potrafią dać się drewnu we znaki.  

Źródło: Fama PR