Przypis składki do produktów z UFK – czerwiec 2008

Wartość środków skierowana do produktów inwestycyjnych z UFK przez klientów firm ubezpieczeniowych była również nieco niższa, niż w pierwszych trzech miesiącach tego roku. W sumie, w przeciągu pierwszego półrocza br. towarzystwa ubezpieczeniowe pozyskały z tego tytułu niemal 3,5 mld PLN, czyli o -47% mniej niż udało się zebrać po pierwszych dwóch kwartałach 2007 roku.

Liderem rynku zarówno w samym drugim kwartale jak i całym pierwszym półroczu tego roku, pozyskując do produktów z UFK odpowiednio składki rzędu +352 mln zł oraz +787 mln PLN, zostało Commercial Union TUnŻ. Ubezpieczyciel jeszcze rok temu pod względem przypisu brutto zgromadzonego w drugim kwartale zajmował pozycję nr 3, by po pierwszym półroczu 2007 wspiąć się o oczko wyżej. Warto podkreślić, iż zajęcie pozycji lidera stało się udziałem tego towarzystwa mimo stosunkowo wysokiej kwartalnej dynamiki spadku przypisu, która rok do roku wyniosła -40%. Z pewnością znaczną część składki stanowiły wpłaty kierowane do programu Ubezpieczenie Inwestycyjne Bonus VIP, który wszedł do oferty w lipcu ubiegłego roku. W ramach funduszy kapitałowych oferowanych przez Commercial Union, próg 100 mln PLN zdołały przekroczyć 3 UFK, które dostępne były również między innymi w ramach wspomnianego programu inwestycyjno-ubezpieczeniowego.

Na drugą pozycję, zarówno w ujęciu drugiego kwartału (332 mln PLN), jak i całego pierwszego półrocza (651 mln PLN) awansowało PZU Życie. Ponad 40% przypisu całego półrocza trafiło do Indywidualnego Ubezpieczenia Inwestycyjnego „Fundusz Gotówka”. Warto również podkreślić, iż znaczny poziom składek (przekraczający 22% łącznej sumy wniesionych środków) został zainwestowany w ramach 3 programów inwestycyjnych: Program Inwestycyjny Prestige (oferowany w sieci placówek banku Millennium), DB Invest Plus (Deutsche Bank PBC) oraz PZU Strefa Zysku.

Świetnego rezultatu z pierwszego półrocza minionego roku (1,5 mld zł) i miejsca na podium nie powtórzyło AEGON TUnŻ, gromadząc w pierwszych dwóch kwartałach „zaledwie” 530 mln PLN. Dla firmy oznacza to spadek w stosunku do analogicznego okresu roku poprzedniego o -64% i 3 miejsce w zestawieniu kwartalnym i półrocznym. Spośród wszystkich UFK dostępnych w Aegon Życie tylko jeden, AEGON Gwarantowany, odnotował na koniec półrocza sumę składek przekraczającą poziom 100 mln PLN, co stanowiło aż 24% łącznej sumy wpłat do wszystkich funduszy. To oczywiście odzwierciedlenie kiepskiej sytuacji panującej na światowych rynkach akcji w pierwszych sześciu miesiącach tego roku.

Największą dynamikę wzrostu kwartalnej składki brutto odnotowała TUnŻ Europa, ale jej przypis w wymiarze wartościowym nadal pozostaje bardzo niskim poziomie (1,8 mln PLN w drugim kwartale 2008). Co ciekawe, niemal 100% wpłat do UFK Europy Życie, skierowanych zostało tylko do dwóch funduszy zagranicznych: Europa New Frontier UFK oraz Europa Strategia Robeco 3 UFK. Drugi najbardziej dynamiczny przyrost składki (+218%) stał się udziałem Aspecty Życie, która jednocześnie zamknęła pierwszą dziesiątkę firm o najwyższych wartościowo przypisach składki brutto.

Podczas gdy jeszcze rok temu, w przeciągu pierwszego półrocza, trzy najlepsze firmy łącznie zdołały zgromadzić składkę brutto w wysokości 3,8 mld PLN, w roku bieżącym wynik okazał się być niemal dwa razy słabszy. Granicę 600 mln PLN przypisu w pierwszym półroczu przekroczyło 2 ubezpieczycieli, którzy pozyskali aż 41% wszystkich wpłat wniesionych do produktów z funduszem kapitałowym.

Zespół Analiz Online