PTF SA i były CC-Bank (obecnie PTF Bank) to dwie współpracujące ze sobą spółki, których właścicielem jest Banco Santander. Przez ostatnie miesiące firmy intensyfikowały wysiłki zmierzające do utworzenia Banku, który opiera się na silnej pozycji rynkowej PTF, bankowej tradycji CC-Bank oraz solidnym zapleczu finansowym, jakie stanowi Banco Santander.
CC-Bank w maju 2004 r. wystąpił z wnioskiem do Komisji Nadzoru Bankowego o zmianę nazwy (na PTF Bank) i przeniesienie siedziby (z Poznania do Wrocławia). KNB wyraziła zgodę na wnioskowane zmiany już w czerwcu. W sierpniu zaś zmiany zostały zarejestrowane w sądzie rejestrowym.
Prezes PTF Banku, dr Zbyszek Grocholski, podkreśla: „Skuteczność działania spółek wchodzących w skład Banco Santander opiera się przede wszystkim na elastycznym podejściu do klienta. Nasze produkty dostępne są w miejscach, w których klient najbardziej ich potrzebuje, stąd nasza ścisła współpraca z dilerami samochodowymi w przypadku udzielania kredytów samochodowych oraz z deweloperami czy agentami nieruchomości, gdy chodzi o kredyty mieszkaniowe. Elastyczne traktowanie klienta, dostosowanie oferty do indywidualnych potrzeb oraz skuteczny i dobrze funkcjonujący system informatyczny – to klucz do sukcesu PTF Bank”.
Banco Santander w Polsce
Prześledźmy obecność Banco Santander – właściciela PTF Banku – na rynku polskim oraz kolejne etapy powstawania PTF Banku.
Firmą – matką CC-Bank z Poznania jest Santander Consumer Finanse z Madrytu, stanowiący część hiszpańskiego Banco Santander.
CC-Bank, z siedzibą w Poznaniu, pojawił się na polskim rynku w styczniu 2003 jako bank specjalizujący się w finansowaniu zakupu samochodów. W marcu 2003 roku rozpoczęła się jego działalność operacyjna.
20 lutego 2004 r. Banco Santander nabył Polskie Towarzystwo Finansowe SA, największego operatora kredytów samochodowych, będącego jednocześnie czwartym pod względem wysokości obrotów pośrednikiem kredytowym w Polsce. Tym samym Banco Santander stał się właścicielem dwóch polskich spółek – CC-Bank oraz PTF, obu specjalizujących się w udzielaniu kredytów samochodowych. W marcu firmy rozpoczęły ścisłą współpracę w zakresie tworzenia i sprzedaży produktów kredytowych.
Przygotowania do powstania PTF Bank
Przez ostatnich kilka miesięcy obie firmy wypracowały nową strukturę sprzedaży PTF. Jej celem jest przejęcie zadań realizowanych dotychczas zarówno przez CC-Bank, jak i PTF SA. Członek Zarządu PTF Bank, pan Grzegorz Jurczyk, podkreśla jak istotną rolę w banku pełni dobrze przygotowana, wykwalifikowana kadra pracownicza: „Wszyscy pracownicy PTF znajdą zatrudnienie w nowej strukturze bankowej. Na bieżąco informujemy o kolejnych krokach w rozwoju naszej Firmy, konsultujemy możliwość wykonania planów i szkolimy personel Banku.”
Oferta produktowa
Na dzień dzisiejszy w sieci sprzedaży PTF oferowane są dwa wspólnie opracowane, zasadnicze produkty: kredyt samochodowy oraz kredyt hipoteczny. Kredyt samochodowy klienci mogą zaciągnąć w sieci placówek PTF oraz we współpracujących z obiema firmami salonach i komisach samochodowych. Jako instytucje posiadające silną pozycję na rynku finansowania zakupu samochodów, zarówno w kontekście klientów indywidualnych, jak i np. stoków samochodowych, obie spółki mają podpisane umowy o współpracy z koncernami motoryzacyjnymi Kia, Mitsubishi oraz Suzuki – na terenie Polski. Kredyt hipoteczny oferowany jest we własnej sieci sprzedaży, jak i w biurach kooperujących z PTF pośredników obrotu nieruchomościami i deweloperów. W przyszłym roku planowane jest rozszerzenie działalności Banku. Zarówno PTF Bank (jako były CC-Bank), jak również PTF posiadają głębokie doświadczenie na rynku finansowym, co więcej, obeznanie PTF Banku z rynkiem produktów bankowych oraz kilkuletnia obecność PTF na rynku kredytów samochodowych i hipotecznych, w powiązaniu z zapleczem finansowym oraz know-how działania Banco Santander – to solidna podstawa do rozwijania bankowości detalicznej.