Technologia umożliwia zamknięcie kolorowego zdjęcia w strukturze wielowarstwowej karty. Poszczególne warstwy karty zawierające druk offsetowy, hologram, częściową personalizację są łączone podczas procesu laminowania, a następnie wycina się z nich karty, poddawane potem procesowi grawerowania laserowego. Metoda ta wykorzystuje mieszane techniki personalizacji, która poprzez grawerowanie laserowe i druk ink-jet, dodatkowo podnosi bezpieczeństwo karty.
– Wiele grup badawczych od kilku lat stawiało sobie za cel skonstruowanie bezpiecznego dokumentu poliwęglanowego z kolorową personalizacją zamkniętą wewnątrz struktury wielowarstwowej karty – wyjaśnia Andrzej Bogun członek zarządu PWPW S.A – jesteśmy pierwszą firmą, której to się udało.
Technologia zakłada powiązanie procesu personalizacji z procesem produkcji karty. Umieszczenie kolorowego zdjęcia na jednej z warstw karty, a następnie zamknięcie go w strukturze całej karty, uniemożliwia fałszowanie dokumentu bez widocznych śladów ingerencji. Z uwagi na specyficzne warunki, w których przebiega proces laminacji (wysoka temperatura i ciśnienie) w toku dalszych badań opracowano technologię, która pozwala na zachowanie dobrej jakości zdjęcia. Kolorowe zdjęcie ułatwi rozpoznanie osoby legitymującej się dokumentem. Powiązanie procesu produkcji i personalizacji karty skutkuje dodatkowo wyeliminowaniem czystych blankietów dokumentu, co likwiduje wykorzystywanie skradzionych blankietów do nieuprawnionego spersonalizowania. Technologia jest zgodna z normą ISO 7810 oraz dyrektywami UE.
Twórcami projektu są dr Ewa Leszczyńska-Ambroziewicz, dr Andrzej Pawlak, mgr Dariusz Nowakowski. Opracowanie nowej technologii było możliwe dzięki współpracy z firmą Bayer, która jest producentem folii poliwęglanowej o wymaganych parametrach technicznych.
Technologia opracowana przez PWPW w 2007 roku była już kilkukrotnie nagradzana – zdobyła min. główną nagrodę w kategorii Technologia Przyszłości w konkursie Polski Produkt Przyszłości. Projekt został również nagrodzony srebrnym medalem na Międzynarodowej Wystawie Wynalazczości i Nowej Techniki w Genewie. Technologia PWPW S.A została zgłoszona w Urzędzie Patentowym. Projektem interesują się już europejscy producenci dokumentów.
Brussels Innova to największe w Europie targi innowacji i nowych technologii. Gromadzą innowacyjne rozwiązania z całego świata. Jednostki naukowo-badawcze, prywatni przedsiębiorcy, uczelnie a także indywidualni wynalazcy prezentują na targach swoje rozwiązania z różnych branż i dziedzin nauki. Polska uczestniczy w tej imprezie od 1990 roku.