Rada Nadzorcza Krajowego Funduszu Kapitałowego nowej kadencji

29 czerwca 2012 roku odbyło się pierwsze posiedzenie Rady Nadzorczej Krajowego Funduszu Kapitałowego S.A. III-ej kadencji. Rada Nadzorcza wybrała na swojego Przewodniczącego Dariusza Daniluka, prezesa zarządu Banku Gospodarstwa Krajowego, na zastępcę przewodniczącego Adama Struzika, Marszałka Województwa Mazowieckiego, a na Sekretarza Rady – Czesława Gawłowskiego, Doradcę prezesa zarządu BGK.

Pozostali Członkowie Rady Nadzorczej KFK S.A. to: Prof. dr hab. Witold Jurek, były Rektor Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu, do niedawna Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Krzysztof Kopera, Naczelnik Wydziału w Ministerstwie Finansów, Andrzej Ladko, wiceprezes zarządu BGK, Ryszard Słowiński, wiceprezes zarządu BGK.

Rada Nadzorcza podjęła na swoim pierwszym posiedzeniu także sprawę uzupełnienia składu Zarządu Krajowego Funduszu Kapitałowego S.A. Jak wcześniej informowaliśmy, wynikiem przeprowadzonego konkursu na Prezesa Zarządu/Członka Zarządu KFK było podjęcie przez Radę Nadzorczą KFK S.A. poprzedniej kadencji postanowienia o czasowym niepowoływaniu Prezesa Zarządu Spółki. Rada Nadzorcza KFK S.A. podjęła natomiast uchwałę o powołaniu członka Zarządu w osobie Magdaleny Jagiełło-Szostak.

Obecnie, w celu zapewnienia Spółce sprawnego kierownictwa, Rada Nadzorcza III kadencji postanowiła o uzupełnieniu składu zarządu, do czasu wyłonienia prezesa zarządu (i ewentualnie członka zarządu) Spółki w procedurze następnego konkursu. W tym celu Rada Nadzorcza postanowiła, na podstawie art. 383 §1 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych, delegować ze swojego składu Czesława Gawłowskiego do wykonywania czynności prezesa zarządu Krajowego Funduszu Kapitałowego S.A. w okresie najbliższych trzech miesięcy.

Rada Nadzorcza, podejmując decyzję o wyborze Czesława Gawłowskiego, kierowała się tym, że ma on odpowiednie doświadczenie i kompetencje menedżerskie, jako współtwórca, organizator i zarządzający wieloma instytucjami polskiego rynku finansowego, w tym kapitałowego. Między innymi był w latach 1989-1991 organizatorem procesu reaktywowania Banku Gospodarstwa Krajowego i jego Prezesem. Wcześniej uczestniczył w tworzeniu Funduszu Zmian Strukturalnych w Przemyśle (obecnie Agencja Rozwoju Przemysłu). Zarządzał bankiem prywatnym w procesie restrukturyzacji. Współtworzył pion inwestycji kapitałowych w Banku Handlowym w Warszawie S.A. Był organizatorem i pierwszym Prezesem Zarządu Centralnej Tabeli Ofert S.A, alternatywnego dla giełdy systemu obrotu papierami wartościowymi, tworzonego przez wszystkie polskie biura maklerskie. Współtworzył i był pierwszym prezesem zarządu Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych PZU. Kierował także mniejszymi organizacjami, w tym także funduszem typu venture capital. Był organizatorem i pierwszym prezesem zarządu Fundacji im. Jana Kantego Steczkowskiego.

Czesław Gawłowski, pracując ponad 9 lat w centralnej administracji państwowej, poznał specyfikę i mechanizmy jej funkcjonowania. Pracował między innymi w Ministerstwie Finansów, był Doradcą Ministra w Urzędzie Rady Ministrów, Dyrektorem w Komisji Planowania przy Radzie Ministrów.

Doktor Czesław Gawłowski doskonale zna rynek kapitałowy, w tym mechanizmy nadzoru właścicielskiego. Począwszy od 1988 roku był przewodniczącym, wiceprzewodniczącym i członkiem rad nadzorczych w około dwudziestu spółkach. Były to głównie spółki notowane na GPW, bądź będące w trakcie procesu upublicznienia (chronologicznie: Agros Sp. z o.o., T.U. i R. Warta S.A., Rafamet S.A., Fabryka Kuchni Wronki Sp. z o.o., Hortex Sp. z o.o., Amica-Holding S.A., Stalexport S.A., Wola-Info S.A., Wólczanka S.A., Duda S.A.). Był także między innymi wiceprzewodniczącym Rady Nadzorczej Banku Gospodarki Żywnościowej S.A.

Czesław Gawłowski, będąc w 2005 roku doradcą Prezesa BGK, kierował procesem organizacji i rejestracji spółki Krajowy Fundusz Kapitałowy, następnie został pierwszym przewodniczącym Rady Nadzorczej KFK S.A., uczestnicząc intensywnie w kreowaniu podstaw organizacyjnych i regulacyjnych tego podmiotu. Od ośmiu miesięcy ponownie doradza prezesowi zarządu BGK w sprawach KFK S.A., a od trzech miesięcy jest sekretarzem Rady Nadzorczej Spółki. Jest więc osobą właściwie przygotowaną do wykonywania powierzonych mu właśnie przez Radę czynności prezesa zarządu spółki.

Rada Nadzorcza KFK S.A. postanowiła także, że na swoim najbliższym posiedzeniu podejmie temat organizacji następnego konkursu na prezesa zarządu i członka zarządu KFK, w celu możliwie szybkiego zapewnienia spółce stabilnego kierownictwa.

Źródło: BGK