Raiffeisen Bank Polska, po rocznej przerwie, wrócił na pozycję lidera rynku faktoringowego. W 2009 r. zanotował 11-proc. wzrost obrotów, dzięki czemu wartość skupionych wierzytelności wyniosła rekordowe 10,2 mld zł. Bank oczekuje, że w 2010 r. obroty również będą rosły w dwucyfrowym tempie.
„Rynek faktoringowy przeżywał zwłaszcza na początku 2009 r. trudne chwile, gdyż z powodu mocnego ograniczenia popytu w gospodarce oraz rosnącego ryzyka niewypłacalności przedsiębiorstwa ograniczyły wymianę ze swoimi kontrahentami. Z drugiej jednak strony, firmy, mające problemy z dostępem do źródeł finansowania, potrzebowały środków na bieżącą działalność. Chętnie więc korzystały z naszej oferty, tym bardziej że wprowadziliśmy nowe produkty idealnie pasujące do zmienionej sytuacji gospodarczej. Dzięki temu pozyskiwaliśmy do współpracy firmy nie tylko spośród dotychczasowych klientów banku” – powiedział Paweł Kacprzak, dyrektor ds. Faktoringu w Raiffeisen Bank Polska.
Największy wzrost obrotów bank zanotował w czwartym kwartale, gdy zarówno w listopadzie, jak i grudniu wartość skupionych faktur przekraczała 1 mld zł. To pokłosie efektywnego przyciągania klientów w poprzednich dwóch kwartałach, gdy firmy najmocniej odczuwały problemy ze ściąganiem należności.
„To również sygnał, że gospodarka powoli wychodzi z dołka. Dlatego optymistycznie patrzymy na rozpoczęty rok. Można się spodziewać stopniowego ożywienia w branży faktoringowej, a nasze obroty powinny nadal rosnąć w dwucyfrowym tempie. Należy też pamiętać, że faktoring to nie tylko finansowanie, ale również doskonałe narzędzie do dyscyplinowania kontrahentów i zabezpieczania sobie płatności, a dane pokazują, że liczba upadłości w Polsce jeszcze przez jakiś czas utrzyma się na podwyższonym poziomie” – dodaje Paweł Kacprzak.
Na początku 2009 r. bank wprowadził inkaso faktoringowe, które zapewnia ewidencję i monitoring wierzytelności, płatności i opóźnień oraz możliwość skorzystania z pośrednictwa banku w miękkiej windykacji. Ci przedsiębiorcy, którzy nie chcą skorzystać z cesji wierzytelności na bank i jego usług windykacyjnych, otrzymują raporty nt. monitoringu płatności w ramach asystenta należności. Daje im to możliwość zarządzania płynnością firmy i kontrolą kontrahentów bez konieczności angażowania dodatkowych pracowników.
Raiffeisen Bank Polska zajmował 1. miejsce pod względem wielkości obrotów faktoringowych w latach 2006-07, a w roku 2008 uplasował się na 2. pozycji, będąc jednocześnie liderem faktoringu wśród banków. Jego udział w krajowym rynku na koniec ubiegłego roku przekraczał 20 proc.
Źródło: Raiffeisen Bank Polska