Raiffeisen Bank Polska S.A. osiągnął prawie 4 mld zł obrotów faktoringowych w 2006 r.

Raiffeisen Bank Polska S.A. utrzymał w ubiegłym roku wiodącą pozycję na krajowym rynku faktoringu, notując wzrost obrotów o 37% w porównaniu z rezultatem uzyskanym w 2005 roku. Wartość skupionych przez bank faktur wyniosła w 2006 r. 3,943 miliarda złotych. W połączeniu z osiągnięciami spółki zależnej Raiffeisen Faktoring dało to wynik bliski 4 miliardom złotych. Po trzech kwartałach minionego roku Raiffeisen Bank Polska S.A. wraz z Raiffeisen Faktoring zajmował pierwsze miejsce w Polsce pod względem wielkości obrotów.

Raiffeisen Bank Polska S.A. oferuje pełen wachlarz usług faktoringowych. W ostatnich miesiącach w jego ofercie znalazło się kilka nowatorskich produktów, w tym bardzo popularny wśród przedsiębiorców faktoring samorządowy, w ramach którego bank finansuje wierzytelności oraz przejmuje ryzyko ich spłaty przez jednostki samorządu terytorialnego.

W 2006 roku kontynuowany był proces przenoszenia ciężaru prowadzenia działalności faktoringowej ze spółki Raiffeisen Faktoring do banku. Wynikało to ze strategii mającej na celu uzyskanie efektu synergii wykorzystania sieci sprzedaży i struktur bankowych do sprzedaży produktów i obsługi faktoringowej przedsiębiorstw.

„Tak spektakularny wzrost obrotów faktoringowych jest potwierdzeniem polityki wspierania rozwoju tej usługi w naszym Banku. Jednak przede wszystkim to efekt coraz większego zainteresowania wśród polskich przedsiębiorstw finansowaniem i ubezpieczaniem obrotu handlowego, połączonego z profesjonalnym zarządzaniem wierzytelnościami i płatnościami przez instytucję bankową. Utrzymanie się korzystnych tendencji w gospodarce oraz rosnąca wiedza na temat faktoringu pozwalają sądzić, że w 2007 roku będziemy równie szybko pozyskiwać klientów i zwiększać obroty faktoringowe” – powiedział Piotr Czarnecki, Prezes Zarządu Raiffeisen Bank Polska S.A.

Od początku 2007 roku Raiffeisen Faktoring Polska Sp. z o.o., który był współzałożycielem Polskiego Związku Faktorów, nie jest już jego członkiem.

„Powodem rezygnacji z udziału w pracach PZF było zakończenie procesu konsolidacji faktoringu i finalne umiejscowienie go w Banku jako naturalnej konsekwencji zmian zachodzących na rynku, jak również dostosowania do wymogów Nowej Umowy Kapitałowej Bazylea II” – wyjaśnił prezes Piotr Czarnecki.

Wyniki banku oraz Raiffeisen Faktoring w latach 2004-06:

Wartość obrotów (w mln zł)
2004 2005 2006
Raiffeisen Bank 2674 2885 3943
Raiffeisen Faktoring 848 30 b.d.