Ranking funduszy emerytalnych – listopad 2007

Był to nie tylko najgorszy wynik w 2007 roku, ale również najsłabszy w całej kilkuletniej historii zreformowanego systemu emerytalnego. Tak słaby wynik w listopadzie to pochodna mocnej korekty na rynku akcji. W listopadzie również rynek długu nie dał zarobić. Od początku roku OFE zarobiły średnio +5,97%.

Wszystkie główne indeksy warszawskiej giełdy zakończyły listopad na minusie: WIG stracił -10,2% (wobec +4,6% w październiku), mWIG40 spadł o -12,2% oraz sWIG80 o -12,9%. Najlepiej poradził sobie indeks skupiający spółki najbardziej płynne WIG20, który stracił -8,6%. Z indeksów sektorowych najmniejsze straty poniósł WIG-media, lider październikowych wzrostów (-1,8%), największe zaś WIG-deweloperzy, aż -16,4%.

W listopadzie spadały również ceny na rynku długu. Tak słabe zachowanie rynku wynikało głównie z reakcji inwestorów na złe dane o rosnącej inflacji, a co za tym idzie oczekiwań kolejnych podwyżek stóp procentowych. Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu 28 listopada nieco jednak ostudziła oczekiwania na przyspieszenie tempa kolejnych podwyżek. Wypowiedzi członków Rady świadczące o zacieśnianiu polityki monetarnej w sposób systematyczny i małymi krokami, spowodowały lekkie odreagowanie rynku. Subindeks 2-latek stracił w minionym miesiącu -0,60%, zaś 5-latek o -1,16%. Największe straty poniósł subindeks papierów 10-letnich IROS-10 -1,60%, który w trakcie miesiąca tracił nawet -2,0%. Natomiast indeks IROS mierzący stopy zwrotu płynnych obligacji skarbowych o oprocentowaniu stałym stracił łącznie -0,89%, wobec +0,62% w październiku. Indeks Rynku Pieniężnego (IRP) zwiększył swą wartość o +0,40%.

Średni listopadowy wynik OFE (-3,97%) był słabszy od benchmarku, składającego się w 75% z wyników indeksu WIG i w 25% z wyników Indeksu Rynku Pieniężnego, który wyniósł -3,74%. Udało się go pokonać sześciu zarządzającym. Najmniej stracił fundusz Skarbiec-Emerytura (-3,13%), za nim Generali (-3,61%) i Axa (-3,62%). AIG i Pocztylion straciły po -3,65%, natomiast PZU „Złota Jesień” -3,70%. Na drugim biegunie znalazły się fundusze zarządzające najmniejszymi aktywami. Trzeci miesiąc z rzędu najwięcej straciła jednostka Polsatu aż -5,28%, tym samym fundusz wypracował najsłabszy wynik od początku roku, zaledwie +3,53%. Spore straty w listopadzie poniosły również fundusze największe, które w poprzednich dwóch miesiącach radziły sobie najlepiej. ING Nationale Nederlanden wypracował w listopadzie wynik słabszy od średniej (-4,24%).

Komentarz do rankingu

W listopadowym rankingu funduszy emerytalnych, pozycję lidera zachował AIG OFE, który jako jedyny otrzymał najwyższe noty w obu zestawieniach: rocznym i trzyletnim. Najlepszą relacją zysku do ryzyka w horyzoncie 36 miesięcy, nagrodzoną najwyższą oceną 5a charakteryzują się jeszcze 2 fundusze: Pekao OFE oraz Generali OFE (3a w październiku). Podczas gdy pierwszy z nich otrzymuje najwyższe oceny od wielu miesięcy, drugi powrócił do grona najlepszych po 7-miesięcznej przerwie. Fundusz ten dobrze sobie radzi w ostatnich 3 miesiącach, wypracowując jedne z najlepszych wyników. Oba fundusze otrzymały w horyzoncie 12-miesięcznym ocenę 3a, przy czym w przypadku Pekao OFE oznacza to spadek z noty 5a.

W horyzoncie rocznym najwyższe oceny 5a, poza AIG OFE, otrzymały Commercial Union OFE oraz OFE Allianz Polska (awans z 4a w październiku). Drugi z funduszy oceniany jest przez nas najsłabiej w długim horyzoncie czasowym, co wynika z jednej z najgorszych na rynku relacji dodatkowej stopy zwrotu do ryzyka. W ostatnich miesiącach ulega ona jednak systematycznej poprawie, więc można przypuszczać, że w jednym z kolejnych rankingów fundusz awansuje w zestawieniu. Z pozostałych zmian warto jeszcze zwrócić uwagę na trwające od 2 miesięcy spadki ocen funduszu OFE Polsat, który osiągnął najgorsze wyniki zarówno w listopadzie, jak i od początku tego roku. Oceny w zestawieniu rocznym poprawiły natomiast OFE Skarbiec-Emerytura (do 4a, najwyższa od ponad roku) oraz OFE Pocztylion – z 1a otrzymywanej przez wiele miesięcy do 2a w listopadzie.

PLIK PDF