Dobra koniunktura panowała również w marcu na rynku obligacji skarbowych. Indeks IROS, mierzący koniunkturę na rynku polskich obligacji zyskał +0,48% wobec symbolicznego (+0,02%) w lutym.
Dzięki hossie na giełdzie, wszystkie fundusze emerytalne uzyskały w marcu dodatnie stopy zwrotu. Najlepiej pieniądze emerytów pomnażały mniejsze fundusze. Liderem wzrostu podobnie jak przed miesiącem został Pekao OFE, którego jednostka rozrachunkowa wzrosła o +4,52%. Nieco niższy wzrost zanotowało OFE Polsat a zaraz za nim uplasowało się OFE PZU Złota Jesień. Średnia stopa zwrotu funduszy w marcu wyniosła 3,87%, czyli najwięcej od lipca ubiegłego roku, gdy zarządzający OFE zarobili przeciętnie powyżej 4%.
Najsłabsze w marcu okazały się natomiast: OFE Pocztylion i OFE Ergo Hestia, których jednostki rozrachunkowe wzrosły o +3,47%. Benchmark IRFU-emp, na który składa się w 30% zmiana wartości indeksu WIG i w 70% zmiana indeksu IROS, wzrósł w marcu o +3,52%. Poza dwoma najsłabszymi funduszami granicy tej nie zdołali pokonać również zarządzający z Commercial Union OFE (3,5%).
Komentarz do rankingów
Marcowy ranking przyniósł kosmetyczne zmiany w środkowej części zestawienia. Pozycje liderów zarówno w długim jak i w krótkim horyzoncie czasu utrzymały fundusze Pekao OFE, Generali OFE oraz OFE Polsat. W horyzoncie długoterminowym, obejmującym ostatnie 36 miesięcy, o jeden poziom swoje noty poprawiły fundusze OFE DOM (4a) oraz OFE Skarbiec – Emerytura (3a). Oceny niższe niż przed miesiącem otrzymały AXA OFE (3a) i Commercial Union OFE (2a).
W horyzoncie 12 miesięcy warto zwrócić uwagę na dwie zmiany.
Pierwsza z nich to ocena 1a jaką po marcowych danych uzyskał OFE Pocztylion. Zarządzający tym funduszem w ciągu ostatnich 12 miesięcy aż czterokrotnie wypracowali wynik dający mu pozycję wśród 3 najgorszych funduszy na rynku, a jednocześnie tylko raz (w styczniu 2007) udało im się awansować do grona 5 najlepszych funduszy. To nie są dobre wiadomości dla uczestników OFE Pocztylion.
Drugi z przypadków to systematyczna poprawa oceny jaką w krótkoterminowych rankingach uzyskuje fundusz Nordea OFE. Bierze się to jednak nie z poprawy bieżących wyników a z przesuwania okresu branego pod uwagę przy konstrukcji rankingów. Początek ubiegłego roku nie był dla zarządzających z Nordea OFE zbyt udany – w styczniu i lutym 2006 fundusz zajął przedostatnią pozycję a w marcu – był trzeci od końca. Wyniki z poszczególnych miesięcy pierwszego kwartału plasują fundusz w środku tabeli. Nie należy zatem oczekiwać dalszej poprawy ocen w rankingu bez wyraźnej poprawy rezultatów wypracowywanych przez zespół zarządzających.