Ranking funduszy emerytalnych – październik 2007

Po 3 miesiącach ostrych spadków, powoli straty zaczęły odrabiać akcje małych i średnich spółek, sWIG80 zyskał +2,3%, zaś mWIG40 +2,0%. Jednak wciąż obroty w tym segmencie utrzymują się na niskim poziomie. Z indeksów sektorowych najwięcej zyskał WIG Media +11,7% oraz WIG Telekom +10,0%. Jedynie sektory spożywczy i budowniczy zakończyły miesiąc na minusie (odpowiednio -1,5% oraz -0,7%).

Nieźle zachował się również rynek obligacji. Wygrana w październikowych wyborach partii uznawanej za prorynkową, a co za tym idzie wzrost oczekiwań na przeprowadzenie reformy finansów publicznych czy na szybsze przyjęcie euro, doprowadziły do zwiększenia popytu ze strony polskich i zagranicznych inwestorów na obligacje o najdłuższych terminach do wykupu. Subindeks papierów 10-letnich IROS-10 wzrósł o +1,2%, choć w ciągu miesiąca zyskiwał nawet +1,5%. Bieżące dane o rosnącej inflacji oraz komentarze RPP, z których wynika, że czekają nas kolejne podwyżki stóp, zmniejszyły popyt na papiery o krótkim terminie wykupu. Subindeks 2-latek wzrósł zaledwie o +0,18%, zaś 5-latek +0,41%. W efekcie indeks IROS mierzący stopy zwrotu najbardziej płynnych obligacji skarbowych o oprocentowaniu stałym zyskał +0,62%, wobec +0,69% we wrześniu. Indeks Rynku Pieniężnego (IRP_WIBID_1M) zwiększył swą wartość o +0,43%.

Wszystkie fundusze emerytalne wypracowały w październiku dodatni wynik, a średnia zmiana wartości rozrachunkowej OFE wyniosła +1,47%, w porównaniu do +0,37% we wrześniu. Był to wynik słabszy od benchmarku, składającego się w 75% z wyników indeksu WIG i w 25% z wyników indeksu rynku pieniężnego, który wyniósł +1,81%. Dwa fundusze zdołały go jednak pokonać: Commercial Union OFE (+1,85%) oraz ING NNP OFE (+1,83%). Fundusze te drugi miesiąc z rzędu zyskują na tym, iż ich portfele w relatywnie dużej części wypełnione są akcjami spółek największych, których indeks w ostatnich tygodniach najwięcej zyskuje. Z trzecim wynikiem zakończył październik (zresztą podobnie jak poprzedni miesiąc) fundusz Generali OFE, którego jednostka zyskała +1,79%.

W końcówce październikowego zestawienia znalazły się głównie fundusze zarządzające niewielkimi aktywami, przy czym najsłabszy wynik wypracował drugi miesiąc z rzędu OFE Polsat (zaledwie +0,43%). Wyniki słabsze od średniej wypracowały jeszcze: OFE Pocztylion +1,12%, Pekao OFE +1,32% (wielokrotny lider comiesięcznych zestawień) oraz AEGON OFE +1,44%. W tym gronie znalazł się również fundusz zarządzający niemałymi aktywami przekraczającymi wartość 10 mld zł – AIG OFE +1,23%.

Komentarz do rankingu

W październikowym rankingu funduszy emerytalnych, pozycję lidera zachował AIG OFE. W pierwszej trójce utrzymał się również ING NNP OFE, zaś po miesiącu przerwy powrócił Pekao OFE. Wszystkie te fundusze charakteryzują się najlepszą relacją zysku do ryzyka w horyzoncie 36 miesięcy, nagrodzoną najwyższą oceną 5a. W dwóch przypadkach (AIG oraz Pekao) zostały one potwierdzone najwyższą pozycją w analogicznym rankingu, tworzonym w oparciu o dane z ostatnich 12 miesięcy. Jako trzeci, najwyższą notę 5a w rankingu krótkoterminowym otrzymał również fundusz Commercial Union OFE, drugi miesiąc z rzędu.

Bardzo słabe wyniki wypracowywane w ostatnich 3 miesiącach przez OFE Polsat przełożyły się na spadek funduszu w naszym rankingu. W październiku otrzymał on w długim terminie notę 4a (spadek z 5a), zaś w krótkim – 3a (najniższą od prawie 2 lat). Spadek noty krótkoterminowej do 3a zanotował również OFE PZU „Złota Jesień”. 4 miesiące temu przez zaledwie 3 miesiące, fundusz ten otrzymywał najwyższe oceny 5a.

Warto jeszcze odnotować poprawę noty krótkoterminowej w przypadku funduszu OFE Allianz Polska, z 3a do 4a. Jest to najwyższa ocena tego funduszu od ponad 3 lat. Jednocześnie w horyzoncie 3-letnim fundusz wciąż oceniany jest przez nas najniżej (1a).

PLIK PDF