Ranking funduszy emerytalnych – sierpień 2008

Dobrą passę mogliśmy natomiast obserwować w sierpniu na rynku długu. Po tym, jak w lipcu indeks rynku obligacji skarbowych IROS wzrósł o ponad 1,9%, w minionym miesiącu inwestorzy mogli sobie dopisać 1,05% zysku. Wszystko dzięki rozpoczętej w połowie roku tendencji spadku rynkowych stóp procentowych, która wprawdzie w trzeciej dekadzie sierpnia została powstrzymana, to jednak doprowadziła do obniżenia krzywej na całej jej długości o kilkanaście, a na krótkim końcu – nawet o 28 pkt bazowych

W efekcie słabej koniunktury na rynku akcji oraz papierów dłużnych wszystkie fundusze emerytalne, z wyjątkiem OFE Polsat, odnotowały w sierpniu spadek wartości jednostek rozrachunkowych. Średnia strata dla całego rynku wyniosła -0,47%, w porównaniu do zwyżki z lipca na poziomie +1,24%. Z wyjątkiem 3 funduszy wszystkim OFE zdołały wypracować wynik lepszy od benchmarku, którym jest indeks złożony w 30% ze zmiany wartości indeksu WIG i w 70% ze zmiany indeksu IROS. W sierpniu zmniejszył on swoją wartość o -0,63%. Najlepszy, a zarazem jedyny dodatni, wynik w minionym miesiącu stał się udziałem funduszu OFE Polsat, którego jednostka zyskała na wartości +0,18%. To ciekawa sytuacja, ponieważ fundusz od lutego br. pod względem stopy zwrotu znajdował się raczej w końcówce stawki wypracowując w tym okresie 3 razy najsłabszy wynik inwestycyjny. Średnią stopę zwrotu pokonało 7 funduszy emerytalnych. W czołówce, tuż za OFE Polsat, ze stopami zwrotu na poziomie -0,29%, -0,35% i -0,36%, uplasowały się odpowiednio OFE Pocztylion, OFE PZU „Złota Jesień” oraz OFE Skarbiec – Emerytura. Najsłabiej wypadł OFE Warta oraz AIG OFE, których jednostki straciły w ciągu miesiąca na wartości odpowiednio -0,94% oraz -0,68%. Niewiele lepiej wypadł drugi największy pod względem aktywów ING OFE, który wypracował wynik na poziomie -0,65%

Od początku roku zarządzający funduszami emerytalnymi wypracowali średnią stopę zwrotu na poziomie -8,09% wobec benchmarku IRFU-emp, który w tym samym czasie stracił -6,57%. Najlepiej poradził sobie zarządzający funduszem OFE Pocztylion (-6,88%), najsłabiej zaś OFE PZU „Złota Jesień”(-9,5%).

Komentarz do rankingu

W sierpniu na podium w rankingu funduszy emerytalnych znalazły się Generali OFE, Pekao OFE oraz OFE Skarbiec – Emerytura. Wszystkie wymienione OFE otrzymały najwyższe noty 5a w obu zestawieniach, rocznym i trzyletnim. Wyjątek stanowi tylko Pekao OFE z notą 1a w rankingu 12 miesięcznym – tak słaba ocena wynika z nie najlepszych stóp zwrotu wypracowywanych przez fundusz – na przestrzeni ostatnich 12 miesięcy Pekao OFE aż siedmiokrotnie zajmował pozycję w gronie pięciu najsłabszych funduszy.
Warto podkreślić, że jeszcze w czerwcu OFE Skarbiec Emerytura w rankingu rocznym posiadał notę 4a.

Na uwagę zasługuje również sytuacja funduszu AIG OFE, który od początku roku, zarówno w krótkim jak i długim terminie, niezmiennie otrzymywał najlepsze oceny 5a. Obecnie jego pozycja nieco się osłabiła i w rezultacie fundusz otrzymał w sierpniu, tak jak przed miesiącem, noty na poziomie 3a (1 rok) oraz 4a (3 lata).

Sierpień to również nieco słabsza forma funduszu Allianz Polska OFE, którego dobre wyniki w krótkim terminie zaczęły znajdować odzwierciedlenie w notach długoterminowych. Od stycznia do czerwca br. fundusz w długim terminie otrzymywał noty 1a/2a, by od lipca poprawić ocenę do poziomu 3a. Sierpień przyniósł jednak dla Allianz Polska OFE spadek noty w perspektywie krótkoterminowej z 4a, którą fundusz otrzymał w czerwcu i lipcu, na 3a.

Z pozostałych zmian warto jeszcze dodać, iż po 6 miesiącach z notą krótkoterminową na poziomie 3a, poprawę oceny odnotował fundusz Nordea OFE (wzrost z 3a do 4a) – w horyzoncie 3-letnim fundusz trzeci miesiąc z rzędu oceniony został na 1a.

PLIK PDF

Analizy Online