Ranking funduszy emerytalnych – styczeń 2011

Za nami pierwszy miesiąc nowego roku, który nie był zbyt udany dla większości funduszy emerytalnych.

Na 14 funduszy, tylko jeden wypracował wynik dodatni, a wszystkie pozostałe osiągnęły stopy zwrotu słabsze od benchmarku złożonego w 70% z indeksu giełdowego WIG i 30% indeksu obligacji skarbowych IROS. Średnia stopa zwrotu funduszy wyniosła -0,87%.

 

Zachowaniu jednostek rozrachunkowych nie sprzyjała sytuacja na rynkach kapitałowych. Niepewność odnośnie sytuacji finansowej w krajach peryferyjnych strefy Euro, strach przed dalszą eskalacją zamieszek w północnej Afryce oraz, na krajowym podwórku, brak akceptacji inwestorów dla zmian w systemie emerytalnym osłabiły główne indeksy giełdowe. Notowane na warszawskim parkiecie blue chipy straciły -1,43%. Lepsze rezultaty osiągnięte przez małe i średnie spółki nie spowodowały znaczącej poprawy ogólnie słabych nastrojów i indeks szerokiego rynku WIG osłabił się o -0,7%.

 

Niezbyt pozytywne informacje napływały również z rynku długu. Spadki były szczególnie silne w pierwszej połowie miesiąca. W krytycznym momencie wyprzedaży, dochodowości obligacji 10-letnich przekroczyły poziom 6,4%, czyli najwyższy od lipca 2009 roku. Podczas gdy indeks IROS-10 zmniejszył swą wartość w styczniu o -1,72%, indeks grupujący papiery o 2-letnim terminie do wykupu poniósł jedynie symboliczne straty sięgające -0,03%. Indeks obligacji skarbowych spadł w efekcie o -0,65%.

 

Wszystko to, przełożyło się na słabe wyniki z zarządzania w OFE. Funduszem, który jako jedyny mógł się pochwalić zyskiem był OFE Polsat. Zawdzięcza to strukturze portfela akcyjnego, w którym dominują akcje małych i średnich spółek. A to właśnie indeksy mniejszych spółek zachowywały się w styczniu najlepiej. Indeks giełdowych maluchów sWIG80 zyskał +2,5%, a giełdowych średniaków mWIG40 + 0,7%. Sześć funduszy emerytalnych zakończyło miniony miesiąc z wynikiem poniżej -1%. Najsłabsze były Amplico OFE oraz PZU Złota Jesień OFE, których jednostki straciły odpowiednio -1,25% i -1,1%.

Komentarz do rankingu 

Styczeń przyniósł wiele zmian w naszym comiesięcznym rankingu opartym na wskaźniku Information Ratio, łączącym zysk i ryzyko inwestycji. Największym wygranym został Allianz Polska OFE, który od wielu miesięcy utrzymywał dobrą ocenę 4a w horyzoncie 3-letnim. Największe zmiany zaszły w jego ocenie rocznej, jeszcze rok temu należał bowiem do najsłabszych funduszy w krótkoterminowym zestawieniu. Dzięki istotnemu ograniczeniu ryzyka oraz poprawieniu krótkoterminowych wyników fundusz ten znalazł się w gronie najlepszych z oceną 5a. Również nota 3-letnia uległa poprawie do 5a i jest to obecnie jedyny fundusz z najlepszymi notami w obu horyzontach.

Poprawę pozycji w naszym rankingu obserwujemy również w przypadku ING OFE, które najwyższą ocenę w rocznym zestawieniu otrzymuje od kilku miesięcy. Dzięki poprawie wyników fundusz ten sukcesywnie notuje wzrost wskazania wskaźnika IR liczonego dla 3 lat, o który opiera się nasz ranking, a co za tym idzie poprawiają się jego noty długoterminowe (w styczniu otrzymał 4a). Delikatną poprawę widać również w przypadku funduszu OFE Warta, którego nota 12-mies. wzrosła w styczniu do 4a, a długoterminowa od dwóch miesięcy nie jest najsłabsza (2a).

Niestety nie wszystkie fundusze mogą się pochwalić poprawiającymi się notami. Do osłabiających swoją pozycję należy przede wszystkim  Amplico OFE, który jeszcze 3 miesiące temu należał do grona liderów, a w styczniu otrzymał w obu horyzontach przeciętne oceny 3a.  

Źródło: Analizy Online