Ranking funduszy inwestycyjnych – lipiec 2007 r.

W zestawieniu zadebiutowały jedynie 2 fundusze, których działalność przekroczyła 3 lata. W rankingu długoterminowym funduszy rynku pieniężnego, po raz pierwszy oceniony został SKOK FIO Rynku Pieniężnego (1a), natomiast w grupie funduszy papierów dłużnych euro, po raz pierwszy notę otrzymał SEB 6 – Euro Lokata FIO (2a).

W rankingu funduszy hybrydowych sklasyfikowaliśmy 12 funduszy mieszanych (zrównoważonych i aktywnej alokacji) w perspektywie długoterminowej (36-miesięcznej) i 20 w krótkoterminowej (12-miesięcznej). W bezpieczniejszej grupie funduszy stabilnego wzrostu (SWP) sklasyfikowaliśmy 22 funduszy w perspektywie 3-letniej i 34 w rocznej.

W grupie funduszy mieszanych (MIP) pozycje liderów zachowały 2 fundusze, przy czym tylko Arka BZ WBK Zrównoważony FIO otrzymał najwyższe noty 5a w obu horyzontach czasowych. Fundusz ten nieprzerwanie od ponad 2 lat jest przez nas najwyżej oceniany w rankingu długoterminowym, natomiast w krótkoterminowym, jedynie w ostatnim okresie odnotowywał 3-krotnie spadki oceny do 4a (także w czerwcu tego roku). Tak wysokie noty zawdzięcza bardzo dobrej, najlepszej w grupie MIP, relacji oczekiwanej dodatkowej stopy zwrotu funduszu do ryzyka, która kształtuje się na świetnym poziomie +1,8. Dla wyjaśnienia, uważa się, że wskaźnik o wartości powyżej 1,0 jest wyjątkowo dobry, od 0,75 do 1,0 – bardzo dobry, a od 0,5 do 0,75 – dobry. Ponadto zarządzający tym funduszem, wypracował w okresie 3-letnim najwyższą stopę zwrotu w grupie (+119,3%), natomiast w okresie rocznym +29,9% (8,0 pkt proc. powyżej średniej).

Najwyższą notę 5a w rankingu 36-miesięcznym utrzymał również KBC Beta SFIO, dla którego wskaźnik Information Ratio kształtuje się na poziomie +0,9. W rankingu krótkoterminowym fundusz, niezmiennie od ponad 6 mies., zostaje przez nas oceniony już słabiej – na 3a.

W rankingu 12-miesięcznym najlepszą relacją oczekiwanej dodatkowej stopy zwrotu do ryzyka charakteryzuje się fundusz Lukas FIO Subfundusz Lukas Dynamiczny Polski (+1,7), który nieprzerwanie od kilku miesięcy, czyli od momentu pierwszej jego klasyfikacji, nagradzany jest najwyższą notą 5a. W rankingu tym najwyższą ocenę w lipcu otrzymał również fundusz SKOK FIO Aktywny Zmiennej Alokacji. W jego przypadku tak wysoka ocena została przyznana po raz pierwszy. Fundusz ten systematycznie pnie się w naszych rankingach – jeszcze pół roku temu otrzymał ocenę na poziomie 2a. Wskaźnik Information Ratio liczony dla okresu 12-miesięcznego, z miesiąca na miesiąc osiąga coraz wyższe wartości (w lipcu +1,5). Co prawda w minionym miesiącu, zarządzający funduszem wypracowali wynik w porównaniu do pozostałych funduszy z grupy MIP (-1,7%, nieco poniżej średniej dla grupy), jednak gdy bierzemy pod uwagę dłuższe okresy wyniki prezentują się znacznie lepiej. W ostatnich 12 miesiącach fundusz wypracował stopę zwrotu na poziomie +32,5%, co było drugim wynikiem w grupie. Oba produkty funkcjonują zbyt krótko, aby otrzymać ocenę w rankingu długoterminowym.

W pozostałej części rankingu zaszło jeszcze kilka zmian, które miały charakter kosmetyczny. Warto jednak zwrócić uwagę na oceny funduszu ING FIO Zrównoważony, które od 3 miesięcy systematycznie spadają: nota długoterminowa spadła już w czerwcu br. z 3a do 2a, natomiast krótkoterminowa z 4a w kwietniu do 2a w lipcu. Relacja oczekiwanej dodatkowej stopy zwrotu do ryzyka w przypadku tego funduszu osiąga wartości ujemne (-0,8). W lipcu zarządzający funduszem wypracowali stopę zwrotu na poziomie -1,7%, wobec średniej na poziomie -1,6%. Jeśli weźmie się pod uwagę okresy dłuższe, wyniki również nie zachwycają. W okresie 3-letnim fundusz zarobił +65,4% (8,4 pkt proc. poniżej średniej), zaś 12-miesięcznym +17,4% (4,5 pkt proc. poniżej średniej).

W rankingu długoterminowym, najniższe oceny 1a, niezmiennie od wielu miesięcy, otrzymały: Pioneer Zrównoważony FIO oraz PKO/Credit Suisse Zrównoważony FIO. W zestawieniu rocznym najsłabiej wypadły: Pioneer Wzrostu i Dochodu Mix40 FIO oraz ING Parasol SFIO subfundusz Zrównoważony Plus, który zdążył zadebiutować zaledwie miesiąc wcześniej z notą 2a.

W grupie bezpieczniejszych funduszy stabilnego wzrostu (SWP), pozycję liderów utrzymały 4 fundusze, przy czym 2 otrzymały najwyższe noty w obu horyzontach czasowych: Lukas FIO Subfundusz Lukas Stabilnego Wzrostu oraz Arka BZ WBK Stabilnego Wzrostu FIO, oba zarządzane przez BZ WBK AIB TFI. Fundusze te otrzymują najwyższe oceny 5a w horyzoncie 36-miesięcznym niezmiennie od wielu miesięcy, natomiast w horyzoncie 12-miesięcznym w lipcu odnotowały najwyższą notę po kilku słabszych miesiącach. Produkty te osiągnęły najlepsze wyniki w grupie SWP, gdy bierze się pod uwagę okres 3-letni: Arka BZ WBK Stabilnego Wzrostu FIO zarobił +66,5%, natomiast Lukas FIO Subfundusz Lukas Stabilnego Wzrostu +63,3%, wobec średniej na poziomie +45,3%. Wyniki roczne prezentują się również bardzo dobrze: odpowiednio +19,8% i +18,2% (wobec średniej na poziomie +13,8%). Najwyższą relacją oczekiwanej dodatkowej stopy do ryzyka charakteryzuje się w grupie SWP – Lukas FIO Subfundusz Lukas Stabilnego Wzrostu +2,0, natomiast Arka BZ WBK Stabilnego Wzrostu FIO +1,7. Jeszcze w przypadku 2 funduszy, wskaźnik Information Ratio przyjmuje wartości powyżej +1,0: SFIO Telekomunikacji Polskiej oraz AIG FIO Stabilnego Wzrostu. Oba zostały nagrodzone najwyższą notą w rankingu długoterminowym, przy czym jednocześnie w rankingu krótkoterminowym oba zostały ocenione na 4a.

W pozostałej części lipcowego rankingu zaszło jeszcze sporo zmian, wiele funduszy wymieniło się miejscami. M.in. bardzo dobrze wygląda poprawa oceny krótkoterminowej w przypadku PKO/Credit Suisse Stabilnego Wzrostu FIO do 4a w lipcu. Jeszcze 7 miesięcy wcześniej przez blisko rok, fundusz był oceniany przez nas na 1a. Można się spodziewać, iż w niedługim czasie, również nota długoterminowa osiągnie wyższy poziom niż obecne 2a. W lipcu wskaźnik Information Ratio dla tego funduszu wyniósł -0,3, również wypracowana 3-letnia stopa zwrotu nie zachwyciła (+42,9%, o 2,4 pkt proc. poniżej średniej). Za to wypracowany w ciągu ostatnich 12 miesięcy wynik +15,6% jest już wyższy od średniej dla grupy SWP o 1,8 pkt proc.

Spośród funduszy, które funkcjonują zbyt krótko, aby otrzymać ocenę w rankingu długoterminowym, najlepszą notę 5a, uzyskał fundusz Commercial Union FIO subfundusz CU Ochrony Kapitału Plus. Miesiąc wcześniej został przez nas oceniony na 3a. Coraz wyższe noty otrzymuje również SKOK FIO Stabilny Zmiennej Alokacji, z 1a w styczniu tego roku, do 4a w lipcu. Niezmiennie od wielu miesięcy najsłabiej zostały ocenione: Pioneer Dochodu Mix 20 FIO, UniFundusze FIO subfundusz UniStoprocent Plus FIO oraz BPH FIZ Bezpieczna Inwestycja 4 i 5.

PLIK PDF