Dzięki wystarczająco długiej historii, w zestawieniu 3-letnim zadebiutował fundusz FORTIS FIO Subfundusz Stabilnego Wzrostu z oceną 2a, natomiast w zestawieniu 12-miesięcznym po raz pierwszy oceny otrzymało sześć subfunduszy funduszu parasolowego z oferty AIG TFI. Ocenę najwyższą 5a otrzymał jedynie fundusz obligacji – AIG SFIO Parasol Podatkowy AIG sub Obligacji, pozostałe otrzymały noty 2a-3a.
W rankingu funduszy hybrydowych przyznaliśmy oceny 12 produktom mieszanym (zrównoważonym i aktywnej alokacji) w perspektywie długoterminowej (36-miesięcznej) i 19 w krótkoterminowej (12-miesięcznej). W bezpieczniejszej grupie funduszy stabilnego wzrostu (SWP_UN) sklasyfikowaliśmy 21 funduszy w perspektywie 3- letniej i 24 w rocznej.
W obu grupach produktów, najwyższe noty otrzymały fundusze zarządzane przez BZ WBK AIB TFI. Wśród funduszy mieszanych liderem pozostał Arka BZ WBK Zrównoważony FIO, notę najwyższą 5a otrzymał również fundusz KBC Beta SFIO. Zarządzający tymi funduszami wypracowali najlepsze wyniki na przestrzeni ostatnich 3 lat, odpowiednio +72,6% oraz +53,1%, wobec średniej na poziomie +46,3%. Jednak gdy przyjrzymy się wynikom za ostatnie 12 miesięcy okazuje się, że oba wypracowały wyniki słabsze nawet od średniej. , co przyczyniło się to do nadania słabszych ocen w rankingu rocznym. W styczniu, kiedy odnotowaliśmy rekordowy odpływ środków z funduszy inwestycyjnych, również w przypadku wspomnianych funduszy wartość umorzeń była wyższa od wpłat. Największy odpływ dotyczył funduszy zarządzających największymi aktywami, choć w przypadku Arka BZ WBK Zrównoważony FIO był on wyjątkowo wysoki (ok. -1,4 mld PLN), w wyniku czego stracił pozycję lidera pod względem wartości zarządzanych aktywów.
W zestawieniu 12-miesięcznym, najwyższe oceny otrzymały trzy fundusze: SKARBIEC FIO Subfundusz Zrównoważony SKARBIEC-WAGA, Noble Funds FIO Subfundusz Noble Fund Mieszany oraz SKOK FIO Aktywny Zmiennej Alokacji. Pierwszy z funduszy pnie się w naszych rankingach od kilku miesięcy – jeszcze w czerwcu minionego roku otrzymał od nas notę najniższą 1a. Poprawa pozycji do głównie zasługa coraz lepszych wyników w ciągu minionych 12 miesiący fundusz wypracował wynik o +2,0 pkt. proc. lepszy od średniej. Nieco słabsze są wyniki w perspektywie 3-letniej, choć już widać ich poprawę, czego dowodem jest wyższa nota przyznana w styczniu (awans z 3a na 4a). Fundusz ten zarządza średniej wielkości aktywami (466 mln PLN na koniec stycznia) i nie cieszy się popularnością wśród klientów. W minionym roku, wg naszych szacunków, tylko raz odnotował przewagę wpłat nad umorzeniami. Daje się jednak zauważyć pewną różnicę, podczas gdy w pierwszej połowie roku fundusz tracił miesięcznie średnio kilkanaście mln PLN, w ostatnich miesiącach odpływy netto były już symboliczne (oczywiście poza wyjątkowym styczniem, w którym z funduszu odpłynęło netto aż ok. -80 mln PLN). Pozostałe dwa fundusze, które otrzymały najwyższe oceny, zarządzają niewielkimi aktywami. Oba uzyskały najlepsze wyniki w ciągu ostatnich 12 miesięcy, w tym fundusz z Noble Funds TFI, jako jedyny, wynik dodatni (+2,9%, aż o +7,6 pkt proc. powyżej średniej). Poza tym, oba charakteryzują się świetną relacją oczekiwanej dodatkowej stopą zwrotu do ryzyka. Wśród klientów zdecydowanie większą popularnością cieszy się Subfundusz Noble Fund Mieszany, który poza styczniem, co miesiąc odnotowywał znaczący napływ nowych środków.
W grupie bezpieczniejszych funduszy stabilnego wzrostu (SWP_UN) najwyższe oceny w horyzoncie 3-letnim otrzymały niezmiennie od wielu miesięcy: Lukas FIO Subfundusz Lukas Stabilnego Wzrostu oraz Arka BZ WBK Stabilnego Wzrostu FIO, a także po dłuższej przerwie Commercial Union FIO subfundusz CU Stabilnego Inwestowania. Fundusze zarządzane przez BZ WBK AIB TFI (Arka i Lukas) wciąż utrzymują się w czołówce w zestawieniu 3-letnich stóp zwrotu, znacznie wyprzedzając pozostałe fundusze (+45%, o ponad +14 pkt proc. powyżej średniej). Ponadto towarzyszy im niewielkie ryzyko, dzięki czemu wskaźnik Information Ratio przyjmuje dla nich bardzo dobre poziomy. Podobnie jak w przypadku funduszu mieszanego Arki, również te dwa fundusze nieco słabiej radzą sobie w okresach krótszych, czego dowodem są niższe oceny (4a i 3a), przy czym nieco lepiej wypada Lukas (ósmy wynik w grupie). Trzeci z funduszy, który otrzymał najwyższą ocenę w styczniu, zawdzięcza ją przede wszystkim bardzo dobrej relacji oczekiwanej dodatkowej stopy zwrotu do ryzyka oraz dobrym wynikom (piąty wynik w ciągu ostatnich 3 lat, +35,6%, o +5,1 pkt proc. powyżej średniej). Podobnie jak wcześniej opisywane fundusze, również ten radzi sobie nieco słabiej w okresach krótszych, stąd ocena 4a w zestawieniu rocznym (spadek z 5a).
W zestawieniu rocznym najwyższą notę 5a otrzymały: SKARBIEC FIO Subfundusz SKARBIEC-III FILAR, Legg Mason Senior SFIO, SEB FIO Subfundusz SEB 4 Stabilnego Wzrostu oraz SKOK FIO Stabilny Zmiennej Alokacji. W przypadku pierwszych dwóch produktów, obserwujemy poprawę wyników od dłuższego czasu, fundusz Skarbca jeszcze w maju tego roku otrzymał najniższą notę. Oba fundusze charakteryzują się najwyższą relacją oczekiwanej stopy zwrotu do ryzyka w okresie rocznym w grupie, natomiast pod względem rocznej stopy zwrotu uplasowały się na pozycji trzeciej (Legg Mason) i siódmej (Skarbiec). Nieco słabiej radzą sobie w okresach dłuższych, stąd oceny 3a i 4a w rankingu 3-letnim.
W ostatnim okresie zaszło jeszcze kilka zmian, na które warto zwrócić uwagę, szczególnie widoczne są coraz słabsze pozycje dwóch funduszy: AIG FIO Stabilnego Wzrostu oraz Allianz FIO subfundusz Allianz Stabilnego Wzrostu. Pierwszy z funduszy w czerwcowym rankingu otrzymał najwyższe noty w obu zestawieniach, natomiast w styczniu został oceniony na 2a w rankingu 12-miesięcznym i na 3a w 3-letnim. AIG FIO Stabilnego Wzrostu w zestawieniu rocznym i 3-letnim wypracował jedne z najsłabszych wyników, znacznie poniżej średniej.
Drugi z funduszy równo rok temu otrzymał w zestawieniu rocznym ocenę najwyższą, która w styczniu tego roku spadła do najniższej 1a. Ocena w horyzoncie 3-letnim to 2a.
Choć styczeń 2008 roku zapamiętamy jako miesiąc rekordowych odpływów środków z funduszy inwestycyjnych, część produktów odnotowała dodatnie saldo. Wśród nich najwięcej nowego kapitału z funduszy SWP pozyskał PKO/Credit Suisse Parasolowy SFIO Subfundusz Stabilnego Wzrostu Plus, ok. +90 mln PLN, który z racji krótkiej działalności nie jest przez nas klasyfikowany. Fundusz ten w ciągu ostatnich 6 miesięcy wypracował najwyższy wynik w grupie.