Ranking funduszy inwestycyjnych – wrzesień 2010

Wrześniowy ranking funduszy inwestycyjnych, oparty na wskaźniku badającym relację zysku do ryzyka (Information Ratio), obfitował w debiuty.

Cztery fundusze dzięki wystarczająco długiej historii, po raz pierwszy otrzymało notę w 3-letnim horyzoncie. Aż w trzech przypadkach, debiut był tak udany, że trafiły one do grona liderów w swoich grupach. Wśród nich znalazły się dwa fundusze z oferty Union Investment TFI: UniAkcje MiŚ Spółek (UniFundusze FIO) oraz UniStabilny Wzrost (UniFundusze FIO). Oba fundusze od wielu miesięcy otrzymują bardzo dobre noty w horyzoncie rocznym.

Fundusz małych i średnich spółek jest najbardziej ryzykownym produktem w swojej grupie (efekty prowadzonej przez zarządzającego polityki inwestycyjnej są w największym stopniu rozbieżne z wynikami osiąganymi przez średnią). Podjęcie ryzyka jednak popłaca, gdyż zarządzający wypracowuje najwyższe stopy zwrotu. W ciągu ostatnich 3 lat jednostka straciła na wartości -7,7%, ale był to wynik lepszy od średniej aż o 28,7 pkt proc. i zarazem najlepszy wynik w grupie. Stopa zwrotu za ostatni rok (+22,7%) jest z kolei lepsza od średniej o 6,7 pkt. (3-ci wynik w grupie). Bardzo podobnie wygląda sytuacja funduszu stabilnego wzrostu, który również
jest najbardziej ryzykownym produktem w grupie i wypracowuje najlepsze wyniki.

Trzecim debiutantem, który trafił do grona liderów jest Pioneer Aktywnej Alokacji (Pioneer FIO) – jeden z najlepiej zarządzanych funduszy w Pioneer Pekao TFI. Fundusz ten wypracowuje bardzo dobre wyniki (+4,7% za ostatnie 3 lata, jedyny dodatni wynik w grupie) oraz ma bardzo korzystną relację zysku do ryzyka. Zarządzający w procesie inwestycyjnym wykorzystuje nie tylko aktywną alokację środków pomiędzy akcjami i obligacjami, ale również dużą wagę przykłada do selekcji. Obie części portfela składają się z mniejszej liczby składników, a zarządzający są mniej przywiązani do spółek o dużej i średniej kapitalizacji. Fundusz ten trafiając do grona liderów grupy funduszy aktywnej alokacji, wypchnął z niego produkt innego TFI – BPH Aktywnego Zarządzania (BPH FIO Parasolowy). Ostatni debiutant – KBC Akcji MiŚ Spółek FIO – otrzymał ocenę 3a. Jest to fundusz charakteryzujący się najmniejszym poziomem ryzyka w grupie i przeciętnymi wynikami. Za ostatnie 12 miesięcy stopa zwrotu jednostki wyniosła +15,4% i był to ósmy wynik w grupie 16 funduszy.

W gronie funduszy z najwyższymi ocenami 5a w horyzoncie 3- letnim (liderami) zaszło jeszcze kilka zmian. Swoje noty poprawił fundusz Idea Akcji (Idea FIO), który jako jedyny fundusz akcji polskich uniwersalny, otrzymał najwyższe oceny w obu horyzontach. Dzięki poprawiającej się selekcji spółek (dodatni wskaźnik Alfa) i podjęciu ryzyka, fundusz ten wypracowuje bardzo dobre wyniki (3 miejsce w zestawieniu rocznym i drugie w 3-letnim). Na uwagę zasługują również dwa fundusze akcyjne z TFI Allianz Polska: Allianz Akcji Plus (Allianz FIO) oraz Allianz Akcji MiŚ Spółek (Allianz FIO), które w zestawieniu rocznym poprawiły notę do 5a we wrześniu. Oba
fundusze, które należą do bardziej ryzykownych rozwiązań w swoich grupach, już za dwa miesiące zadebiutują w zestawieniu 3-letnim. We wrześniowym rankingu funduszy inwestycyjnych sklasyfikowaliśmy łącznie 200 produktów. W horyzoncie rocznym ocenę otrzymało 171 funduszy, a w horyzoncie 3-letnim – 129.

Źródło: Analizy Online