Ranking lokat Bankier.pl – grudzień 2010

Wśród najlepszych dostępnych na rynku lokat w ciągu ostatniego miesiąca nie doszło do istotnych zmian. Banki wyraźnie promują depozyty roczne i dwuletnie, które nadal przynoszą powyżej 5 procent zysku.

Banki wciąż oczekują na ruch Rady Polityki Pieniężnej dotyczący wysokości stóp procentowych Narodowego Banku Polskiego. Podczas listopadowego posiedzenia, stopy banku centralnego ponownie zostały utrzymane na niezmienionym poziomie. Zbliżająca się perspektywa wzrostu stóp ma wpływ na ofertę banków dotyczącą depozytów. Wyraźnie promowane są lokaty długoterminowe, które przynoszą wyższe zyski.

Banki chcą w ten sposób nakłonić klientów do zamrożenia oszczędności na rok lub dwa, jeszcze na obecnych warunkach. Po oczekiwanej podwyżce stóp procentowych banku centralnego, oprocentowanie lokat w bankach zacznie rosnąć. Klienci, którzy zdecydują się wówczas na zerwanie założonej już lokaty, nie dostaną odsetek.

Oprocentowanie najlepszych lokat niemal bez zmian

W grudniowym rankingu uwzględniliśmy lokaty zakładane na okres 3, 6, 12 i 24 miesięcy. Z uwagi na to, że w niektórych bankach oprocentowanie depozytów uzależnione jest od wysokości wkładu, porównanie przygotowaliśmy dla kwoty 10 tys. zł. Z każdego banku wybraliśmy jeden depozyt, który daje najwyższy zysk.

Zmiany w czołówce najlepszych lokat, w stosunku do zestawienia z ubiegłego miesiąca, są jedynie kosmetyczne. Wśród banków oferujących najlepsze lokaty na okres 3,6 i 12 miesięcy prym ciągle wiodą instytucje należące do Getin Banku. W lokatach dwuletnich najwyższe odsetki proponuje Meritum Bank.

Najlepsza lokata 3M w grupie Getin

W przypadku lokat kwartalnych, w stosunku do listopadowego zestawienia, nastąpiła tylko jedna zmiana, na miejscu znajdującym się tuż poza podium. W listopadowym zestawieniu tę pozycję zajmował Meritum Bank z ofertą 3-miesięcznej lokaty internetowej z kapitalizacją dzienną. Bank wycofał jednak lokatę z oferty, dzięki czemu na 4. pozycję awansował FM Bank.

Meritum Bank dokonał ponadto zmian w oprocentowaniu depozytów 6 i 12 miesięcznych. Bank obniżył oprocentowanie swojej najlepszej lokaty półrocznej z 4,85 proc. na 4,60 proc. W przypadku lokaty rocznej oprocentowanie spadło z 5,35 proc. na 5,10 proc. Tym samym bank stracił pozycje lidera w lokatach 12M.

Wysokie oprocentowanie depozytów 12M i 24M

Allianz Bank jako jedyny w naszym zestawieniu TOP 10 dokonał zmian na korzyść klientów. Oprocentowanie lokaty 3M wzrosło do 4,15 proc., 6M do 4,53 proc. a 12M do 5,06 proc. Dzięki temu, bank znacząco poprawił swoją pozycję w zestawieniach. W przypadku lokat rocznych udało mu się dostać na podium z miejscem trzecim.

Nowości pojawiły się natomiast w zestawieniu lokat dwuletnich. Do grona instytucji oferujących lokaty 24M dołączyły Open Finance, Eurobank i Deutsche Bank PBC. W każdym przypadku, nowa lokata jest depozytem z mechanizmem dziennej kapitalizacji odsetek, który pozwala ominąć podatek Belki. Najlepszą lokatę dwuletnią ze stawkę 5,5 proc. oferuje nadal Meritum Bank. Ponieważ do zestawienia uwzględniamy najlepszy depozyt znajdujący się w ofercie danego banku, do rankingu nie trafiła nowa lokata wprowadzona przez Meritum.

Bank zaoferował klientom lokatę, której oprocentowanie jest oparte o rynkowy wskaźnik WIBOR 6M. Oprocentowanie lokaty składa się ze stawki WIBOR 6M powiększonej o 1 pp dla okresu 24 miesięcy oraz o 1,1 pp dla depozytu na 36 miesięcy. Obecnie jest to odpowiednio 5,04 proc. dla 24M i 5,14 proc. dla 36M. Taki mechanizm stanowi swojego rodzaju receptę na zmieniające się stopy procentowe banku centralnego. Jest to pierwszy tego typu produkt na rynku. Klient może w takiej sytuacji założyć lokatę długoterminową, bez obawy, że za moment rynkowe stopy wzrosną, co pozwoli bankom zaproponować lepsze warunki.

Krótkoterminowe lokaty na przeczekanie

Zbliżająca się podwyżka stóp procentowych banku centralnego nie skłania do zamrażania oszczędności na dłuższe terminy. Jeśli Rada Polityki Pieniężnej zdecyduje się podnieść stopy procentowe, przełoży się to na stopniowy wzrost stawek lokat. Dlatego, dla lokujących swoje oszczędności w bankach nadal dobrym rozwiązaniem pozostaje wybór krótszych terminów (do trzech miesięcy) lub konta oszczędnościowego, które stanowi alternatywę dla lokaty. Ranking najlepszych na rynku kont oszczędnościowych w najbliższy wtorek na łamach Bankier.pl.

Wojciech Boczoń, Katarzyna Wojewoda-Leśniewicz

Źródło: Bankier.pl