Ranking lokat Bankier.pl – sierpień 2011 r.

Dobre wieści dla zwolenników bezpiecznych produktów depozytowych: w sierpniu oprocentowanie lokat wyraźnie wystrzeliło do góry, a rząd odłożył w czasie plany zakładające niekorzystne zmiany w podatku Belki.

Banki z opóźnieniem zareagowały na cztery tegoroczne podwyżki stóp procentowych Narodowego Banku Polskiego. Oprocentowanie lokat zaczęło rosnąć przed wakacjami, ale dopiero sierpień przyniósł wyraźny wysyp nowych produktów. Zbiegło się to w czasie z odpływem gotówki z funduszy inwestycyjnych i kolejnymi spadkami na giełdzie. Banki starają się przechwycić strumień pieniędzy, proponując wysoko oprocentowane lokaty o krótkich terminach. Już kilka instytucji oferuje depozyty, które pozwalają zarobić ponad 6 proc. bez podatku.

Zawieszono decyzję o planowanych zmianach w naliczaniu podatku Belki. Projekt zmian jest gotowy, ale zajmie się nim dopiero nowy, powstały po jesiennych wyborach rząd. Jest więc możliwe, że nie uda się wprowadzić zmian z początkiem nowego roku. Na to liczą banki, które wprowadzają do oferty nowe lokaty z dzienną kapitalizacją. Depozyty antypodatkowe pojawiły się w sierpniu nawet w ofercie PKO BP, choć z uwagi na zbyt niskie oprocentowanie nie znalazły się w zestawieniu najlepszych ofert.

Jak 8,5 proc. na standardowej lokacie

Banki proponują najwyższe stawki na lokatach krótkoterminowych. W sierpniu w Getin Banku na Lokacie na Start (2M i 3M) można zarobić 6,47 proc. bez podatku w skali roku. Szansę na zysk sięgający 7,28 proc. daje z kolei Open Finance na dwumiesięcznej Lokacie z Doradcą. Tak wysokie oprocentowanie jest jednak uzależnione od przebiegu rozmowy i negocjacji z pracownikiem firmy. Nowością w zestawieniu jest oferta FM Banku, który proponuje 5,6 proc. zysku bez podatku.

Duże zmiany zaszły natomiast w zestawieniu najlepszych lokat kwartalnych. Od czasu publikacji naszego ostatniego zestawienia pojawiły się aż 4 nowości, a 3 banki podwyższyły oprocentowanie depozytów. Liderem jest Meritum Bank, który proponuje na Lokacie Powitalnej aż 6,83 proc., co jest stawką porównywalną ze standardowym depozytem na 8,5 proc. Warunkiem koniecznym jest jednak założenie bezpłatnego konta. Jest to oferta dla nowych klientów.

W zestawieniu lokat kwartalnych uwzględniliśmy także lokatę 100-dniową Alior Banku. Oprocentowanie nominalne lokaty wynosi 6,03 proc. i można je porównać do standardowej lokaty ze stawką 7,5 proc. Lokatę można zerwać przed czasem nie tracąc odsetek. W sierpniu trzy banki podwyższyły oprocentowanie lokat kwartalnych. W FM Banku oprocentowanie wzrosło do 6 proc., w Raiffeisen banku do 5,51 proc., a w Idea Banku do 5,25 proc.

Mało nowości w lokatach długoterminowych

W najlepszych lokatach na dłuższe terminy mniej zmian w porównaniu do ubiegłego miesiąca. Tylko 4 banki podwyższyły oprocentowanie depozytów, a do tabeli nie trafiła żadna nowość. Oprocentowanie lokat półrocznych jest wyraźnie niższe od najlepszych ofert lokat kwartalnych. Zysk oscyluje w granicach 5,4-5,7 proc.

Jeszcze mniej zmian odnotowaliśmy w lokatach rocznych. Tylko dwa banki z czołówki podwyższyły oprocentowanie. W FM Banku lokata roczna przyniesie zysk 5,85 proc., a BPH podwyższył oprocentowanie lokaty pracowitej z 4,2 proc. do 4,45 proc. Nowością w zestawieniu lokat rocznych jest jedynie Lokata z Gwarancją na zmiany przepisów podatkowych zaproponowana przez Meritum Banku. Bank daje gwarancję stawki 5,52 proc. niezależnie od tego, czy dojdzie do zmian w ordynacji podatkowej.

W ostatnich miesiącach banki przesunęły środek ciężkości z lokat długoterminowych na depozyty o krótszych terminach. Z podobną sytuacją mieliśmy do czynienia, gdy na rynkach na dobre rozszalał się kryzys finansowy. Wówczas banki ściągały pieniądze z rynku, by zachować płynność. Dziś powód jest inny – to dobry moment, by łatwo ściągnąć odpływającą z funduszy inwestycyjnych gotówkę.

Prawdopodobnie ten trend utrzyma się przez najbliższe miesiące. Bankom oferującym korzystne oprocentowanie sprzyjają wysokie stopy procentowe NBP. Prezes banku centralnego Marek Belka powiedział kilka dni temu, że jest jeszcze za wcześnie, by myśleć o obniżkach stóp. W najbliższych tygodniach możemy spodziewać się także nowych ofert depozytowych, bo jesień w bankach tradycyjnie kojarzona jest z oszczędzaniem.

Wojciech Boczoń, Katarzyna Wojewoda-Leśniewicz
Bankier.pl
w.boczon@bankier.pl

Źródło: Bankier.pl