Jak wynika z najnowszego raportu InfoDług, opublikowanego przez InfoMonitor Biuro Informacji Gospodarczej S.A. w Polsce jest 1,36 miliona osób, które mają zaległości w spłacie swoich zobowiązań finansowych. Ogólna kwota przeterminowanych zobowiązań wynosi 9,87 miliarda złotych. W ciągu dwóch lat, odkąd rozpoczęto publikację raportu, kwota zaległych zobowiązań podwoiła się.
Liczba osób, które mają problem z terminowym regulowaniem swoich zobowiązań wzrosła w ciągu trzech miesięcy o prawie 70 tysięcy, czyli o 5,4%. Ogólna kwota przeterminowanego zadłużenia Polaków wynosi 9,87 miliarda złotych. Wzrost zanotowany w przeciągu ostatnich trzech miesięcy jest najwyższy od czasu rozpoczęcia publikacji raportu, wyniósł 1,28 miliarda złotych (15%). Od sierpnia 2007 roku, kiedy w ramach InfoDługu po raz pierwszy zdiagnozowano zjawisko przeterminowanych należności kwota zaległych zobowiązań podwoiła się.
„Ogólna kwota przeterminowanego zadłużenia przyrasta znaczniej szybciej niż liczba osób zadłużonych, co oznacza, że przede wszystkim powiększają się zaległości tych, którzy już wcześniej mieli problemy ze spłatą zobowiązań.”- powiedział Mariusz Hildebrand, Prezes Zarządu InfoMonitor. „Może zdarzyć się, że te osoby będą poszukiwały możliwości zaciągnięcia nowych kredytów, na spłatę wcześniejszych zobowiązań, dlatego bardzo ważne jest, aby weryfikować wiarygodność płatniczą osób, którym udziela się kredyt lub nawiązuje relacje handlowe.”
Problemy z terminowym regulowaniem płatności mają częściej mężczyźni niż kobiety. Największa grupa klientów podwyższonego ryzyka mieszka w województwach: śląskim i mazowieckim. Średnia kwota zaległego zadłużenia to 7237 złotych, w ostatnich trzech miesiącach wzrosła o 601 złotych, czyli o około 9%. Najwięcej osób czasowo niewywiązujących się z zobowiązań ma zadłużenie mieszczące się w przedziale 2001-5000 złotych. Niemal połowa (820 560 czyli 46%) osób czasowo niewywiązujących się z zobowiązań to „drobni dłużnicy”, którzy posiadają zadłużenie, które nie przekracza 2000 złotych.
Klient podwyższonego ryzyka to osoba, która zalega z płatnościami powyżej 60 dni. Na całościową kwotę zaległych płatności składają się zobowiązania wynikające z niespłacanych kredytów, pożyczek, opłat leasingowych, a także opłat za media, usługi telekomunikacyjne lub czynsz za mieszkanie.
Każdy ma możliwość sprawdzenia czy znalazł się w Centralnej Ewidencji Dłużników InfoMonitora oraz w Biurze Informacji Kredytowej, a także kto i jaką informację umieścił na jego temat. Jeśli okaże się, że dane są błędne lub nieprawdziwe, należy zgłosić się do firmy, która taką informację przekazała z żądaniem weryfikacji danych. Każdy podmiot zgłaszający dłużników do InfoMonitora ma obowiązek uaktualnienia informacji na jego temat pod groźbą kary. InfoMonitor ani BIK nie mogą bez zlecenia od podmiotu zgłaszającego dane samodzielnie lub na wniosek dłużnika dokonywać tego rodzaju korekty.
Źródło: InfoMonitor Biuro Informacji Gospodarczej