Raport M&A Index Poland FORDATA: Kontynuacja dobrego trendu na polskim rynku

Drugi kwartał 2015 na polskiej scenie transakcyjnej jest kontynuacją dobrego trendu zapoczątkowanego w końcówce 2014 r. Wśród transakcji najczęściej odnotowano te o wartości poniżej 100 mln PLN. Coraz powszechniejsze staje się użycie systemu Virtual Data Room. Marta Kotwis, Key Account Director w FORDATA podsumowuje 2Q 2015 r. w publikowanym co kwartał Raporcie M&A Index Poland.

Eksperci FORDATA, lidera w zakresie rozwiązań Virtual Data Room wspierających realizację złożonych procesów transakcyjnych, przez cały rok wspólnie z firmą doradczą Navigator Capital obserwują rynek M&A w Polsce, Europie i na świecie. Wnioski ze zgromadzonych danych dotyczące polskiej sceny transakcyjnej co kwartał publikują w ramach cyklu raportów M&A Index Poland.

Komentarz Marty Kotwis, Key Account Director z FORDATA, podsumowujący transakcje fuzji i przejęć w drugim kwartale 2015 roku.

Drugi kwartał 2015 na polskiej scenie transakcyjnej jest kontynuacją dobrego trendu zapoczątkowanego w końcówce 2014 r. W sumie w okresie od kwietnia do czerwca odnotowano 54 transakcje, co stanowi 10% wzrost w stosunku do 1Q 2015 oraz aż 68% wzrost w stosunku do 2Q 2014. Obiektem przejęć były przede wszystkim spółki związane z branżą mediową, telekomunikacyjną oraz IT. Po stronie kupującego dominowały fundusze PE/VC (aż 20% wszystkich transakcji), po stronie sprzedającego osoby prywatne oraz fundusze (odpowiednio 31% oraz 19% spośród wszystkich transakcji). Najbardziej aktywne były fundusze Abris Capital Partners, Avallon, Enterprise Investors, Resource Partners. Wśród transakcji z ujawnioną ceną, dominują te z wartością poniżej 100 mln PLN, co potwierdza trend, który zauważyliśmy już w ostatnim kwartale 2014. Transakcja warta zauważenia to niewątpliwie kupno udziałów Alior Banku przez PZU za 396 mln EUR, czy sprzedaż przez Enterprise Investors NordGlass belgijskiemu producentowi szyb samochodowych – AGC Automotive Europe za kwotę 80 mln EUR. Zgodnie z naszym przewidywaniem z początku roku, zauważamy wzrost zaangażowania transakcyjnego funduszy FIZ i duże zaangażowanie funduszy branży nieruchomości komercyjnych.

Dobry trend dotyczący ilości transakcji utrzyma się na pewno w kolejnym kwartale. Aktualnie zauważamy wzmożoną aktywność na rynku, co przełoży się na pewno na ilość domkniętych transakcji w 3Q i 4Q. W drugiej połowie roku powinna zamknąć się m.in. prywatyzacja PKP Energetyka, LOTOS nie wyklucza wyprzedaży spółek zależnych. Scena globalna zdominowana dużymi transakcjami, z dużym udziałem Europy Zachodniej Na globalnej scenie fuzji i przejęć w pierwszym półroczu miało miejsce znacznie mniej, ale za to widowiskowych transakcji. Jedną z największych był zakup przez Charter Communications drugiej co do wielkości sieci kablowej Time Warner Cable z USA za 78,7 mld USD w maju br.

Pomimo lekkiego osłabienia w pierwszym kwartale 2015, o którym pisaliśmy 3 miesiące temu (globalne spadki wartości, jak i ilości transakcji o ok. 30%), w sumie w całym pierwszym półroczu br. odnotowano wzrost wartości transakcji o 8%, a ich ilość spadła o 11 % w stosunku do 4Q 2014.

Niewątpliwe na sukces całego rynku pracowała w znaczniej mierze Europa Zachodnia. Łącznie podczas pierwszego półrocza br. w tym regionie odnotowano najwyższe wartości transakcji od 5 lat, co dało wzrost o prawie 60% w stosunku do pierwszego półrocza 2014 r. Wartość transakcji z tego regionu stanowiła prawie 30% wszystkich. Ilościowo także odnotowano wzrosty, chociaż już na mniejszym poziomie, bo zaledwie 5% w stosunku do 1 poł. 2014 r.

CEE wciąż w zadyszce, najlepiej radzą sobie Polska i Słowacja. Od początku roku 2015 w CEE obserwujemy trend spadkowy. Podobnie jak w 1Q, zarówno w 2Q ilości, jak i wartości transakcji spadły. Największe spadki odnotowano w wartościach transakcji, nawet o 60% w całym pierwszym półroczu w porównaniu z analogicznym okresem w 2014. Ilość transakcji spadła mniej – o około 40%. W regionie najlepiej radzi sobie Rosja (jeśli zaliczać ją do CEE), ale też Słowacja i Polska.

Coraz powszechniejsze użycie systemu VDR. Utrzymuje się trend wykorzystania systemu Virtual Data Room podczas procesów transakcyjnych. Z dostępnych danych wynika, że w drugim kwartale 2015 r. 17 spośród 54 transakcji zostało zorganizowanych z użyciem systemu VDR (co stanowi kolejny wzrost, o 13% w stosunku do poprzedniego kwartału). Jedną ze spółek, która ujawniła informację o użyciu VDR był fundusz Enterprise Investors, który sprzedawał NordGlass, wiodącego europejskiego producenta szyb dla branży motoryzacyjnej. Zdaniem CEO NordGlass, Grzegorza Łajcy „Wykorzystanie dedykowanego narzędzia FORDATA VDR usprawniło proces sprzedaży udziałów”.

FORDATA