Raport PRNews.pl: Banki spółdzielcze stawiają na bankowość mobilną

Na koniec trzeciego kwartału ubiegłego roku ponad 2 miliony klientów banków komercyjnych korzystało z bankowości mobilnej. Usługa masowo wdrażana jest też w sektorze spółdzielczym. Oferuje ją już kilkadziesiąt banków.


Bankowość mobilna to dynamicznie rosnący kanał obsługi pozwalający na zdalny dostęp do konta osobistego z poziomu telefonu komórkowego. Usługę mobilną oferują dziś wszystkie większe banki o profilu uniwersalnym działające w Polsce. Obsługa rachunku z poziomu smartfona cieszy się tez coraz większą popularnością wśród klientów banków.

Z danych zebranych przez serwis PRNews.pl wynika, że na koniec trzeciego kwartału ubiegłego roku liczba klientów banków uniwersalnych, którzy przynajmniej raz w miesiącu logują się do swojego konta za pomoc usługi mobilnej wynosiła 2 mln osób. Dane te uwzględniają zarówno logowania z aplikacji, jak i z wersji lite serwisu.

Obserwując dotychczasową dynamikę wzrostu, można szacować, że dziś aktywnych klientów jest o kolejnych kilkaset tysięcy więcej. Zwłaszcza, że liczby te nie uwzględniają jeszcze informacji na temat wzrostu liczby osób korzystających z bankowości mobilnej po wprowadzeniu płatności mobilnych do Biedronki (czwarty kwartał 2013).

Liczba użytkowników bankowości mobilnej (aplikacja lub wersja lite)
Bank III kw. 2013
mBank 720771
PKO BP 371080
BZ WBK 194500
Alior Bank** 187000
ING Bank Śląski 183000
Bank Pekao SA 131480
Bank Millennium 69907
Plus Bank 56396
Citi Handlowy 39065
Raiffeisen Polbank 21100
Getin Noble Bank 21000
RAZEM: 1995299

* Razem z Inteligo

** Razem z Alior Sync (96 tys.)

Źródło: PRNews.pl, banki


Najpopularniejszymi systemami, na które pisane są aplikacje mobilne są Android i iOS. Coraz więcej banków oferuje jednak programy pod system Windows Phone 8, a także BlackBerry. Pozostałe systemy, takie jak Windows Mobile (poprzednik 8) czy Symbian, nie leżą w obrębie zainteresowania banków. PKO Bank Polski oferuje aplikację mobilną IKO także na starsze telefony obsługującymi Javę. W tym miejscu warto wspomnieć, że aplikacja do płatności mobilnych IKO została ostatnio uzupełniona o opcję realizowania przelewów zwykłych, stając się tym samym pierwszą aplikacją mobilną z opcją płatności mobilnych.

Bank Android iOS Windows Mobile BlackBerry Symbian Windows Phone 8
Alior Bank x x       x
Alior Sync x x       x
Bank BPH x x        
Bank Millennium x x   x   x 
Bank Pekao SA x x x x x x
BNP Paribas Bank x x        
BZ WBK x x   x x x
Citi Handlowy x x   x    
Eurobank x x        
Getin Noble Bank x x       x
ING Bank Śląski x x       x
Inteligo (IKO) x x x x x
mBank x x        
Meritum Bank strona lite
Nordea Bank Polska x x      
PKO BP (IKO) x x x x x
Plus Bank strona lite
Raiffeisen Bank Polska x x x x x x

O ile w sektorze komercyjnym aplikacje zdominowały bankowość na smartfony, to sytuacja wygląda zgoła inaczej w sektorze banków spółdzielczych. BS-y masowo wdrażają usługę dostępu przez telefon komórkowy do konta za pomocą wersji lite serwisu internetowego. Aplikację mobilną opartą o rozwiązanie firmy Basement Systems oferują jedynie 4 banki: BS we Wschowie, BS w Jastrzębiu Zdroju, ESBANK BS i GBS w Barlinku.

Warto zauważyć, że mobilne systemy internetowe wdrażają nie tylko duże banki spółdzielcze, ale także małe, działające lokalnie. To wyraźny znak czasów, który pokazuje, że od bankowości mobilnej nie ma już odwrotu. Zaletą wersji light serwisów mobilnych jest możliwość korzystania na telefonie z dowolnym systemem operacyjnym wyposażonym w dowolną przeglądarkę. Strona dopasowuje się także do różnych rozdzielczości i umożliwia korzystanie z bankowości mobilnej na tabletach. Wadą tego rozwiązania jest natomiast mniej atrakcyjny dla oka interfejs i brak bardziej zaawansowanych funkcji, takich jak chociażby skanowanie kodów QR do opłacania faktur.

Rok 2014 będzie niewątpliwie stał pod znakiem dalszego rozwoju bankowości mobilnej. O ile jednak same aplikacje do obsługi konta są już dziś standardem, to nadal nierozstrzygnięta pozostaje kwestia mobilnego systemu płatności mobilnych. Wszystko wskazuje jednak na to, że w tym roku może dość do decydującego starcia między bankowymi standardami płatności mobilnych (IKO, PeoPay, iKASA), a rozwiązaniem promowanym przez organizacje kartowe (NFC w telefonie). W tym roku do mobilnej ofensywy ma przystąpić także organizacja Visa, a pierwszym bankiem, który udostępni NFC Visy w telefonach będzie prawdopodbnie ING Bank Śląski.

Poniżej lista banków spółdzielczych oferujących usługę mobilnego dostępu do serwis light (może być niekompletna):

Napisz do autora: w.boczon@bankier.pl