Raport PRNews.pl: Liczba kart debetowych – III kw. 2018

Wojciech Boczoń
opublikowano: 2018-11-30 10:04

Na koniec III kwartału 2018 r. banki uniwersalne obsługiwały blisko 27 mln kart debetowych w segmencie detalicznym. Największym wydawcą pozostaje PKO BP. Najwięcej kart przybyło w ciągu roku w ING Banku Śląskim.

W porównaniu do danych prezentowanych kwartał wcześniej portfel kart zwiększył się o 593 tys., a w stosunku do danych sprzed roku aż o 1,5 mln. Największym wydawcą jest PKO BP, który obsługuje 7,1 mln kart debetowych dla klientów indywidualnych. W ciągu roku jego portfel zwiększył się o 291 tys. Na drugim miejscu jest Santander Bank Polska, który ma 3,5 mln kart (o 200 tys. więcej niż rok temu), a na trzecim Pekao z liczbą 3,3 mln plastików (188 tys. więcej niż rok temu). Największy wzrost liczby kart w portfelu obserwujemy w ING Banku Śląski, który jest na czwartej lokacie. Ma ogółem 3 mln kart – o 310 tys. więcej niż we wrześniu 2017 r.

fot. littlebloke, yay foto
fot. littlebloke, yay foto

NBP podaje, że na koniec II kwartału 2018 r. (nowszych danych jeszcze nie ma) Polacy mieli w swoich portfelach 31,7 mln kart debetowych. Debetówki stanowiły blisko 79 proc. wszystkich kart na rynku. W porównaniu do danych prezentowanych przez nas różnica wynosi blisko 5 mln kart. Wynika ona z faktu, że raport PRNews.pl nie obejmuje sektora spółdzielczego, kilku mniejszych banków uniwersalnych (np. Nest Banku, Idea Banku czy Toyota Banku) oraz kart biznesowych.

Jeśli nałożymy dane z naszego raportu na statystki NBP, to okaże się że PKO BP ma co najmniej 22 proc. udział w rynku kart debetowych w Polsce. Co najmniej, bo nie uwzględniamy tu kart biznesowych. Santander – 11 proc., Pekao – 10 proc., i ING – 9,5 proc. A to oznacza, że te cztery banki mają ponad połowę rynku kart debetowych w kraju.Raport PRNews.pl: Rynek kart kredytowych – III kw. 2018Obserwuj @wboczon