Raport PRNews.pl: Liczba mobilnych kart zbliżeniowych HCE – I kw. 2016

Wojciech Boczoń
opublikowano: 2016-06-13 12:59

Z danych PRNews.pl wynika, że na koniec I kwartału 2016 roku PKO BP miał 66 tys. kart HCE, Bank Pekao 36 tys., a eurobank 4300 kart. Karty HCE wydają także BZ WBK i Getin Bank, ale nie chciały nam udostępnić tej informacji.

Zbliżeniowe płatności mobilne wykorzystujące tzw. „chmurę” (HCE, czyli Host Card Emulation) pojawiły się na naszym rynku w 2014 roku. Pierwszym bankiem wydawcą kart HCE był Pekao, który wdrożył to rozwiązanie wspólnie z organizacją MasterCard do aplikacji PeoPay. Później płatności pojawiły się w Banku Zachodnim WBK, Getin Banku, PKO BP  i eurobanku. Kolejne banki pracują obecnie nad wdrożeniem płatności mobilnych wykorzystujących chmurę. Jednocześnie z rynku znikają karty wykorzystujące rozwiązania simcentryczne.

ponsulak, YAY Foto
ponsulak, YAY Foto

Poprosiliśmy banki o udostępnienie nam informacji na temat liczby wydanych kart HCE. Liderem jest PKO Bank Polski, którego klienci do końca 2016 roku aktywowali 66 tys. zbliżeniowych kart mobilnych. Drugie miejsce zajmuje Bank Pekao z liczbą 36 tys. kart, a trzecie BZ WBK.

PKO BP66 000
Pekao36 530
BZ WBK (grudzień 2015)18 000
eurobank4 300
Getin Bankbd
Razem:124 830
Źródło: PRNews.pl

Niestety Bank Zachodni WBK nie chciał nam podać informacji o aktywnych kartach – prezentowane w tabeli dane są z początku grudnia 2015. Bank wdrożył komercyjnie karty HCE pod koniec września i po dwóch miesiącach miał 18 tys. aktywnych „plastików”. Średnio daje to 9 tys., kart na miesiąc i gdyby taka dynamika utrzymała się do końca marca, to bank miałby około 50 tys. aktywnych kart HCE.

Danych o liczbie kart nie chciał nam podać Getin Bank.

Kilka dni temu organizacja Visa poinformowała, że płatności Visa HCE wdrażają Bank Millennium, mBank, Getin Bank, Raiffeisen Polbank oraz SGB-Bank SA i Banki Spółdzielcze Spółdzielczej Grupy Bankowej. Udział wszystkich banków, które wdrożyły lub wdrażają mobilne płatności zbliżeniowe Visa, w łącznej liczbie kart Visa w Polsce wynosi ponad 80 proc. Zainteresowanie wdrożeniem zbliżeniowych płatności mobilnych wyraziły również m.in. Credit Agricole Bank Polska, Santander Consumer Bank czy FM BANK PBP SA (Bank SMART, BiZ BANK).