Raport PRNews.pl: Liczba mobilnych kart zbliżeniowych HCE – II kw. 2019

Wojciech Boczoń
opublikowano: 2019-08-07 15:07

Na koniec półrocza banki obsługiwały już 2,1 mln zwirtualizowanych kart podpiętych do aplikacji mobilnych i cyfrowych portfeli Google Pay, Fitbit Pay i Garmin Pay. Nie wiadomo, ilu użytkowników korzysta aktywnie z Apple Pay.

fot. yay foto
fot. yay foto

W ciągu drugiego kwartału 2019 r. przybyło 362 tys. kart, a w ciągu roku 1,2 mln. Nie są to pełne dane, bo nie uwzględniają systemu płatności mobilnych Apple Pay. Wyjątek w tabeli stanowią Santander Bank Polska, który podał zbiorczo dane dla czterech portfeli: Google Pay, Apple Pay, Garmin Pay i Fitbit Pay oraz Credit Agricole (Google Pay i Apple Pay).

W tabeli zabrakło Banku Pekao, który nie podaje liczby kart, ale liczbę klientów z odpowiednimi telefonami do płatności HCE. Takich użytkowników ma już 874 tys. Nie wiadomo jednak, ilu klientów korzysta z możliwości płacenia telefonem.

W drugim kwartale 2019 roku najwięcej transakcji zbliżeniowych w terminalach POS wykonali klienci mBanku – ponad 13 mln. Dane te nie uwzględniają jednak Apple Pay. Na drugim miejscu znaleźli się klienci Santandera, a na trzecim Banku Millennium.Obecnie z Google Pay mogą korzystać już klienci większości banków w Polsce. W ostatnich dniach dołączyli do nich klienci Banku Pocztowego i jego cyfrowej marki EnveloBank oraz zrzeszenie SGB. Z kolei Apple Pay dostępne jest w 12 bankach: Alior Banku i TMUB, Pekao, Santanderze, Getin Banku, ING, mBanku, Nest Banku, PKO BP i Inteligo, BNP Paribas i Credit Agricole. Banki te nie chcą jednak ujawniać danych o użytkownikach i kartach podpiętych do systemu, bo obawiają się wysokich kar finansowych od Apple.Obecnie z Google Pay mogą korzystać już klienci większości banków w Polsce. W ostatnich dniach dołączyli do nich klienci Banku Pocztowego i jego cyfrowej marki EnveloBank oraz zrzeszenie SGB. Z kolei Apple Pay dostępne jest w 12 bankach: Alior Banku i TMUB, Pekao, Santanderze, Getin Banku, ING, mBanku, Nest Banku, PKO BP i Inteligo, BNP Paribas i Credit Agricole. Banki te nie chcą jednak ujawniać danych o użytkownikach i kartach podpiętych do systemu, bo obawiają się wysokich kar finansowych od Apple.
Obecnie z Google Pay mogą korzystać już klienci większości banków w Polsce. W ostatnich dniach dołączyli do nich klienci Banku Pocztowego i jego cyfrowej marki EnveloBank oraz zrzeszenie SGB. Z kolei Apple Pay dostępne jest w 12 bankach: Alior Banku i TMUB, Pekao, Santanderze, Getin Banku, ING, mBanku, Nest Banku, PKO BP i Inteligo, BNP Paribas i Credit Agricole. Banki te nie chcą jednak ujawniać danych o użytkownikach i kartach podpiętych do systemu, bo obawiają się wysokich kar finansowych od Apple.