Raport PRNews.pl: Liczba placówek bankowych – II kw. 2017

Wojciech Boczoń
opublikowano: 2017-09-07 10:26

Niemal wszystkie banki w ciągu ostatniego roku zmniejszyły sieć placówek własnych. Na koniec II kwartału 2017 roku ankietowane przez PRNews.pl banki miały 6207 placówki, czyli o 554 mniej niż w analogicznym okresie roku ubiegłego.

Na naszą ankietę odpowiedziało 19 banków o profilu uniwersalnym. Łącznie na koniec II kwartału miały 6207 oddziałów własnych. To o 136 mniej niż kwartał wcześniej i aż o 554 mniej niż rok temu. Najwięcej oddziałów stracił Bank BPH, który dokonał restrukturyzacji, a następnie został wchłonięty przez Alior Bank.

Bank Zachodni WBK zamknął w tym czasie 68 oddziałów własnych, Bank Pocztowy 63 placówki, Raiffeisen Polbank – 54, a PKO Bank Polski – 47. Jeśli jednak spojrzymy wstecz o dwa lata, to redukcje w niektórych bankach są znacznie większe. Na przykład od czerwca 2015 roku BZ WBK zamknął 171 placówek, a BGŻ BNP Paribas zredukował sieć o 119 punktów.

  • Prowadzimy proces digitalizacji i optymalizacji oddziałów od kilku kwartałów mówił po prezentacji wyników za II kw. 2017 r. Michał Gajewski, prezes zarządu Banku Zachodniego WBK. – Jednocześnie intensywnie pracujemy nad strategią dystrybucji, nad zmianą modelu biznesowego w kierunku większej digitalizacji. Trzeba podkreślić, że oddziały mają cały czas swoją rolę, ale może ona być przedefiniowana. Na pewno nadal będziemy silnie rozwijać multikanałowość – dodał.Zmiana modelu biznesowego może oznaczać kierunek podobny do tego, który już wcześniej obrały Alior Bank czy Raiffeisen Polbank. Zakłada ograniczenie sieci sprzedaży na rzecz elektronicznych kanałów. Już teraz 32 proc. sprzedaży produktów kredytowych realizowanych jest w BZ WBK w kanałach zdalnych (mobile, internet, contact center).Z kolei spadek liczby oddziałów w przypadku BGŻ BNP Paribas trzeba tłumaczyć fuzją banków BGŻ i BNP Paribas.Kilka banków ograniczyła też sieć sprzedaży partnerskiej. PKO Bank Polski w ciągu ostatniego roku zamknął 67 agencji, a BGŻ BNP Paribas – 24. W tym przypadku placówkami partnerskimi są punkty przejęte po Sygma Banku. Największy wzrost odnotował natomiast Alior Bank, który wchłonął sieć banku BPH. Nie wiadomo, ile placówek partnerskich ma Bank Pekao. Nie chce się podzielić tą informacją z mediami.
  • Kilka banków ograniczyła też sieć sprzedaży partnerskiej. PKO Bank Polski w ciągu ostatniego roku zamknął 67 agencji, a BGŻ BNP Paribas – 24. W tym przypadku placówkami partnerskimi są punkty przejęte po Sygma Banku. Największy wzrost odnotował natomiast Alior Bank, który wchłonął sieć banku BPH. Nie wiadomo, ile placówek partnerskich ma Bank Pekao. Nie chce się podzielić tą informacją z mediami.
    Kilka banków ograniczyła też sieć sprzedaży partnerskiej. PKO Bank Polski w ciągu ostatniego roku zamknął 67 agencji, a BGŻ BNP Paribas – 24. W tym przypadku placówkami partnerskimi są punkty przejęte po Sygma Banku. Największy wzrost odnotował natomiast Alior Bank, który wchłonął sieć banku BPH. Nie wiadomo, ile placówek partnerskich ma Bank Pekao. Nie chce się podzielić tą informacją z mediami.