Raport PRNews.pl: Rynek kont osobistych – II kw. 2019

Wojciech Boczoń
opublikowano: 2019-09-04 09:12

Na koniec II kwartału 2019 r. banki uniwersalne prowadziły 33,6 mln rachunków typu ROR. To o pół miliona więcej niż w marcu 2019 r. i aż o 1,8 mln więcej niż rok wcześniej.

Niezmiennie liderem zestawienia pozostaje PKO Bank Polski, który prowadzi blisko 7,6 mln rachunków osobistych dla klientów indywidualnych. Drugie miejsce zajmuje Bank Pekao, który obsługuje 4,1 mln ROR-ów, a trzecie mBank, który ma 3,7 mln kont osobistych. Tuż za nim jest ING, który ma tylko nieznacznie mniej rachunków.

fot. yay foto
fot. yay foto

Największy wzrost kwartalny odnotował Alior Bank – o 147 tysięcy kont. Wynika on z przejęcia SKOK „Jaworzno”. W ujęciu rocznym najwięcej rachunków przybyło bankowi BNP Paribas – 758 tys. To efekt przejęcia jesienią 2018 r. rachunków Raiffeisen Polbanku. Fuzja wpłynęła też na stan posiadania Santander Banku Polska. Przybyło mu 419 tys. kont, których część to rachunki przejęte z Deutsche Banku. Pomijając fuzje, największym wzrostem mogą się pochwalić PKO BP, mBank i ING Bank Śląski.

Prezentowane w poniższym zestawieniu rachunki to konta aktywne. Nie wiadomo jednak, ile spośród nich jest aktywnie używanych. Niewątpliwie część z nich jest rachunkami drugiego wyboru, na których klienci nie dokonują zbyt wielu operacji. Część klientów ma bowiem rachunki w kilku bankach, służące do obsługi lokat czy kredytów.

Można też zauważyć, że obserwowane wcześniej w niektórych bankach spadki liczby prowadzonych rachunkó wyhamowały. Banki wyczyściły statystyki z martwych kont, do czego obligowały ich aktualne przepisy prawa.