Polacy polubili przelewy ekspresowe. W lipcu wykonaliśmy ponad 110 tys. tego typu zleceń. Większy kawałek tortu należy do Blue Media, ale KIR odgraża się, że do końca roku Express Elixir będzie dostępny dla większości klientów banków w Polsce.
Przelewy ekspresowe to usługa, która już na dobre zagościła na naszym rynku. Umożliwia transfer pieniędzy między dwoma bankami w ciągu od kilku do kilkunastu minut. Standardowy przelew międzybankowy potrafi iść nawet dwa dni. Zależy to bowiem od sesji Elixir Krajowej Izby Rozliczeniowej, które odbywają się tylko kilka razy dziennie. Choć sam system i tak jest szybszy niż w niektórych systemach zagranicznych, to w dobie dynamicznie rosnącego rynku e-commerce, a co za tym idzie wzrostu popularności zakupów internetowych, nie spełniał oczekiwań wielu użytkowników.
Pod koniec 2010 roku mBank, jako pierwszy bank w Polsce, wdrożył system przelewów natychmiastowych opartych o autorskie rozwiązanie opracowane przez sopocką firmę Blue Media. W uroszczeniu system opierał się na realizacji dwóch szybkich przelewów: jednego na konto firmy Blue Media, drugiego z konta Blue Media na rachunek docelowy. Dzięki temu pieniądze z konta nadawcy na konto odbiorcy trafiały w ciągu kilkunastu minut. Pewną wadą systemu było wykorzystywanie zewnętrznej firmy jako pośrednika do przekazywania środków. Innym mankamentem – maksymalna wysokość przelewu ustalona na 5 tys. zł. Mimo tego system sprawdzał się dobrze nie tylko przy zakupach internetowych, ale na przykład przy awaryjnych spłatach rat kredytu czy opłat realizowanych na ostatnią chwilę. Z biegiem czasu do systemu podpięły się kolejne banki.
Blue Media po nowemu
W tym roku Blue Media zmodyfikowało swój system szybkich przelewów. Obecnie transakcje między uczestnikami systemu nie są już realizowane przez konta pośrednie, a banki samodzielnie świadczą usługę dla swoich klientów. Blue Media pełni teraz funkcję podmiotu prowadzącego system płatności BlueCash, a także izby rozliczeniowej i agenta rozrachunkowego. Innymi słowy: klient przelewa pieniądze bezpośrednio z banku do banku (na specjalny rachunek techniczny), a Blue Media wymienia tylko komunikaty między bankami (realizowany jest jeden przelew). Przelew przychodzący opisany jest już też danymi nadawcy, a nie jak było wcześniej firmy Blue Media.
Obecnie z nowego systemu Blue Media korzysta już 7 banków: Alior Sync, mBank, MultiBank, Podkarpacki Bank Spółdzielczy z siedzibą w Sanoku, BRE Bank, BS Sztum, BS Łosice. Stary system BlueCash działa jeszcze w Alior Banku (wkrótce nastąpi zmiana). Kilka dni temu szybkie przelewy udostępnił też eurobank. Blue Media liczy jednak na to, że do końca roku przelewy będą dostępne już w 15 bankach. Już teraz klienci banków zrealizowali za pomocą systemu ponad pół miliona przelewów. Szacunki zakładają, że do końca roku liczba zrealizowanych przelewów przekroczy milion zleceń.
KIR szczerzy kły
W ubiegłym roku pojawiła się silna alternatywa dla systemu Blue Media. Usługę Express Elixir wdrożyła Krajowa Izba Rozliczeniowa.W odróżnieniu do systemu Blue Media tu transakcje rozliczane są bezpośrednio przez KIR – tak jak wszystkie inne „zwykłe” przelewy. Nie ma też górnego limitu przelewu na poziomie 5 tys. zł. To pierwsze w Polsce i drugie tego typu wdrożenie na świecie (po Wielkiej Brytanii). Do prowadzenia rozliczeń w tym systemie nie są wykorzystywane rachunki podmiotów pośredniczących. Środki zgromadzone dla potrzeb rozliczania transakcji są zdeponowane w Narodowym Banku Polskim.
Źródło: KIR, Blue Media, opracowanie własne
Obecnie system Express ELIXIR działa w 8 bankach: Alior Banku, BZ WBK, BRE Banku, ING Banku, Meritum Banku, Banku Millennium oraz Banku BPS i Citi Handlowy. Kolejnych 14 ma już zawarte umowy z KIR S.A. na wdrożenie rozwiązania. W najbliższym czasie do systemu planuje przystąpić Bank BNP Baribas. Udział spółdzielczego banku BPS świadczy o tym, że docelowo system będzie dostępny także w jego bankach zrzeszonych. To 365 instytucji. KIR szacuje, że jeszcze w tym roku usługa będzie dostępna dla większości klientów banków w Polsce.
Liczba przelewów natychmiastowych w miesiącach styczeń-lipiec
Mimo że przelewy ekspresowe są droższe niż zwykłe zlecenia (koszt od 5 do 10 zł), to Polacy przekonali się do tej usługi. Z danych zebranych przez PRNews.pl wynika, że co miesiąc wykonujemy już ponad 110 tysięcy szybkich przelewów. W lipcu w ramach systemu Blue Media rozliczono 82 tys. zleceń, a w ramach Express Elixir 28 tys. Przykładowo w styczniu Polacy zrealizowali łącznie tylko 80 tys. przelewów natychmiastowych.
Przelewy za grosze?
Na tę chwilę oba systemy stanowią dla siebie konkurencję. Kiedy Express Elixir pojawił się na rynku wieszczono, że będzie to koniec szybkich przelewów w wersji Blue Media. Tymczasem wydaje się, że pogłoski śmierci usługi sopockiej firmy, były przesadzone. Co ciekawe, mimo wdrożenia przez KIR systemu Express Elixir kolejne banki wciąż wpinają się w system Blue Media. Pojawia się oczywiście pytanie, co stanie się z usługą Blue Media w momencie, gdy spełnią się obietnice KIR i Express Elixir będzie dostępny dla klientów wszystkich banków w Polsce. Z reguły w takich sytuacjach – przynajmniej na krótką metę – sprawdzoną strategią jest wojna cenowa. Być może wówczas przelewy natychmiastowe będziemy mogli zlecać za przysłowiowe grosze?
Napisz do autora: wboczon@prnews.pl