Rekin narodowego interesu

Przedsiębiorcy tworzący BCC uznali tym razem, że nagroda za przyczynianie się do rozwoju przedsiębiorczości i gospodarki rynkowej należy się Władysławowi Bartoszewskiemu. W uzasadnieniu napisano: za kierowanie polityką zagraniczną sprzyjającą rozwojowi i międzynarodowej pozycji gospodarki narodowej, krzewienie etycznych zasad wzmacniających wśród przedsiębiorców przekonanie do wartości uczciwego postępowania w biznesie, za wskazywanie postawy prawego człowieka i obywatela, za wiarę i nadzieję, które swoim życiem przekazuje Polakom. Tym samym Władysław Bartoszewski dołączył do grona honorowych członków BCC, którą otwiera Margaret Thatcher, która nagrodę otrzymała w 1992 roku za zasługi dla rozwoju polskiej gospodarki, za determinację, siłę i wytrwałość w dążeniu do celu, a dotychczas zamykał José Manuel Barroso, który nagrodę otrzymał w ubiegłym roku za przyczynienie się do integracji Polski z Unią Europejską, zaangażowanie na rzecz przyznania Polsce wielomilionowych kwot w ramach Funduszy Strukturalnych, ogromną pracę na rzecz budowania zjednoczonej Europy, wizję co do przyszłości naszego kontynentu, umiejętne kierowanie Komisją Europejską oraz poczucie odpowiedzialności za 27 państw członkowskich i pół miliarda ich mieszkańców, pozytywne nastawienie do Polski i nowych państw członkowskich.

– Czy Władysław Bartoszewski może otrzymać wyróżnienie Lidera Polskiego Biznesu?– zastanawiał się Bronisław Komorowski, marszałek Sejmu, wręczając nagrodę. – Oczywiście, ponieważ jest on rekinem biznesu, rekinem interesu. Tyle że jest to interes narodowy.

Wręczenie nagrody specjalnej jest co roku punktem kulminacyjnym uroczystości, w trakcie której Business Centre Club przyznaje Złote Statuetki Lidera Polskiego Biznesu firmom i ich szefom.

121 pretendentów

W konkursie uczestniczą członkowie BCC, niezależnie od profilu produkcji firmy, świadczonych usług czy struktury własności, którzy w ubiegłych latach nie zostali wyróżnieni Złotą Statuetką Lidera Polskiego Biznesu. Nominacje (przyznawane od 1993 roku) w konkursie Lider Polskiego Biznesu i Złote Statuetki wręczane są podczas zimowej Wielkiej Gali Liderów, która od grudnia 1994 roku odbywa się w Teatrze Wielkim w Warszawie. Zdobywcy Złotych Statuetek Lidera Polskiego Biznesu, którzy utrzymają swoją pozycję na rynku, mogą w następnej edycji konkursu ubiegać się o Diament do Złotej Statuetki, wręczany podczas Letniej Wielkiej Gali BCC.

W XVII edycji konkursu Lider Polskiego Biznesu ocenie poddało się 121 firm zrzeszonych w BCC. Dokonując weryfikacji, jury brało pod uwagę nie tylko wskaźniki ekonomiczne – uwzględniając przy tym konkurencyjność branży i osiągane na jej tle wyniki – ale również jakość i nowoczesność produktów, poziom – szczególnie proeksportowych i tworzących nowe miejsca pracy inwestycji oraz zaangażowanie w działalność charytatywną i dbałość o środowisko naturalne, a także zaangażowanie w działalność klubową. Aby zachować równe szanse na uzyskanie Złotej Statuetki Lidera Polskiego Biznesu przez firmy różnej wielkości i aby zagwarantować maksymalną porównywalność ocen firm, nominacje i Złote Statuetki przyznawane są w dwóch kategoriach: małych i średnich przedsiębiorstw oraz dużych przedsiębiorstw.

Jury XVII edycji konkursu Lider Polskiego Biznesu w składzie: prof. Krzysztof Pawłowski (przewodniczący), prof. Blair Kolasa, Grażyna Majcher-Magdziak i Elżbieta Szczypiń (sekretarz), po dokonaniu analizy nadesłanych ankiet konkursowych wyłoniło grupę 37 firm do grona nominowanych. 16 z nich nagrodę wręczył w tym roku Adam Szejnfeld, sekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki.

– 17 lat tego konkursu to niewiele mniej niż liczy polska demokracja – mówił minister. – W imieniu ministra gospodarki i premiera dziękuję BCC za jego dotychczasową pracę na rzecz polskiego biznesu i gospodarki. Jednocześnie należy postawić sobie pytania o przyszłość. Mam nadzieję, że pomimo dużego oporu materii uda się zreformować polską gospodarkę tak, żeby przedsiębiorcy napotykali na mniej barier i przeszkód.

Czas na zmiany

O tym z jaką niecierpliwością oczekują przedsiębiorcy zmian zapowiadanych przez rząd najlepiej świadczyło wystąpienie Marka Goliszewskiego, prezesa BCC.

– Wchodzimy w rok 2008 z sukcesami polskiej gospodarki, Polaków, z 6-proc. wzrostem gospodarczym – mówił prezes. – Ale mamy też 544 mld długu publicznego. Na każdego z nas przypada 18 tysięcy złotych. Odsetki od tego długu – 30 mld są o ponad 5 mld większe niż wpływy podatkowe wszystkich firm w Polsce. Sukcesem jest 12-proc. wzrost eksportu, ponad 20-proc. wzrost inwestycji, wzrost płac o 9 proc. i spadek bezrobocia. Ale import jest ciągle większy od eksportu o 793 mln euro. I z Polski wyemigrowało 2 mln kreatywnych pracowników. Taka jest cena spadku bezrobocia. Wchodzimy w rok 2008 z wyprzedzającym wskaźnikiem koniunktury, który ostrzega przed twardym lądowaniem za kilkanaście miesięcy. O ile nie dokonamy zmian! O ile teraz nie przestawimy zwrotnic polskiej gospodarki na inne tory. Na dwunastoprocentowy a nie sześcioprocentowy wzrost gospodarczy. Na rozpoczęcie zmian zostało rządowi tylko kilka miesięcy. Dlatego musi być dziś odważny.

Przedsiębiorcy zgromadzeni w Teatrze Wielkim pamiętali nie tylko o liderach, ale także o społecznej odpowiedzialności biznesu. Dlatego po raz trzeci były wręczone Medale Solidarności Społecznej – nagroda dla osób zaangażowanych społecznie, pomagających potrzebującym, propagujących ideę odpowiedzialności społecznej biznesu i budujących solidarność społeczną. Kapituła pod przewodnictwem ks. bp. Piotra Jareckiego przyznała medale Bożenie Walter – prezes Fundacji TVN „Nie jesteś sam” oraz Janowi Kabiczowi – prezesowi Fundacji Archidiecezji Warszawskiej Pomocy Bezrobotnym i Biednym „Nadzieja”.

Galę uświetnił występ Małgorzaty Walewskiej i Jacka Wójcickiego.

„Gazeta Bankowa” była patronem medialnym wydarzenia.