Rekordowe półrocze na rynku sztuki

Światowy rynek sztuki jest obecnie w naprawdę dobrej kondycji. Po udanym roku 2011 r. dobra passa trwa. W pierwszym półroczu tego roku dom aukcyjny Christie’s pobił rekord sprzedaży, a Sotheby’s dokonał transakcji najdroższego obrazu w historii.

Christie’s chwali się, że w pierwszym półroczu tego roku sprzedał dzieła sztuki o łącznej wartości 3,5 miliarda dolarów. Stanowi to wzrost w stosunku do analogicznego okresu roku poprzedniego o 13 proc. Największym zainteresowaniem cieszyła się sztuka współczesna. Wartość sprzedanych dzieł z tej kategorii wzrosła aż o 34 proc. W aukcjach organizowanych przez Christie’s wzięli udział kolekcjonerzy z 124 krajów. Aż 20 proc. z nich było nowymi klientami, co najlepiej świadczy o wzmożonym zainteresowaniu rynkiem sztuki oraz poszerzaniu się grona jego uczestników. Najdroższym obrazem sprzedanym w tym czasie przez ten dom aukcyjny był Orange, Red, Yellow Marka Rothko, za który uzyskano w maju 86,9 miliona dolarów.

Jednak nawet tak wysoka kwota transakcji nie zagwarantowała Christie’s rekordu. Ten ustanowiony został przez dom aukcyjny Sotheby’s. W nowojorskiej placówce tego giganta sprzedano słynny obraz Edwarda Muncha Krzyk za kwotę 120 mln dolarów. Wprawdzie Sotheby’s nie może się pochwalić takim wzrostem sprzedaży jak Christie’s, ale w pierwszym półroczu 2012 r. za jego pośrednictwem właściciela zmieniły dzieła o wartości — bagatela! — 2,4 miliarda dolarów.

Tak dobre wiadomości ze światowego rynku sztuki świadczą o jego znakomitej kondycji. Szacuje się, że w zeszłym roku na świecie sprzedano działa sztuki o wartości 11,6 bln dolarów, co stanowiło ok. 20-procentowy wzrost w stosunku do 2010 r. Dane z największych domów aukcyjnych pokazują, że obecny rok nie będzie gorszy. Z pewnością przyczyn obecnej sytuacji należy szukać m.in. w fakcie, że zaufanie do wielu rynków w ostatnich czasach zostało zachwiane. W związku z tym coraz popularniejsze staje się poszukiwanie bezpiecznej przystani właśnie w sztuce.

Coraz więcej osób interesuje się rynkiem sztuki, ponieważ jest on niezależny do rynków finansowych. Przykładem na potwierdzenie tej tezy może być sytuacja z 2008 r., kiedy to w połowie września świat obiegła wiadomość o upadłości Lehman Brothers. W tym samym czasie w londyńskim domu aukcyjnym Sotheby’s prace Damiena Hirsta sprzedano za kwotę 198 mln dolarów. Był to rekord, jeśli chodzi o sumę, jaką osiągnięto kiedykolwiek za prace jednego artysty na jednej aukcji. Dobrym przykładem może też być sytuacja z 2011 r., który minął pod znakiem zaostrzania się kryzysu zadłużenia europejskich państw. Dla największych domów aukcyjnych był to jednak najlepszy okres w ich historii. Do końca 2012 r. zostało wprawdzie jeszcze kilka miesięcy, ale już teraz można powiedzieć, że rynek sztuki znów pokaże swoją siłę.

Źródło: Wealth Solutions