Rekordowy rok Kantoru Walutowego Alior Banku

Ubiegły rok obfitował w wiele ważnych dla rynku walutowego wydarzeń, a dla Kantoru Walutowego Alior Banku okazał się rekordowy. Dzięki konkurencyjnym kursom klienci zaoszczędzili łącznie 450 milionów złotych.

Internetowy Kantor Walutowy jest dostępny na rynku od 2012 roku. Został stworzony z myślą o kredytobiorcach i osobach często podróżujących, ale korzystają z niego również firmy eksportowo-importowe, doceniając intuicyjność działania platformy, transparentność wymiany oraz przede wszystkim bezpieczeństwo usługi i zgromadzonych środków.

Bez opłat w oddziałach


Klienci indywidualni korzystający z platformy doceniają wygodę rozwiązania oraz realne oszczędności. Alior Bank nie pobiera opłat za rachunki, przelewy i wypłaty walut w oddziałach. Obecnie do dyspozycji klientów jest ponad 250 placówek, z których 150 prowadzi obsługę gotówkową. Dzięki trwającej fuzji z wydzieloną częścią Banku BPH już od marca liczba placówek, w których będzie można bezpłatnie wpłacać i wypłacać euro, funty i dolary amerykańskie znacznie wzrośnie.

Kantor online oferuje kompleksową obsługę. To nie tylko wymiana waluty w Internecie, ale też wiele innych udogodnień, takich jak: karty walutowe, bezpłatne przelewy za granicę czy zlecenia, które pozwalają na zabezpieczenie kursu wymiany.

W obliczu wstrząsów rynkowych


Ubiegły rok obfitował w wiele wydarzeń, które wpłynęły na gospodarki na całym świecie. Decyzja obywateli Wielkiej Brytanii o opuszczeniu Unii Europejskiej oraz jesienne wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych przełożyły się na niepewność, której dawno nie obserwowano na rynkach finansowych. Sytuacja wpłynęła również na częstotliwość i rodzaj transakcji wykonywanych przez klientów Kantoru Walutowego.

Platforma cieszy się popularnością, co potwierdza dwucyfrowy wzrost obrotu. Wolumen wymiany walut w 2016 roku był o blisko 40% wyższy niż w roku poprzednim i potwierdza kilkuletni trend. – Tak duży wzrost wynika m.in. z: liczby istotnych wydarzeń politycznych i gospodarczych wpływających na zainteresowanie wymianą walut, dynamicznie rosnącej bazy klientów oraz większej świadomości dotychczasowych użytkowników, którzy wykorzystują np. transakcje z opóźnionym terminem płatności, tzw. transakcje z blokadą – tłumaczy Zbigniew Zamara, specjalista ds. walutowych platform transakcyjnych w Alior Banku. – Dla zobrazowania, wygenerowany obrót Kantoru Walutowego odpowiada blisko 1% polskiego PKB. Klienci dokonali blisko 2,1 miliona transakcji, a ich średnia wartość wyniosła aż 7,5 tysiąca złotych. Co ciekawe, w kulminacyjnym momencie na platformie było zawieranych 12 transakcji na sekundę – dodaje Zbigniew Zamara.

Rozwiązanie na niepewne czasy


W okresie dużej płynności i zmienności kursów, co w ubiegłym roku można było zaobserwować stosunkowo często, skutecznym narzędziem zabezpieczania przed gwałtownymi ruchami na rynku są zlecenia walutowe. – W ramach usługi transakcje realizowane są automatycznie, według kursu wskazanego przez zleceniodawcę, dokładnie wtedy, kiedy coś się dzieje na rynku – tłumaczy Agnieszka Mazek, ekspert ds. walutowych platform transakcyjnych w Alior Banku.

Kantor Walutowy to bezpieczne rozwiązane na niepewne czasy. Najwięcej zleceń, aż 8 razy więcej niż średnia, zostało zrealizowanych 24 czerwca, po ogłoszeniu wyników referendum w Wielkiej Brytanii. Większość z nich przeprowadzono poza godzinami pracy rynku walutowego w Polsce. Dzięki dostępności Kantoru przez całą dobę, 7 dni w tygodniu, klienci mogli skorzystać z funkcji zleceń również po obniżeniu ratingu dla Polski przez agencję S&P, które miało miejsce 15 stycznia 2016 roku po zamknięciu giełdy, a także 11 listopada, po wyborach w Stanach Zjednoczonych – pomimo trwającego w Polsce święta. – Dzięki zleceniom klienci mogli nie tylko zaoszczędzić na przewalutowaniach, ale również zyskać więcej w przypadku wskazania w warunkach transakcji najlepszego kursu w danym dniu – dodaje ekspert.

Przelewy do ponad 170 krajów


Klienci korzystają z bezpłatnych przelewów. Dokąd przesyłane są środki? Przelewy wykonane za pomocą Kantoru dotarły już do 174 krajów, co wyróżnia rozwiązanie Alior Banku spośród innych kantorów internetowych. Najwięcej przelewów zagranicznych użytkownicy wykonują do: Niemiec (25% wszystkich transferów wychodzących), Wielkiej Brytanii (16%), Stanów Zjednoczonych (6%), a także Włoch, Holandii oraz Chin (po 5%). Ich łączna wartość wystarczyłaby na budowę drugiego Stadionu Narodowego. Krajowe przelewy walutowe, czyli na inne rachunki walutowe w Polsce, to kwota prawie dwukrotnie większa. Blisko połowa tej sumy to przekazy związane ze spłatą kredytów walutowych.

Bezpłatna karta na zagraniczne wojaże i nie tylko


Bezpłatne karty płatnicze, oferowane do rachunków w euro, funtach i dolarach amerykańskich, były dotychczas wykorzystywane przede wszystkim do płatności w punktach usługowych oraz wypłat w bankomatach za granicą. Na koniec 2016 roku w portfelach osób korzystających z Kantoru Walutowego znajdowało się prawie 100 tysięcy kart walutowych. Codziennie transakcje za granicą wykonują przy ich użyciu tysiące klientów. Dodatkowo od listopada ur. Alior Bank, jako jeden z pierwszych banków w Polsce, udostępnił usługę Android Pay, umożliwiającą dokonywanie płatności zbliżeniowych za pomocą telefonu, bez konieczności okazywania karty, w ponad 6 milionach terminali na całym świecie.

Klienci Alior Banku to osoby świadome, które wiedzą jak oszczędzać. W ostatnim roku zauważyliśmy gwałtowny wzrost płatności internetowych dokonywanych kartami Kantoru Walutowego. Szczególnie dużo transakcji zostało przeprowadzonych w listopadzie –zaznacza Łukasz Niedobecki, specjalista ds. walutowych platform transakcyjnych w Alior Banku z Alior Banku.

Zakupy w Internecie


Listopad upłynął pod znakiem zakupowego szaleństwa. Klienci Kantoru Walutowego, dzięki swoim kartom, mogli skorzystać z ofert i promocji w sklepach internetowych na całym świecie. – Tańsze zakupy były możliwe, ponieważ w listopadzie obchodzone są trzy najważniejsze „święta” handlu detalicznego, tj.: Global Shopping Festival, Black Friday i CyberMonday. W dniach wyprzedaży klienci Alior Banku wykonali w sklepach internetowych ponad 12 tysięcy transakcji za pomocą karty walutowej, co daje wzrost o 100% w porównaniu z tym samym okresem w ubiegłym roku – mówi Łukasz Niedobecki. Polacy otwierają się na nowe rynki i nowe rozwiązania. W pełni wykorzystują globalną sieć nie tylko do poszukiwania informacji, ale i robienia zakupów, również w zagranicznych sklepach. W tym celu wymieniają środki po atrakcyjnych kursach w Kantorze Walutowym oraz korzystają z bezpiecznych płatności przy użyciu karty walutowej – dodaje Łukasz Niedobecki.

Klienci polecają Kantor Walutowy Alior Banku swoim znajomym


W 2016 roku liczba użytkowników Kantoru przekroczyła 220 tysięcy. Jest to m.in. efekt wprowadzenia programu rekomendacyjnego. Co piąty klient Kantoru Walutowego zarejestrował się używając kodu otrzymanego od znajomego. Program afiliacyjny będzie rozwijany, aby dostosowywać usługę do zmieniających się warunków rynkowych.