We wtorek 2 czerwca 2015 r. Narodowy Bank Polski wprowadzi do obiegu srebrną okolicznościową monetę 20-złotową „Relikty budowli pałacowo-sakralnej na Ostrowie Lednickim”, kontynuującą serię „Zabytki kultury w Polsce”. W dniu emisji, na Ostrowie Lednickim, wystawę promującą monetę otworzą prof. Eugeniusz Gatnar, członek Zarządu NBP oraz prof. Andrzej Wyrwa, dyrektor Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy.
– Ostrów Lednicki – największa wyspa na Jeziorze Lednica – to najbardziej znaczące miejsce związane z historycznymi początkami państwa polskiego. Od drugiej połowy X do pierwszej połowy XI w. znajdował się tam okazały, rezydencjonalno-stołeczny ośrodek pierwszych władców Polski: Mieszka I, Bolesława Chrobrego i Mieszka II. Do naszych czasów w obrębie wielkiego grodu, otoczonego pierwotnie kilkunastometrowymi wałami, zachowały się relikty budowli pałacowej i kaplicy z basenami chrzcielnymi. Wielu badaczy wskazuje, że tu mógł się odbyć chrzest Mieszka w 966 roku, a tym samym symboliczny chrzest Polski i włączenie jej w chrześcijański krąg kultury europejskiej – wyjaśnia Andrzej Wyrwa, konsultant merytoryczny NBP. W 1994 roku wyspa została wpisana na listę pomników historii.
Na monecie przedstawiono bardzo ważne dla polskiego dziedzictwa kulturowego i tożsamości narodowej relikty: palatium oraz kaplicę pałacową z basenami chrzcielnymi z lat 60. X wieku, a także – na pierwszym planie rewersu – srebrno-złotą staurotekę, czyli relikwiarz Drzewa Krzyża Świętego, jeden z najcenniejszych XI-wiecznych zabytków tego typu w Polsce. Wizerunki awersu i rewersu zaprojektowała Dominka Karpińska-Kopiec. Moneta „Relikty budowli pałacowo-sakralnej na Ostrowie Lednickim” zostanie wyemitowana w nakładzie do 30 tysięcy sztuk. Od 2 czerwca monety będzie można kupić we wszystkich oddziałach okręgowych NBP w cenie 175 zł. Sprzedaż monet kolekcjonerskich emitowanych przez NBP prowadzona jest również w sklepie internetowym pod adresem: www.kolekcjoner.nbp.plSeria „Zabytki kultury w Polsce” ukazuje się od 2001 roku. Do tej pory znalazły się w niej monety: „Kopalnia Soli w Wieliczce”, „Zamek w Malborku”, „Kościół w Haczowie”, „Miasto Średniowieczne w Toruniu”, „Kazimierz Dolny” i „Krzemionki Opatowskie”.
Wystawę „Relikty budowli pałacowo-sakralnej na Ostrowie Lednickim” będzie można zwiedzać do końca października br. w Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy, równolegle będzie ona eksponowana także w oddziałach okręgowych Narodowego Banku Polskiego, począwszy od Oddziału w Poznaniu.
Kolejna emisja monet kolekcjonerskich NBP zaplanowana jest na 30 lipca. Tego dnia do obiegu zostaną wprowadzone monety o nominale 20 zł z serii „Polscy malarze XIX/XX w.” – Alfred Wierusz-Kowalski.
Narodowy Bank Polski ma wyłączne prawo do emitowania monet i banknotów w Polsce. Wszystkie znaki pieniężne emitowane przez NBP – w tym kolekcjonerskie – są prawnym środkiem płatniczym w Polsce. Więcej informacji na temat emisji wartości kolekcjonerskich NBP znajduje się na stronie internetowej NBP oraz w folderze „Monety okolicznościowe NBP”.