Revolut uruchamia Staking, czyli pasywne zarabianie na kryptowalutach

Revolut udostępnił kolejną usługę związaną z kryptowalutami. Staking pozwoli klientom przechowującym kryptowaluty w aplikacji osiągać dzięki temu dodatkowe korzyści. Nowa funkcja jest już aktywna w Wielkiej Brytanii i krajach Europejskiego Obszaru Gospodarczego (także w Polsce). 

Nowa funkcja toruje drogę klientom przechowującym kryptowaluty w Revolut do czerpania z tego tytułu stałych korzyści. Na razie obejmuje cztery wybrane tokeny: Ethereum, Cardano, Polkadot i Tezos. Nagrody wypłacane są w tokenach natywnych. Klienci mogą stakować tokeny ze swojego aktualnego portfolio lub kupić nowe z przeznaczeniem do stakowania. Wielkość nagród wynika z ilości stakowanych tokenów. Częstotliwość wypłat nagród, ich wielkość i minimalna ilość stakowanych tokenów określone są osobno dla każdej kryptowaluty. Klienci mogą osiągnąć w ten sposób stopę zwrotu na poziomie do 11,65% w skali roku.

Wyróżnikiem stakingu w Revolut jest łatwość i prostota procesu – klienci mogą zablokować odpowiednią liczbę tokenów do stakowania kilkoma kliknięciami. W zależności od tokena, mogą kontynuować staking i otrzymywać nagrody, lub odblokować środki w celu ich wydania, przelewu lub sprzedaży. Stakowane środki przechowywane są u zaufanych partnerów powierniczych.

“Revolut osiągnął w zeszłym roku w obszarze kryptowalut kilka istotnych kamieni milowych. Po pierwsze podwoiliśmy liczbę dostępnych w aplikacji tokenów do blisko 100. Swoją premierę miały nowe funkcje, takie jak tryb płatności kryptowalutami za codzienne zakupy w kartach debetowych, moduł edukacyjny Learn & Earn z kursami, testami i nagrodami, czy możliwość handlu kryptowalutami przez klientów firmowych. Jeśli chodzi o ekspansję międzynarodową, udało nam się wejść z produktem do Singapuru. Otrzymaliśmy także licencje na oferowanie handlu kryptowalutami od regulatorów w Wielkiej Brytanii, Hiszpanii i na Cyprze” – powiedział Emil Urmanshin, General Manager Crypto w Revolut.

“W 2023 roku ambicją Revolut jest utrzymanie dynamiki z roku 2022, udostępnienie kolejnych produktów i dalsza ekspansja międzynarodowa. Oprócz stałej optymalizacji już istniejących produktów, mamy zamiar rozszerzyć klientom możliwości dysponowania kryptowalutami – poprzez wypłaty kryptowalut na zewnętrzne portfele i giełdy, przenoszenie ich do Revolut, czy osiąganie korzyści ze Stakingu. Uruchomienie stakingu to nasza pierwsza premiera w 2023 roku. Cieszymy się mogąc oddać w ręce klientów produkt, który sprawi, że ich kryptowaluty wygenerują dodatkowe, przewidywalne korzyści” – dodał Urmanshin.

Staking (proof of stake) to forma uczestnictwa w sieci. Stakerzy odgrywają ważną rolę w mechanizmie, który zabezpiecza blockchain i pozwala na jego funkcjonowanie. Stakując, użytkownicy wspierają sieć w podobny sposób, w jaki robią to minerzy. Za zabezpieczanie blockchaina są wynagradzani.

Jak kupować i sprzedawać kryptowaluty w Revolut?

Revolut udostępnia handel kryptowalutami we wszystkich planach, przy czym klienci planu Standard mogą przejść na wyższy, płatny plan jeśli chcą obniżyć koszt transakcji tokenami.

Klienci mogą kupować kryptowaluty już od 1€ i jest na to kilka sposobów. Mogą korzystać ze zleceń typu stop lub limit, lub użyć funkcji zakupu cyklicznego i uśredniać w ten sposób zmienność cen na rynku. Dodatkową funkcją, jest automatyczne kupowanie wybranej kryptowaluty za zaokrąglenia do pełnych kwot, czyli “końcówki” z codziennych zakupów. Klienci Revolut mają do dyspozycji blisko 100 kryptowalut. W 2022 roku liczba tokenów dostępnych dla klientów Revolut wzrosła 9-krotnie w porównaniu z początkiem 2021 roku.

Firma stale przypomina klientom, że kryptowaluty cechuje bardzo wysoka zmienność i ceny mogą ulec raptownym zmianom. Fintech wierzy w zwiększenie dostępu do kryptowalut, z zastrzeżeniem, że produkty te mogą nie być właściwe dla każdego. Dlatego, Revolut zachęca klientów do poszukiwania informacji o kryptowalutach w wielu niezależnych źródłach i zapoznanie się zarówno z potencjałem, jak i ryzykiem, które ze sobą niosą, jeszcze przed podjęciem decyzji o ich ewentualnym zakupie, lub sprzedaży. Klienci, zanim rozpoczną handel kryptowalutami, powinni też wziąć pod uwagę swoją sytuację finansową i okoliczności życiowe. Kryptowaluty nie są regulowane. Zdeponowane w nich środki nie podlegają gwarancjom. Ceny kryptowalut podlegają wysokiej zmienności. Należy uiszczać podatki od zysków kapitałowych z handlu kryptowalutami.

Źródło: Revolut