Rok po Lehman Brothers

W tym tygodniu mija dokładnie rok od upadku banku inwestycyjnego Lehman Brothers, wydarzenia, które dziś można uznać za symboliczny początek kulminacyjnej fazy kryzysu finansowego 2008 roku. W chwili obecnej większości światowych rynków nie udało się jak na razie odrobić strat, które zostały poniesione głównie w 4Q’08 i 1Q’09.

Ze znaczących indeksów na plusach w skali roku notowane są jedynie chiński Shangai Composite oraz brazylijska Bovespa (w oczach inwestorów kraje takie jak Brazylia czy Chiny znacznie lepiej poradziły sobie z kryzysem niż gospodarki rozwinięte). W przypadku S&P500, mimo ustanowienia w ubiegłym tygodniu nowych tegorocznych szczytów, strata wynosi obecnie prawie 17% a w przypadku WIG-u sięga ponad 6%.

Ubiegły tydzień  dla posiadaczy akcji był stosunkowo udany. Główne światowe indeksy odrobiły straty poniesione tydzień wcześniej. Mimo wzrostów, w tyle pozostawał natomiast krajowy rynek. Co prawda na początku tygodnia większego wrażenia na naszych inwestorach nie zrobiły informacje o rekordowym deficycie budżetowym planowym na przyszły rok, ale końcówka tygodnia przyniosła już wyraźną zadyszkę głównych indeksów. Słabiej radziły sobie jednak też pozostałe parkiety naszego regionu (czeski PX50 zakończył nawet tydzień na minusie).  

Rynek krajowy

Drugi tydzień  września mógł nieznacznie poprawić nastroje giełdowych inwestorów na krajowym parkiecie. Przypomnijmy, że tydzień wcześniej główne indeksy zaliczyły ponad 5% spadki, co w przypadku WIG-u oznaczało najmocniejszą przecenę od połowy lutego. W ubiegłym tygodniu bykom udało się odrobić część strat, ale styl, w jakim tego dokonały nie może ich raczej zadowolić. W połowie tygodnia WIG20 powrócił nawet ponad poziom 2200 pkt, jednak dwie wyraźne czarne świece w jego końcówce sprowadziły notowania do 2149 pkt na zamknięciu piątkowej sesji. Ostatecznie indeks zyskał 1,5%. Szeroki rynek zachowywał się nieco słabiej, dlatego WIG wzrósł o 1,3%.

Z punktu widzenia analizy technicznej WIG podjął nieudaną próbę powrotu ponad poziom 38 000 pkt. Wsparciem na razie pozostają okolice 36 000 pkt, gdzie znajduje się górne ograniczenie sierpniowej konsolidacji (jej dolne ograniczenie to okolice 34 500 pkt). WIG20 z kolei wykonał także nieudaną próbę powrotu ponad poziom 2200 pkt. Najbliższe wsparcie dla indeksu blue-chipów to 2100-10 pkt. Do poważniejszego testu wspomnianych wsparć jak na razie jednak nie doszło, dlatego nie można wykluczyć realizacji scenariusza, o którym wspomnieliśmy tydzień temu, czyli podjęcia kolejnej próby powrotu do trendu wzrostowego, a następnie powstania formacji podwójnych szczytów na wykresach zarówno WIG jak i WIG20.  

Rynki zagraniczne

Na światowych parkietach dominował w ostatnim tygodniu kolor zielony. Indeks MSCI World (grupuje 1500 spółek z 23 rozwiniętych rynków) zyskał aż 4,1%. Jeszcze lepiej radził sobie indeks MSCI Emerging Markets zyskując 4,8%. W obydwu przypadkach indeksy ustanowiły swoje tegoroczne maksima a MSCI EM znajduje się powyżej poziomów notowanych rok temu (stopa zwrotu wynosi 4,5%). W przypadku MSCI World roczna strata sięga 11,0%. Pozytywnie wyróżniały się w ubiegłym tygodniu parkiety Europy Zachodniej. Londyński FTSE 100 zyskał ponad 3%. Natomiast parkiety we Frankfurcie czy Paryżu notowały nawet około 4% wzrosty. Nieco w tyle pozostawał S&P500 z 2,6% wzrostem w skali tygodnia, jednak bardziej znaczące jest ustanowienie przez indeks nowego, tegorocznego szczytu. Z rynków rozwiniętych wyróżnił się tym razem rosyjski RTS, zyskując aż 12,5%. Chiński Shangai Comp zaliczył drugi wzrostowy tydzień z rzędu, rosnąc o 4,5%. Imponująco w jego przypadku wygląda 44% wzrost w skali roku.

Bieżący tydzień  będzie dużo bogatszy w publikacje danych makroekonomicznych niż miało to miejsce w ostatnim czasie. Przede wszystkim poznamy dane o inflacji, sprzedaży detalicznej czy produkcji przemysłowej za sierpień w USA. W drugiej połowie tygodnia pojawią się także dane o dynamice w przemyśle w naszym kraju. Konsensus analityków zakłada pojawienie się wzrostu. Ostatni raz z dodatnią dynamiką w skali roku mieliśmy do czynienia w październiku 2008 roku. Z pozostałych publikacji warto także zwrócić uwagę na zachowanie amerykańskich indeksów NY Empire State oraz Philadelphia Fed, które wskażą na rozwój koniunktury we wrześniu.  
 

Najważniejsze wydarzenia (14 września – 18 września 2009)

Poniedziałek:
11.00 – Euroland – produkcja przemysłowa za lipiec (prognoza -0,2% m.m)
Wtorek:
11.00 – Niemcy – indeks instytutu ZEW za wrzesień (prognoza 60 pkt)
14.00 – Polska – inflacja CPI za sierpień (prognoza 3,6% r/r)
14.30 – USA – indeks NY Empire State za wrzesień (prognoza 15 pkt)
14.30 – USA – inflacja PPI za sierpień (prognoza +0,7% m/m)
14.30 – USA – sprzedaż detaliczna za sierpień (prognoza +1,9% m/m)
Środa:
11.00 – Euroland – inflacja HICP za sierpień (prognoza -0,2% r/r)
14.00 – Polska – dane z rynku pracy za sierpień
14.30 – USA – inflacja CPI za sierpień (prognoza +0,3% m/n)
15.15 – USA – produkcja przemysłowa za sierpień (prognoza +0,7% m/n)
Czwartek:
14.00 – Polska – produkcja przemysłowa za sierpień (prognoza +0,8% r/r)
14.30 – USA – rozpoczęte budowy domów w sierpniu (prognoza 596 tys.)
14.30 – USA – liczba nowych bezrobotnych w ubiegłym tygodniu (prognoza 555 tys.)
16.00 – USA – indeks Fed z Filadelfii za wrzesień (prognoza +8 pkt)

Krzysztof Pado
Źródło: Partnerzy Inwestycyjni