Polsko-Niemiecka Inicjatywa
Podczas spotkania ministrów Spraw Zagranicznych Polski i Niemiec, które odbyło się 4 marca 2005 w Warszawie, Adam Rotfeld oraz Joschka Fischer podkreślili, iż obchody Roku Polsko-Niemieckiego koncentrować się będą przede wszystkim na istniejącej sieci kontaktów między dwoma krajami. Głównym zadaniem jest rozpowszechnianie wiedzy o Polsce i Niemcach oraz przełamywanie stereotypów ciągle obecnych w obu społeczeństwach.
W obchody Roku Polsko-Niemieckiego 2005/2006 zaangażowane są wszystkie szczeble administracji państwowej (kraje związkowe i województwa, okręgi i gminy) oraz fundacje, uniwersytety, szkoły wyższe, stowarzyszenia, instytuty oraz przedstawiciele biznesu.
Pełna lista imprez oraz partnerów Roku Polsko-Niemieckiego 2005/2006 dostępna jest na stronie www.de-pl.info
Obchody Roku Polsko-Niemieckiego 2005/2006 zbiegły się z sześćdziesiątą rocznicą zakończenia II wojny światowej oraz piętnastą rocznicą podpisania Traktatu
o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy i pierwszą rocznicą przystąpienia Polski do UE.
Uroczysta inauguracja Roku Polsko-Niemieckiego 2005/2006 nastąpiła 30 kwietnia br. w berlińskim Konzerthaus. Dokonali jej honorowi patroni tego przedsięwzięcia: Prezydent RP – Aleksander Kwaśniewski oraz Prezydent RFN – Horst Köhler podczas koncertu „Przenikania” w wykonaniu m.in. Michała Urbaniaka, Leszka Mozdżera i Tomasza Stańki.
Jako wydarzenie inaugurujące „Rok Polsko-Niemiecki 2005/2006” w Polsce wybrano projekt ”Nowe brzmienia znad Renu”. Inicjatorzy całego programu duży nacisk kładą na dotarcie z przesłaniem do polskiej i niemieckiej młodzieży. To właśnie oni kreować będą jakość stosunków sąsiedzkich przez najbliższe lata. Muzyka jest ich wspólnym językiem, dlatego od niej rozpoczęły się obchody Roku Polsko-Niemieckiego 2005/2006 w Polsce. W ramach „Nowych brzmień znad Renu” w Warszawie wystąpili niemieccy artyści młodego pokolenia
z Kolonii, Hamburga, Monachium i Berlina.
Stosunki polsko-niemieckie po podpisaniu Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy
Po zjednoczeniu Niemiec w roku 1990 oraz głęboko sięgających procesach przemian w Europie Środkowo-Wschodniej stosunki niemiecko-polskie rozwinęły imponującą dynamikę. Niemiecko-Polski Traktat o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy z dnia 17 czerwca 1991 roku zapoczątkował intensywne i różnorodne kontakty. Regularne wizyty na szczeblu rządowym są tylko jedną z możliwości wyrazu tego ścisłego partnerstwa. Wyraźny sygnał dał również premier Leszek Miller, który podczas swojej pierwszej wizyty zagranicznej w 2001 roku odwiedził Republikę Federalną Niemiec. Także częstotliwość niemieckich wizyt w Polsce była i nadal jest duża.
Przystąpienie Polski do Unii Europejskiej w dniu 1 maja 2004 roku rozpoczęło nową fazę bilateralnych stosunków. Podczas rozmów międzyrządowych w Gelsenkirchen we wrześniu 2003 roku obydwaj szefowie rządów podkreślili swoją wolę dalszej rozbudowy współpracy niemiecko-polskiej na płaszczyźnie politycznej, gospodarczej i kulturalnej w ramach przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. Dzięki wspólnemu członkostwu w Unii Europejskiej oraz – od roku 1999 – w NATO, współpraca między Polską i Niemcami stała się tak ścisła, jak jeszcze nigdy dotąd w historii. Po obu stronach wzrasta przekonanie, że niemieckie i polskie interesy są zbieżne w wielu dziedzinach.
Niezbywalną podstawą ścisłych i przyjaznych stosunków jest odpowiedzialne traktowanie przeszłości. Trzeba tu wymienić pozbawione jakichkolwiek zastrzeżeń uznanie przez stronę niemiecką jej winy za cierpienia narodu polskiego podczas II wojny światowej. Symbolem uznania tej winy stało się uklęknięcie Willy´ego Brandta przed Pomnikiem Bohaterów Getta w Warszawie w dniu 7 grudnia 1970 roku. Jego gest utorował drogę niemiecko-polskiemu pojednaniu.
Decydujące znaczenie dla zrastania się obydwu narodów oraz dla wspierania wzajemnego zrozumienia kulturalnego – oprócz wymiany młodzieży – mają także partnerskie stosunki na szczeblu samorządów terytorialnych. Na przestrzeni minionych lat dokonała się w tym względzie rzecz godna uwagi: Niemcy utrzymują obecnie ze swoim wschodnim sąsiadem większość partnerskich stosunków na tym szczeblu – między niemieckimi i polskimi gminami istnieją liczne powiązania nieformalne oraz programy wymiany.
Stworzenie tak pełnych zaufania stosunków między obydwoma krajami możliwe było nie tylko dzięki regularnym kontaktom na szczeblu rządowym oraz gęstej sieci porozumień opartych na umowach, lecz także w wyniku wielu małych spotkań.
Polsko-Niemiecka witryna internetowa – www.de-pl.info
Na początku marca 2005 Ministrowie Spraw Zagranicznych Niemiec i Polski, Joschka Fischer
i Adam Rotfeld poinformowali o uruchomieniu wspólnej strony internetowej w całości poświęconej kwestiom Roku Polsko-Niemieckiemu 2005/2006.
Honorowy patronat Roku Polsko-Niemieckiego 2005/2006
§ Aleksander Kwaśniewski – Prezydent RP
§ Horst Köhler – Prezydent RFN
Inicjatorzy Roku Polsko-Niemieckiego 2005/2006
§ Niemieckie Ministerstwo Spraw Zagranicznych
§ Ministerstwo Spraw Zagranicznych
§ Ministerstwo Kultury