Rondo 1

Kompleks Rondo1 ma szybkie windy, komputerowo włączane oświetlenie zdalnie sterowane żaluzje i 192 metry wysokości. Jest pierwszym budynkiem w Europie, a drugim na świecie, gdzie na tak dużą skalę wprowadzono system kontroli oświetlenia, oparty na cyfrowej technologii DALI. Każdą pojedyńczą żarówkę w budynku można włączyć, wyłączyć, zmienić natężenie światła, sprawdzić czy działa czy też nie. Bez zbędnych kabli, ponieważ wszystkie czynności będą dokonywane przez istniejącą sieć komputerową. Dzięki temu Rondo1 jest najinteligentniejszym i najjaśniejszym budynkiem stolicy.

Warszawa dołączyła również do ekskluzywnego grona miast mogących poszczycić się drapaczem chmur zaprojektowanym w wyniku współpracy polskiej pracowni architektonicznej AZO i światowej sławy architektów z amerykańskiej firmy Skidmore, Owings & Merill specjalizującej się w projektowaniu budynków wysokich i mającej na swoim koncie, chociażby takie projekty, jak Sears Tower i John Hancock Building w Chicago.

Gdy projektowałem ten budynek, zależało mi na stworzeniu z niego wizytówki nowoczesnej Warszawy. Dlatego można tu spotkać rozwiązania dotąd w stołecznej architekturze niespotykane. – powiedział Larry Oltmans, amerykański projektant wieżowca. Do budowy Rondo1 użyliśmy materiałów wysokiej jakości, dzięki temu nawet za kilkadziesiąt lat Rondo1 będzie budynkiem nowoczesnym. – dodaje architekt.

Kompleks cieszy się dużym zainteresowaniem wśród najemców, a najwyższą jakość oferowaną w Rondo1 potwierdzają renomowane firmy. Na początku marca br. Hochtief Project Development Polska Sp. z o.o., deweloper szklanego kompleksu, zdobył kolejnego dużego najemcę, którym jest Volkswagen Bank Polska S.A. Wynajęta powierzchnia to ok. 3500 m2. Pracownicy Banku wprowadzą się do Rondo1 w drugiej połowie br. i zajmą 3. i 4. piętro szklanej wieży. Swoje siedziby mają tu również tak znane firmy jak międzynarodowa Spółka audytorsko-doradcza Ernst&Young od 14 do 21 piętra), Calyon Bank Polska, Kancelaria Prawna Baker McKenzie, Kancelaria Domański Zakrzewski Palinka, Bank Eurohypo, Templeton czy firma Parkingi Polska.

Wynajęta już dzisiaj powierzchnia to ok. 50 procent kompleksu. Za każdym razem indywidualnie podchodzimy do potencjalnego najemcy, stawki są negocjowane i całkowicie na poziomie rynkowym. Świadczą o tym dotychczas podpisane umowy, jak również duże zainteresowanie potencjalnych najemców. – powiedział Piotr Olbryś Prezes Hochtief Project Development Polska Sp. z o.o.

Rondo1 naszpikowane jest nowoczesną techniką. Jest pierwszym zupełnie przezroczystym budynkiem w Warszawie. Aby promienie słoneczne nie przeszkadzały pracującym w nim ludziom, szyby pokryte są zdalnie sterowanymi żaluzjami. Będą się one układały pod kątem w zależności od tego, jak padają promienie słoneczne. Skierują naturalne światło na sufit. Dzięki temu najemcy zaoszczędzą też na elektrycznym oświetleniu. Wszystkimi żarówkami i halogenami w wieżowcu zarządza specjalny program komputerowy. Po zmroku żaluzje automatycznie zasłonią okna, a cały wieżowiec zostanie podświetlony, w ten sposób uniknie się sytuacji, że budynek promieniuje wieczorem tylko tam, gdzie pracują ludzie.

Każdą żarówkę w budynku można włączyć, wyłączyć, światło przyciemnić, sprawdzić czy działa czy też nie. W Rondo1 system oświetleniowy współdziała z systemem żaluzji, w celu lepszego wykorzystania światła dziennego. Po zmroku wszystkie żaluzje w oknach automatycznie się podniosą. Pracownia z Atlanty zaprojektowała nocne oświetlenie elewacji, które sprawi, że szklany drapacz chmur będzie jednym z najjaśniejszych punktów Warszawy. – mówi Piotr Stark z Hochtief Project Development Polska Sp. z o.o.

Na efektywność Rondo1 składa się wiele czynników, m.in. maksymalna elastyczność aranżacji biur, podnoszone podłogi, pełna klimatyzacja system fan-coil z systemem nawilżania powietrza. Podnoszone podłogi dają najemcom optymalną elastyczność w ułożeniu okablowania. W praktyce oznacza to, że puszki podpodłogowe umożliwiające dostęp do łącz komputerowych, telefonicznych i elektrycznych można rozmieścić dowolnie, a co za tym idzie ustawić biurka w najbardziej wygodnym dla najemców miejscu. Zainstalowanie cyfrowego systemu kontroli rozwiązuje problem aranżacji wnętrza, nie tylko dla całego piętra, ale również dla każdego pokoju z osobna.

Rozwiązania zastosowane w budynku, znacznie ułatwiają i poprawiają jakość pracy najemców są to m.in. system BMS, który pozwala użytkownikom z komputera osobistego sterować oświetleniem i temperaturą w pomieszczeniu; maksymalna elastyczność piętra, z czterema alternatywnymi lokalizacjami toalet oraz 18 szybkich wind pasażerskich, które w niespełna minutę wożą pasażerów na szczyt 40-piętrowej szklanej wieży. Otwarty w grudniu 2004 roku 10-kondygnacyjny budynek kompleksu Rondo1, który został już w 100% wynajęty, jest połączony z drapaczem chmur ogólnodostępną przestrzenią zwaną „Ogrodem Zimowym”. Reprezentacyjny bar i kawiarnia w prestiżowej części wieżowca, z wejściem od strony ronda ONZ, ulicy Świętokrzyskiej i Alei Jana Pawła, zostaną otwarte na wiosnę.