Routery VPN Funkwerk-EC łączą w sieć księgarnie Matras

Firma Funkwerk Enterprise Communications (Funkwerk-EC) wraz z integratorem rozwiązań teleinformatycznych firmą VenCo połączyła w sieć ponad 120 księgarni Matras w całym kraju. Rozproszona sieć składa się z centrali firmy i rozrzuconych po całym kraju punktów sprzedaży. W centrali zainstalowano wydajny router bintec VPN Access 250 klasy Enterprise, umożliwiający zestawienie do 250 szyfrowanych sprzętowo kanałów wirtualnej sieci prywatnej. Księgarnie natomiast, obsługiwane są przez routery bintec X2301, należące do klasy entry-level. Jednak nawet to najmniejsze rozwiązanie, zgodnie z filozofią Funkwerk-EC, posiada ten sam garnitur funkcji, co routery bardziej zaawansowane, a różnice są związane jedynie z wydajnością. W 20 najmniejszych księgarniach, gdzie zastosowanie routera nie miało uzasadnienia, wykorzystano specjalne programowe klienty IPSec-Client firmy Funkwerk-EC, instalowane na komputerach podłączonych bezpośrednio do Internetu. Zastosowanie wyspecjalizowanego oprogramowania zapewnia większe bezpieczeństwo podczas połączeń VPN oraz gwarantuje 100% kompatybilność z routerem centralnym.

Medium dla stworzonej wirtualnej sieci komputerowej stanowi publiczny Internet. Ze względu na dostępność, stosunkowo niskie koszty instalacji i użytkowania, jedynym rozsądnym rozwiązaniem okazały się Neostrada TP oraz Net24.

Sieć zapewnia komunikację firmowym aplikacjom sprzedażowym i magazynowym oraz umożliwia zdalny monitoring odległych placówek firmy. Szczelność systemu i integralność firmowych danych, transmitowanych przez publiczną sieć gwarantuje profesjonalna implementacja IPSec w routerach bintec oraz zapory sieciowe klasy Stateful Packet Inspection.

W chwili obecnej zakończony jest najważniejszy etap projektu: do sieci podłączonych jest 120 lokalizacji. Na najbliższy czas przewiduje się podłączanie nowych księgarń w tempie 1-2 miesięcznie. Docelowo, sieć będzie obsługiwać ponad 200 punktów.

Oddalone placówki firmy połączone w sieć to potężne narzędzie wspierające zarządzanie: mimo odległości kilkuset kilometrów, aby połączyć się z poszczególnymi księgarniami wystarczy kliknąć. Dodatkowo, nasza sieć umożliwia wdrażanie nowych aplikacji. W chwili obecnej, oprócz zdalnego monitoringu, rozważamy możliwość wprowadzenia centralnie zarządzanego systemu do prezentacji reklam na monitorach w księgarniach. Ponieważ przesyłanie obrazu w czasie rzeczywistym wymaga stosunkowo dużej przepustowości, konieczne będzie prawdopodobnie zwiększenie przepływności łączy internetowych. Najważniejsze jest to, że nie będziemy zmieniać konfiguracji połączeń – po prostu będą one szybsze. Urządzenia i ich konfiguracja pozostanie bez zmian, – wyjaśnia Paweł Obersztalski, Główny Informatyk i Koordynator projektu ze strony Grupy-Matras.